A karácsony eredete
Legtöbben a karácsonyt Jézus születésével kapcsolják össze, és innen eredeztetik ezt az ünnepet. Azonban ennek az időszaknak a története sokkal régebbre nyúlik vissza. Az év leghosszabb éjszakája december 21-re esik, ezek után a nappalok egyre hosszabbá válnak. Ennek a jelenségnek értelemszerűen mindig is nagy jelentőséget tulajdonítottak az emberek. Magától értetődő volt tehát, hogy ezen a napon ünnepségeket rendezzenek. A karácsony elődjéhez egészen a Római Birodalom koráig kell visszamennünk. Kivéve abban az esetben, ha a Flintstone család hiteles történelmi forrás, mert akkor egészen az őskorig, de úgy érzem ettől az eshetőségtől nem kell tartanunk. A rómaiak ebben az időszakban ünnepelték Szaturnusz istent valamint a Napisten születésének napját. Miután a kereszténység államvallássá lett, erre a hitvilágra formálták át a már meglévő pogány ünnepeket. Krisztus születését először január 6-ra tették (az örmények még most is akkor ünneplik), majd később december 25-re helyezték át.
Az idők változnak, s vele az ünnepek…
A karácsonyt a reformáció során vitték be az emberek otthonába. A vallási ünnepet már otthon is megülhették az anyanyelvükre lefordított Biblia segítségével. A karácsonyfa állításának hagyománya is ebben a korszakban terjedt el. Azóta az ünnep rengeteget változott. A vallási jellege némileg visszaszorult, és több helyen a szeretet és az összetartozás ünnepeként élik meg, nem pedig Krisztus születése napjának. Egyesekben aggodalomra ad okot az ünnep egyre inkább anyagiassá váló, a drága ajándékokról szóló mivolta. Szerencsére senki sem mondja meg, hogy más hogy ünnepelje a karácsonyt, úgyhogy ezen bármikor lehet változtatni, ha máshol nem legalább a saját családunk körében.
Ki az a Télapó?
A 19. században jelent meg Santa Claus, azaz a Télapó legendája. A szakálas piros ruhás figura Szent Miklós és Karácsony apó összegyúrásából született. A karakter első, többé-kevésbé kiforrott változatát egy amerikai karikatúristának, Thomas Nast-nak köszönhetjük. A ma ismert Télapó végleges változatát Haddon Sundblom grafikusművész alkotta meg a Coca Cola cég megrendelésére. Az azóta ikonikussá vált figurának az elterjedésében a „Santa Claus Is Coming to Town” című dal is rengeteget segített.
Tilos a karácsony?
Nem gondolnánk, hogy a történelem folyamán volt valaha olyan korszak, mikor a karácsony megünneplését betiltották. Pedig ez megtörtént már egyszer. Oliver Cromwell, a rövid életű Angol Köztársaság vezetője 1647-ben megelégelte, hogy a szent napon mindenféle erkölcstelen mulatságokat rendez a nép. A karácsony megünneplését ezért betiltotta, és csak halála után, 1660-tól lehetett Angliában újra ünnepelni.
Magyarországon a szocializmus idejében az egyházellenesség egyik megnyilvánulása volt a karácsony helyett a „fenyőünnep” bevezetése is, amikor is nem a Jézuska, hanem a szívet melengető nevű „Gyed Maroz” (Fagy apó) hozta az ajándékot.
Szerencsére ezt a „vas és Aczél” hangulatú ünnepet 1988-ban felváltotta a hagyományos karácsony.
Oliver Cromwell
Magyar karácsony
Habár az angolszász kultúra hatására rengeteget változott az ünneplés módja, azért a magyar karácsony többé-kevésbé ugyanaz maradt. Ugyan már ritkán látni olyat, hogy az ekkor használt abroszt tavasszal vetőabrosznak használják és már a gazdaasszony is felállhat az asztaltól, de az ételek között még mindig fontos szerepe van a bejglinek, a halnak és az almának. Magyarországon az ajándékozás december 24-én, azaz szentestén zajlik, és eredetileg nem a Télapó, hanem a Jézuska jön el hozzánk.
Vannak olyan hagyományok is, amik lassan kivesznek. A Betlehemezés még él az iskolai ünnepeken, a házról házra járó változatával azonban már ritkán találkozhatunk. A hagyományosan december 26-tól kezdődő regölés pedig szinte teljesen eltűnt az utcákról. Ilyenkor az emberek hagyományosan házról házra jártak, jókívánságokkal és énekekkel halmozták el az ott lakókat, némi adományért cserébe.
regősök