A jelenleg érvényben lévő jogszabályi előírások szerint:
1. osztályba tartozó pirotechnikai termékeket a 14. életévüket betöltött személyek,
2. osztályba tartozó pirotechnikai termékeket pedig a 16. életévüket betöltött személyek egész évben engedély nélkül, viszont a
3. osztályba tartozó tűzijátékot kizárólag nagykorú személyek, december 28.-31. közötti időszakban engedély nélkül vásárolhatnak, birtokolhatnak.
Az 1. és 2. osztályú pirotechnikai terméket 1 kg nettó tömegig, a 3. osztályú pirotechnikai terméket 3 kg nettó hatóanyag-tartalomig tárolhatnak egy időben összesen. A 3. osztályú termékeket kizárólag december 3l-én 18:00 órától január 1. 06:00 óráig használhatják fel. A fel nem használt termékeket január 5-ig a forgalmazó által megjelölt helyre vissza kell szállítani.
Magánszemély petárdát továbbra sem használhat fel és nem is birtokolhat. A szabálysértőkkel szemben az eljárásokat a hatóság soron kívül lefolytatja.
A betartandó, főbb előírásokat – összefoglaló jelleggel – az alábbiakban rögzítettük:
1. Pirotechnikai (tűzijáték) termékeket csak engedéllyel rendelkező üzletekben szabad vásárolni. Az üzlet(e)ken ezt felirat és/vagy piktogram jelzi.
2. Vásárláskor mindegyik típusú és/vagy méretű termékhez használati utasítás-t kell kérni és kapni!
3. A játékos (I.-es pirotechnikai osztály) pirotechnikai termékek egy része csak a szabadban működtethető el, amit a használati utasításnak tartalmaznia kell!
4. A használati utasításon ellenőrizni kell a vásárolt termék felhasználhatósági (szavatossági) időpontjának feltüntetését is!
5. A termékeket kézben tartva elműködtetni – még egyesével is – TILOS! Kézben tartani a terméket csak az indítás időtartamára szabad, majd biztonságos helyre kell helyezni. A használati utasításnak ezt is tartalmaznia kell!
6. A rögzített termékek indítását követően azonnal biztonságos (kb.: 5-10 m) távolságra kell távozni!
7. A termékek indítása előtt meg kell győződni arról, hogy az elműködtetés közvetlen környezetében személyek nem tartózkodnak, éghető anyagok, nyitott ajtók, ablakok nincsenek.
8. A termékeket megbontani, szétszerelni TILOS! Egy terméket sohasem szabad kétszer meggyújtani!
9. A használati utasításban foglaltakat a szállítás és felhasználás alkalmával maradéktalanul be kell tartani!
10. A petárdák használata tilos!
11. A padláson és a pincében pirotechnikai terméket tárolni tilos, továbbá tárolja és használja vízmentesen a pirotechnikai eszközt!
12. Soha ne hajoljon a pirotechnikai termék fölé; erre különösen a gyújtás során figyeljen!
13. Tartsa távol a gyermekektől a pirotechnikai termékeket!
14. Használat során tartsa be a megfelelő védőtávolságot!
15. Ne használja a termékeket alkoholos állapotban!
MTI infografika
LEJÁRT szavatosságú terméket NE vásároljon, NE tároljon és NE használjon (működtessen)!
A pirotechnikai termékek felhasználásához szükséges egyéb, betartandó, vonatkozó szabályok:
Az elmúlt években bár csökkent a petárdabalesetek száma, azonban idén is a megelőzésre kell felhívni a figyelmet. A petárda felhasználás tilalma önmagában nem jelentett megoldást a balesetek elkerülésére. A petárda használata eddig személyi sérüléseket, ijedelmet okozott, de nem hanyagolható el, az anyagi javakban okozott kár sem. Fontos felhívni a figyelmet, hogy az egyszer már nedvességgel érintkezett pirotechnikai termékek érzékenyebbek, működésük kiszámíthatatlanabb, mint az eredeti állapotban megőrzötteké. A termék sérülése, vagy a késleltetőből hiányzó anyagmennyiség okozhatja a
legkellemetlenebb meglepetéseket.
Az egyre látványosabb és színesebb effektek elérhetősége előbb utóbb kiválthatja a petárdát. A biztonságosabbnak tartott bombetta telepek sem veszélytelenek természetesen. Ha gyújtás után valamiért nem működött el a telep, akkor óhatatlanul is kíváncsian nézünk a vetőcsövek fölé, ami nagyon súlyos balesettel járhat, hiszen a termék elműködhet ekkor is. A bombetta telepek szétvetődése ritkán, de előfordulhat. A jelenség oka, hogy a telep egyesítő csomagolásába, összeállításkor pirotechnikai elegy szóródott. Figyeljünk rá, hogy a termékeket csak magyar nyelvű használati utasítással vásároljuk, és az
ott leírtakat következetesen tartsuk be. Az egyes termékek használatakor tartsunk biztonságos távolságot emberektől, állatoktól, anyagi javaktól és veszélyes anyagoktól.
Annak ellenére, hogy mi vagy környezetünkben élők nem használnak ilyen termékeket, csak egyet tehetünk: ideiglenesen kiürítjük erkélyünket, eltávolítjuk onnan az éghető anyagokat. Ezt főleg olyankor érdemes megtenni, ha az ünnepek alatt több napra elutazunk. Ilyenkor emellett áramtalanítsuk a lakást, vagy ha a hűtőgép miatt ezt nem akarjuk, legalább húzzunk ki minden elektromos készüléket a konnektorokból. Lakáskulcsunkból pedig hagyjunk egy példányt egy olyan szomszédunknál, akivel jóban
vagyunk.
Kutyatartók figyelmébe
Mire figyeljünk tűzijáték esetén? Ne hagyjuk a kutyát a szabadban, ha tudjuk, hogy a közelben tűzijátékot terveznek! Ha ugyanis nincs hozzászokva ezekhez a hangokhoz, annyira megijedhet, hogy átugorhat a
kerítésen, elszaladhat, és legrosszabb esetben el is tűnhet. Mindig figyeljünk a kutyára! Minden kutyán legyen otthon a kertben, lakásban is nyakörv vízhatlan bilétával. Félős kutyáknak szerezzünk be nyugtatót, és adjuk be időben! A kutyák megfelelő elzárása ajánlott a tűzijáték idejére, főleg ha a család nem tudja felügyelni az állatot. A kutyák a sötét, csendes, zárt pihenőhelyeket kedvelik.
Az ünnepi időszakban a pirotechnikai termékek forgalmazását, birtoklását és felhasználását, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakemberei, valamint a megyei rendőrkapitányság munkatársai fokozottan ellenőrizni fogják. A rendőrség az ellenőrzések során a jogsértőkkel szemben szabálysértési eljárás indít, mely alapesetben 50 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, az engedély nélküli pirotechnikai tevékenységet végző személyek részére akár 150 ezer forint pénzbírság is kiszabható. A
pirotechnikai termék az eljárás során lefoglalásra kerül.