A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a hosszú távú és sikeres szakmai együttműködés elősegítése érdekében hozta létre 2013. március 28-án a Nemzeti Biztonsági Felügyelet (NBF) és az egyetem, a jelenkor információ-biztonsági kihívásaival versenyre kelő és az elmúlt évek tanulságaira épített információ-biztonsági kutatás-fejlesztési központot a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának szervezeti keretein belül. A Központ neve: Pannon Egyetem, Műszaki Informatikai Kar, Információbiztonsági Kutató-Fejlesztő Központ (Research and Development Center for Cyber Defence). Az erről szóló megállapodást csütörtökön délután írták alá a felek a Pannon Egyetemen.
A biztonsággal kapcsolatos fogalmainkat időnként újra kell gondolnunk. Száz évvel ezelőtt egy ország biztonsága főként fegyveres erő kérdése volt, ma már a biztonsági kérdések túlnyomó többségben nem a nyers erő, hanem az inteligencia kérdése. Annál nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat, minél inteligensebb a védelmünk - fogalmazott dr Navracsics Tibor. A közigazgatási és igazságügyi miniszter kiemelte, Magyarországot rendre sikerül megvédeni az időnként jelentős mértékű, az információs rendszerünket érintő támadásoktól, de ez egy olyan dinamikus küzdelem, ahol időről időre fejleszteni kell a meglévő tudást és technikai állományt, ezzel párhuzamosan gondoskodni kell az utánpótlás képzésről is.
Zala Mihály, a Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke rámutatott, egy olyan rendszer kiépítése a cél, amely a NATO képességeit erősíti a kibervédelem területén, egyben nemzeti védelmet is biztosít.
Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora beszédében azt mondta, egy egyetem akkor tekinthető minőséginek, ha oktatási inttézményként, kutató intézetként és kutató-fejlesztő központként is kiemelkedő munkát végez. A Pannon Egyetem kiváló példája, miként lehet együtt a minőség és a fenntarthatóság.
A kutató-fejlesztő központ feladata, hogy mind szakmailag, mind a szükséges infrastruktúra tekintetében támogassa a felügyelet és az egyetem közös kutatás-fejlesztési, valamint oktatási tevékenységét, továbbá akkreditációs tanácsadó központként támogathassa az NBF kompetenciájába tartozó folyamatokat.
A Nemzeti Biztonsági Felügyelet és a veszprémi Pannon Egyetem közös irányításával az informatikai és információ-biztonsági kutatások és fejlesztések mellett a hazai egyetemi hallgatók és a felnőtt-szakképzés oktatási rendszerébe, valamint a továbbképzésre jelentkezők számára egyfajta információ-biztonsági elit képzést lesz képes nyújtani, ezzel a szakmának és a magyar szakembereknek nem csak a hazai, hanem a nemzetközi megbecsültségét is emelni fogja. További cél az is, hogy a NATO és EU tagállamok szakemberei keressék az új központ képzéseit, valamint együttműködések alakuljanak ki a lehető legtöbb szövetséges ország „kiválósági közponjaival”.