Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora köszöntőjében az intézmény finanszírozásáról beszélt. Hangsúlyozta, legfőbb jövedelmüket projektekből szerzik. Porga Gyula polgármester kijelentette, a tudomány otthon érzi magát Veszprémben. Elég csak a Pannon Egyetemre vagy a VEAB-ra gondolni, de a város számos más konferenciának is otthont ad.
Professzor Bíró Péter, a VEAB elnöke felidézte a Balaton bizottság történetét, ahol rengeteg jeles tudós dolgozott a 19 század végén. A kutatásuk eredménye egy 32 kötetből álló, mindenre kiterjedő tanulmánygyűjtemény lett, amit azóta sem tudott senki felülmúlni.
Dr. Tamaga Ferenc, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnökhelyettese szerint a hazai ásványi anyagok felértékelődtek. Hangsúlyozta: fel kell gyorsítani a kutatásokat, hogy a bányászat újra elindulhasson Magyarországon. Ebben pedig ez, és az ehhez hasonló konferenciák rengeteget segítenek.
Dr. Fancsik Tamás, a Magyar Geofizikusok Egyesületének elnöke elmondta: meg kell ismernünk a magyar erőforrásokban rejlő lehetőségeket, és ezeket be kell mutatni a társadalomnak is. A korszerű bányászat működtetése elengedhetetlen a mai bizonytalan világban.
Dr. Gagyi Pálffy András, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület ügyvezető igazgatója szintén a bányászat újraindítását sürgette. Elmondta, hazai és nemzetközi szinten is működnek együtt földtani egyesületekkel, hogy egy megfelelő nyersanyag-stratégiát dolgozzanak ki. Ha az Európai Unió lemond a saját erőforrásairól, menthetetlenül lecsúszik.
Dr. Baksa Csaba, a Magyarhoni Földtani Társulat elnöke közölte, a konferencia programját a tudományos bizottság úgy állította össze, hogy az érdekes, aktuális, és magas színvonalú legyen; külön hangsúlyt fektettek a népszerűsítő modulra, azaz a nyitott előadásokra, amikre bárki elmehet. Manapság a bányászatnak a megítélése negatív a társadalomban. Meg kell mutatnunk az embereknek hogy Magyarország a közhiedelemmel ellentétben gazdag nyersanyagokban, és ezeknek a kitermelését meg lehet oldani környezetrombolás nélkül. Ha ezt nem sikerül megértetnünk a társadalommal és a döntéshozókkal, annak beláthatatlan következményei lehetnek – húzta alá dr. Baksa Csaba.