A stroke az agy keringészavara miatt alakul ki, járhat vérzéssel, gyakoribb azonban a vér nélküli változata. Mivel az agynak nincsenek tartalék kapacitásai, egy stroke rövid idő alatt képes maradandó károsodást, akár halált okozni. A gyors ellátás tehát különösen fontos.
A legjobb, amit a stroke ellen tehetünk, a megelőzés.
Dr. Imre Piroska neurológus főorvos elmondta, mire kell figyelnünk életünk során, ha szeretnénk minimalizálni a stroke kialakulásának kockázatát. A következő rizikó-faktorokat kell elkerülnünk:
- dohányzás
- cukorbetegség
- mozgásszegény életmód
- elhízás.
Hogyan ismerhetjük fel a stroke-ot?
Tünetei:
- szájferdülés
- akadozó beszéd
- féloldali zsibbadás, akár bénultság.
Mit tegyünk, ha stroke tüneteit észleljük magunkon vagy máson?
Ebben az esetben nincs helye tétovázásnak! Ne várjunk a háziorvosra, azonnal a mentőket riasszuk, akik ellenőrző kérdések segítségével fel tudják mérni, hogy milyen felszereltségű autóval kell a helyszínre sietniük. A kiérkező szakápoló megállapítja, hogy valóban stroke-kal van-e dolguk. Hasonló tüneteket az alacsony vércukorszint is okozhat, ebben az esetben cukros infúzióval gyorsan helyre tudják rázni a szervezetet.
Amennyiben a mentőápoló stroke-ot diagnosztizál, a beteget megemelt felsőtesttel, kitámasztott fejjel helyezik el a mentőautóban, és a legközelebbi stroke-centrumba szállítják – vázolta fel a mentés lépéseit dr. Onódi Lívia az Országos mentőszolgálat regionális orvosigazgatója, aki elmondta azt is: ritkán adnak a helyszínen gyógyszert, a mentők ugyanis pontosan tudják, hogy ezzel is időt vesztegetnek: a betegnek mielőbb kórházban a helye.
Mi történik ezután?
Dr. Rácz Jenő, a Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója beszámolt arról, hogy az intézmény a napokban komoly infrastrukturális fejlesztést kezdett meg, mely során 2,6 milliárd forint értékben bővítik a műszerparkot. Megújul többek között a neurológiai szubintenzív osztály is. A megyei kórházban a betegek áteshetnek a szükséges diagnosztikai kezelésen, majd a rehabilitációra valamelyik vidéki intézményben, Tapolcán, Várpalotán vagy Zircen kerülhet sor.
A stroke bénulást, agyfunkcióbeli visszaesést, vagy akár halált is okozhat, aki pedig egyszer átesett rajta, annak nagyobbak az esélyei egy újabb stroke-ra. Magyarországon évente 30-50 ezer embert érint a betegség, Veszprémben heti tíz páciens érkezik a kórházba emiatt. A betegek harmada 65 évnél fiatalabb.
Brányi Mária alpolgármester fontos feladatnak tartja, hogy a társadalmat felkészítsük a lehetséges kockázatokra, tudatosabban figyeljünk egymásra és magunkra is. Veszprém jó életminőséget, stabil alapellátást biztosít polgárainak, erre épül a betegek szakszerű ellátását biztosító megyei kórház.
Oberfrank Pál úgy fogalmazott: ő az, aki bort iszik és vizet prédikál, hiszen maga is igyekszik egészségesebben élni, de nap mint nap megtapasztalja: ez nem is annyira egyszerű. A Petőfi Színház igazgatója ezzel együtt is egészséges táplálkozásra, rendszeres testmozgásra biztat mindenkit.