Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 29. Taksony
Veszprém
4°C
2024. november 29. Taksony
Veszprém
4°C

Elengedhetetlen a környezet támogatása

2013. június 6. 20:15
Mihez kezdjen az, aki rabja lett az alkoholnak vagy valamilyen más drognak? Szabóné Dr. Virányi Judit, a veszprémi Alkohol–Drogsegély Ambulancia igazgatója válaszolt a kérdéseinkre.

– Milyen tevékenységet végez az Alkohol-Drogsegély Ambulancia egyesület?

– Veszprémben az Alkohol-Drogsegély Ambulancián rövid és hosszú távú kezeléseket végzünk, akinek szüksége van rá, azt fekvőbeteg ellátásra utalhatjuk. Ezen kívül tartunk még prevenciós programokat gyermekeknek, pedagógusoknak, és szülőknek is. A gyógykezelésen átesett betegeknek szintén Veszprémben, a Szenvedélybetegek Nappali Ellátó Intézményében igyekszünk segíteni a társadalomba való visszatérésben, és megpróbáljuk megakadályozni a visszaesést. Noszlopon van továbbá egy rehabilitációs intézményünk, ahol a teljes értékű életvezetés kialakításához asszisztálunk a terápiás közösség tagjainak. Emellett közösségi alapellátást biztosítunk Sümeg, Ajka, Pápa és Devecser kistérségekben.

Szabóné dr. Virányi Judit (kép forrása: vehir archív)

– Általában milyen szenvedélybetegséggel fordulnak önökhöz?

– Legtöbbször alkohol vagy dohányfüggők kérnek tőlünk segítséget, a 15-35 éves korosztályban gyakoriak a kábítószerek rabjai is. Ezek inkább a férfiakra jellemzők. A nőknél gyakori az alkohol és a gyógyszer együtt használata, valamint a dohányzás. Ritkábban, de érkeznek kliensek, akik játékszenvedéllyel vagy étkezési zavarokkal küzdenek. A szenvedélybetegségek hátterében sokszor áll csonka család, válás, vagy valamilyen gyermekkori trauma.

– Mire számíthat az, aki a betegségével felkeresi önöket? Milyen eljárásokon kell keresztülmennie a kliensnek?

– Az ellátásaink ingyenesek, azonban TAJ kártya szükséges az igénybe vételükhöz. Beutalóra viszont nincs szükség. Fontos megemlítenem, hogy intézményeinkre teljes titoktartás és szigorú adatvédelmi szabályok vonatkoznak. Ha valaki felkeres minket, első alkalommal elvégzünk rajta egy állapotfelmérést. Ennek az eredménye, valamint a kliens motivációja és céljai alapján határozzuk meg, milyen kezelésben részesül majd. Ez lehet egyéni terápia pszichológussal orvosi kontroll mellett, fekvőbeteg ellátás igénybevétele egy kórházban, vagy akár beutalhatjuk őt a rehabilitációs intézményünkbe.

– Mennyi idő alatt lehetséges a leszokás valamiről? Egyáltalán el lehet érni azt, hogy az ember végleg megszabaduljon a függőségétől?

– Úgy tartjuk, hogy ha valaki függő, az is marad. Végleges gyógyulást nem, csak teljes absztinenciát lehet elérni. Ez azt is jelenti, hogy a szenvedélybeteg személy soha nem válhat már alkalmi fogyasztóvá, csak a 100 százalékos önmegtartóztatás működik. Az, hogy ezt az állapotot mennyi idő alatt lehet elérni, változó. Függ attól, hogy mióta használ szereket, mennyi idő alatt vált a rabjukká, milyen a személyisége.

"Drogmentesen"

– Mitől eshet vissza valaki?

– Több hónap absztinencia után mondhatjuk, hogy elindult egy valós gyógyulási folyamat.  Sok szerhasználó úgy érzi, hogy 1-2 hónap után már újra fogyaszthat mivel tiszta. Ekkor a leggyakoribb a „megcsúszás” és visszaesés. Ennek a megakadályozása szempontjából fontos, hogy a beteg találjon valami hasznos elfoglaltságot és tartalmas legyen az élete. Ha ez nem történik meg és elvonjuk tőle a szert, egy űrt fog érezni, ami hatására nagy valószínűséggel visszaesik. Mindenesetre rengeteget segíthet a rehabilitációs intézményünkben hasznosan eltöltött 1év.

– Milyen körülmények a fontosak a leszokás szempontjából?

– Fontos hogy a kliens belássa a betegségét és érezzen motivációt a gyógyulásra. Emellett nagy szerepet játszanak a genetikai tényezők, az egyén személyisége, és pszichés állapota. Tényező még a használt szer fajtája, az ellátás minősége és elérhetősége is.
Emellett elengedhetetlen a közvetlen környezet és a család támogatása.  Fontos hogy ne vádolják a beteget, hanem támogassák, segítsék az elhatározásában. Mellesleg gyakran a család működésében vagy viselkedésében keresendők a szerhasználat kialakulásának okai is. Lényeges, hogy a családtagok is részt vegyenek a terápiában és ők is pozitív irányba változzanak. Elengedhetetlen, hogy megtanulják elfogadni és kezelni a szenvedélybeteg hozzátartozójukat.

Horák János

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.