Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 6. Ivett
Veszprém
13°C
2024. május 6. Ivett
Veszprém
13°C

Százéves a rátóti református templom / Adakozásból épült, adakozásból újítanák fel

2008. október 31. 20:47
A reformáció napját ünnepelték pénteken este a gyulafirátóti református templomban, mely épp most 100 éves. A hányatott sorú, és összetartó hitközösség elmúlt egy évszázadának történetéről Rácz Béla, Gyulafirátót előző, egyébként a megye legöregebb lelkésze, és Czaun János alpolgármester, részönkormányzati vezető is megemlékezett. A képviselő ez alkalomból tett ígéretet, hogy a jövő évben, persze a hívek segítségével, de ki fogják cseréltetni a templom teljes tetőszerkezetét.

A török hódoltság alóli felszabadítás után költöztek az első reformátusok, az akkor még önálló faluba. De annyira néptelen volt az eredetileg katolikus település, hogy alig néhány család élt itt, így a betelepülő reformátusokkal, ők kerültek fölénybe. Hosszú éveken át jól megfértek a két felekezet hívei egymás mellett, egy templomban. Segítették egymást, és sok esetben közösen munkálkodtak. Az Árpád kori templomot is közös erővel építették újjá a 18. század elején. Az istentiszteletet ugyan nem együtt tartották, hiszen mindenkinek megvolt a maga helye. Így ment ez az 1760-as évekig, amikor betelepítették Gyulaforátótra a környékbeli német, katolikus lakosságot. Velük viszont megfordult az arány. A templomot ki kellett bővíteni, ahonnan a reformátusok egyre kijjebb szorultak. Mivel az épület hátsó részébe, a református szárnyba csak a szószék alatti bejáraton át lehetett bejutni, tehát a katolikus templomon keresztül, a protestánsok egyre inkább kiszorítottnak érzeték magukat. Később külön bejáratot is vágtak nekik, hogy ne zavarják egymás köreit. Bár továbbra is segítették egymást ha kellett, egyre gyakoribbá váltak a konfliktusok. Érdekes, hogy több mint száz éves együttélés, viták, viszályok után a katolikusok kezdeményezték, hogy építsenek országos adakozásból egy saját templomot a reformátusoknak. A dokumentációkból kiderül, hogy akkor szinte minden felekezetből, az ország minden pontjáról megmozdultak hívő emberek, hogy segítsék a kis rátóti templom ügyét. 1903-ban bontották le a régi épületet, mely a nagy templomnak már csak egy kis része volt, és száz évvel ezelőtt felszentelték az újat, a kálvária bejáratánál.

 

Czaun János ezt a közadakozást szeretné feleleveníteni, hiszen a templomot egy évszázad alatt, mindössze egyszer 50 évvel ezelőtt újították fel – fénye megkopott, s állapota hagy némi kívánni valót maga után, megérett egy komoly rekonstrukcióra. A teljes felújítás körülbelül 8 millió forintba kerülne, melyről egyelőre álmodni sem mernek. Arra viszont ígéretet tett a részönkormányzat vezetője, hogy ha a hívek is segítenek adományaikkal, az önkormányzat hozzájárulásával, saját képviselői keretét is felhasználva, jövőre kicserélik a teljes tetőszerkezetet. Ehhez nagyjából másfél millió forintra van szükség. Ebben a munkában, épp ahogy száz éve, most számítok minden gyulafirátóti segítségére, hogy amikor elkészül, mindannyian elmondhassuk, és érezhessük, egy kicsit rajtunk is múlt, a mi munkánk is benne van – fogalmazott Czaun János.


A képviselő hisz ebben a hitközösségben, hiszen mint mondta, minden közösségnek olyan lelkésze van, amilyet megérdemel. Wesswtzky Szabolcs, pedig az az ember, akire mindenki csak büszke lehet: lelkes, elhivatott, ezért nagyra becsült a faluban.

Wessetzky Szabolcs az istentiszteleten, a reformáció napján, Lutherre, a reformáció korára és annak jelentőségére emlékezett. Mint mondta, a reformáció előtt az emberek csigaházban éltek, ahogy az egyház is. Biztonságban érezték magukat, de belül lelki nyomorúságban éltek.

A lutheri tanok kiszabadították ebből az embereket, s a reformáció a kultúrában, az élet szinte minden területén megújulást hozott. Napjainkban, a lelkész úgy látja, újra egyre többen választják ezt a csigaházat. Kint tombol a gazdasági válság, de válságban vannak a családok is. Ha maradunk a csigaházban, ha leülepszik az életünk, fásulttá válunk, de egyszer bekopog majd az élet…

Az a kérdés, ma mit üzen nekünk a reformáció – mondta a lelkipásztor. Meg merünk-e újulni, és felismerjük-e, szinte mindenből több kell, túlélni ezt az időszakot. Több emberségre, több jó szóra, több beszélgetésre és több simogatásra van szükség. S a csigaházból kibújva Isten kezébe kell tenni életünket.

 

 

Füssy Angéla
további cikkek
Ki oldja meg a problémákat a Csolnoky Ferenc Kórházban? közélet Ki oldja meg a problémákat a Csolnoky Ferenc Kórházban? Szombat délelőtt a vármegyei Csolnoky Ferenc kórház bejárata előtt „Haldokló egészségügy - a Csolnoky Ferenc Kórház gazdátlan” címmel tartott sajtótájékoztatót Dr. Varga-Damm Andrea képviselőjelölt és Hartmann Ferenc önkormányzati képviselő.   tegnap 17:11 Kétéves lett a veszprémi Hufbau közélet Kétéves lett a veszprémi Hufbau A Hufbau egy teljes egészében magyar tulajdonú vállalkozás, amely franchise-ként, hálózatban működik az ország több területén. Veszprémben családi vállalkozás üzemelteti immár második éve. tegnap 16:07 Elképesztő hangulatban telt az első veszprémi nyugdíjas majális közélet Elképesztő hangulatban telt az első veszprémi nyugdíjas majális Első alkalommal szervezték meg a nyugdíjas majálist Veszprémben, amely óriási érdeklődéssel és fantasztikus hangulatban telt szombat délután a Március 15.-i sportcsarnokban.   tegnap 13:19 A család az első - Gyereket a magasba! közélet A család az első - Gyereket a magasba! Idén is megszervezték azt az eseményt, melynek ötlete Böjte Csabától, ferences rendi szerzetestől származik. A Gyereket a magasba! program nem jelent más, minthogy egyszerre, az ország több pontján emeljük magasra a gyermekeinket, ezzel megmutatva, hogy kiállunk a hagyományos családi értékek és a gyermekvállalás fontossága mellett.   2024. május 4. 18:33

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.