Az elmúlt évekhez hasonlóan, a nemrég befejeződött idényben is kiválóan teljesített a mintegy százötven gyermeket foglalkoztató Éles Kézilabda Iskola (ÉKI). Valamennyi korosztályuk országos döntőt játszhatott a gyermekbajnokában, sőt, ott a legjobb négy közé is beverekedték magukat. A fiú U14-es – mely a Veszprémi Kézilabda Akadémiával (VEKA) közösen szerepelt –, valamint az U12-es és U10-es arany-, az U13-as és U11-es gárda pedig bronzérmet nyert szerzett. Az U9-es és U8-as alakulat pedig a leány U10-esekhez hasonlóan negyedikként zárt.
– Elsősorban nem is a konkrét eredmények miatt vagyok rendkívül boldog, hanem azért mert az elmúlt három-négy évhez hasonlóan idén is minden korosztályunk országos döntőbe került. Ha nem is ugyanazok nyertek, akik tavaly egy korosztállyal lejjebb, de a munka folyamatos, s a sikereink töretlenek – kezdte a beszélgetést Éles József, aki fontosnak tartott eloszlatni egy téves feltételezést.
– Több helyen megjegyzik, hogy nekünk azért könnyű ilyen eredményeket elérni, mert az ország minden területéről összeszedem a gyerekeket. Ez azonban nem igaz, hiszen a gyerekeink kilencvenkilenc százaléka veszprémi, illetve környéki. Elvétve fordult elő, hogy valakit én hívtam hozzánk, a jókora többség minket keresett meg – húzta alá a klub névadója.
Először fordult elő, hogy az U14-esek sorozatában az ÉKI és a VEKA közös együttest indított.
– A mi rendszerünk jelenleg 14 éves korig épül fel, a legrégebbi tanítványaink e tekintetben tehát lassacskán „kiöregszenek”. Bármennyire is szeretnénk önállóak maradni, be kellett látni, hogy szükségtelen konkurenciát teremteni az MKB Veszprém erős utánpótlásának. Ráadásul szeretném meghálálni a Veszprémnek azt a törődést, amit a családommal együtt kaptunk tőlük, ezért 14 éves kortól velük közösen képzelem el az utánpótlás nevelést. Ennek értelmében a gyerekek az én játékosaim maradnak, de az együttműködési megállapodás keretében játszhatnak a Veszprémben. A klubnak így másokkal kiegészülve nagyon erős utánpótlásbázisa lehet – fogalmazott a klubvezető, aki arról is beszélt, hogy egyre nagyobb a konkurenciájuk, azonban a Veszprém és az Éles név is csábító vonzerőnek számat.
A Fotex Veszprém egykori világklasszis irányító-átlövője megjegyezte: lesz olyan játékosa, aki eljuthat a Veszprémig vagy más topcsapatig, de azokra is figyelmet kell szentelni, akik „csak” egy középcsapat szintjét érhetik el. A célja, hogy a serdülőkort elérve mindenki fejlődjön és megfelelő játéklehetőséghez juthasson.
Az idei év a lányok képzésében is áttörést jelentett, olyannyira, hogy az U10-esek országos negyedikek lettel.
– Már tavalyelőtt is próbálkoztunk ezzel a területtel, de akkoriban még a fiúképzésről voltunk híresek, így nem akadt elég jelentkezőnk. Idén azonban jött az áttörés, s most már negyven leány tanul nálunk. Sőt, már Szegeden is működik kihelyezett „leánytagozatunk”, akik a mi útmutatásunk alapján készülnek – mesélte a szakember, aki arról is beszélt, hogy a lányok kilenc-tízéves koruktól jelentős lemaradásra tesznek szert az erősebb nem képviselőivel szemben, ezért szorgalmazza, hogy egy bizonyos korig együtt készüljenek.
– Az idény elején egy 2000-es születésű szegedi kislány került hozzánk. Mivel nincs ilyen korosztályú leánycsapatom, ő azóta is a fiúkkal edz. Kész csoda, amit ez a kislány egy év alatt fejlődött: keményeket ütközik, így folyamatosan erősödik és gyorsul. Hét-nyolcéves korban még majdhogynem a lányok ügyesebbek. Kilenc-tízévesen azonban történik egy gyors változás,s a fiúk nagyon „elhúznak”. Nem véletlen, hogy külföldön is majdnem mindenhol együtt készülnek. A 1998/99-es születésű fiúcsapatom találkozott már az 1993/94-es lányokkal, s már akkor óriási különbség jelentkezett köztük a javunkra, ami nem biztos, hogy normális – jegyezte meg.
Az ÉKI a nyári szünetben sem pihen, jelenleg is zajlik a nyári táboruk.
– Öt héten keresztül táboroztatjuk az ország minden részéről érkező nebulókat. A szabadidős programok – mozi, kalandpark, strand – mellett fontos szerepe van a játéknak és az egyéni technikai képzésnek is. Nem állítom, hogy egy hét alatt megtanítunk valakit tökéletesen cselezni vagy lőni, de megadjuk a szükséges instrukciókat, impulzusokat, hogy a klubjába visszatérve kamatoztathassa ezeket. Ugyanakkor sajnos azt is látjuk, hogy – velünk ellentétben – sok helyen nem kézilabdások, hanem például fociedzők oktatnak, akik hibás mozdulatokra tanítanak. De most is találkoztam egy olyan kisfiúval is, aki egy nagyon nagy szaktekintélytől jött, a tanítványa azonban jobb lábról lőtt jobb kézzel. Majdnem leesett az állam, amikor megláttam a mozdulatot. Nem állítom, hogy én vagyok a világ legjobb utánpótlásedzője, de arra a nyakamat merném tenni, hogy nem oktatjuk technikailag hibáson a gyerekeket.
Újabb klasszis a stábban
Néhány héttel ezelőtt az MKB Veszprém klasszis hálóőre, Fazekas Nándor is munkába állt a barát és szomszéd, Éles József egyesületénél. Így Török Lajos, Szathmári János és Tombor Csaba után tehát újabb nagy névvel bővült a stáb, melynek Szedlák Nikolett, Csöndes Dávid, Kósa Mónika és a fizikai erőnlétért felelős Starhon Katalin is tagja.
– Nándi, mint kapusedző erősít minket, de saját csapatot is kap majd. A táborban rögtön bebizonyította, hogy mennyire tud bánni a gyerekekkel, amit én eddig is tudtam, hiszen kiváló családapaként ismerem. Ő egy szimbólum, akit iszonyatosan imádnak a gyerekek. Nekem ez külön nyereség – húzta alá Éles.