A hegymászók a Magyarok a világ nyolcezresein expedíció-sorozat részeként keresték fel a Kancsendzöngát, ahonnan azonban nem értek vissza a kijelölt táborba. A kutatásukra kiküldött serpák nyomukat sem találták, és miután beesteledett, nem folytatták a kutatást.
"Nehéz kimondani, de szinte semmi remény nincs" arra, hogy életben vannak - nyilatkozta Vincze Szabolcs, az expedíció szóvivője. Mivel nem érkeztek meg a négyes számú táborba, az éjszakát a szabadban, mínusz harminc fokban kellett eltölteniük.
Az index.hu cikke felidézi, hogy a mászók közel két napot töltöttek 8000 méter felett, amelyet halálzónaként emlegetnek: az alacsony oxigénszint miatt itt a szervezet nem képes megfelelően működni. Egy éjszakát húztak ki 8300 méteren, haladási sebességükből következtethetően is nagyon kimerültek voltak, valójában már csak vánszorogtak. A túlélésre esélyt az biztosított volna, ha elérik a még mindig extrém magasságban lévő négyes tábort, és ott hálózsákban tudnak aludni, tudnak maguknak vizet olvasztani és inni, ami fontos a nagy magasságban különösen száraz levegőben. Enni ilyen magasságban és ilyen terhelés után nem igen lehet. Ha a két hegymászó a sátrakon kívül van valahol még életben, akkor az azt jelenti, hogy egyedül valószínűleg már képtelenek a mozgásra.
Aki nem látott még nyolcezer méter magas hegyet, nehezen képzeli el az irtózatos méreteket. Infografikánkon az expedíció által felkeresett Kancsendzönga mellett a világ legmagasabb hegyének, a Mount Everestnek, az Alpok legmagasabb csúcsának, a Mont Blanc-nak, Magyarország legmagasabb pontjának, a Kékes tetőnek és a Bakony legnagyobb hegyének, a Kőris-hegynek a magasságát viszonyítottuk egymáshoz.
"Ha Péter és Zsolt fent ragadtak, kint éjszakáztak, akkor gyakorlatilag semmi esélyük, hogy túlélték" - jegyezte meg Vincze.
A Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciósorozatot Kollár Lajos, Erőss Zsolt és Mécs László indította el a 2002-es sikeres Everest-mászás után azzal a céllal, hogy a világ mind a 14 nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsára jusson fel magyar hegymászó. A Kancsendzönga meghódításával már csak az Annapurna és a K2 az a "nyolcezresek" közül, ahol még nem járt magyar.