Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 26. Ervin
2025. április 26. Ervin

Stabil a Fidesz előnye

2013. szeptember 26. 23:16 // Forrás: mti
Legfrissebb felméréseik eredményeihez fűztek kommentárokat ismert közvélemény-kutatók és politikai elemzők a Mérők Klubja elnevezésű fórumon csütörtökön Budapesten.

Az előadók egyetértettek abban, hogy továbbra is a Fidesz élvezi a legnagyobb támogatottságot, míg a bizonytalanok, illetve rejtőzködők körében a kormány kritikusai vannak többségben.

Alább részletesen is olvashatja a beszélgetés részleteit, de ha nincs ideje, pontokba szedtük a lényeget!

  • A kutatók szerint a Fidesz 43-52, az MSZP és az Együtt együtt 25-34 százalékon áll
  • Az együttös szavazók nyitottabbak az MSZP felé, mint fordítva
  • 2010 óta jelentősen fogynak a szélsőjobbosok
  • A bizonytalanok között nőtt a baloldaliak aránya
  • Ők inkább Mesterházyt kedvelik, mint Bajnait
  • A magas részvételi arány nem tenne jót a Fidesznek

Molnár Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője előadásában a különböző intézetek legfrissebb felméréseinek eredményeit vette sorra. Ezek alapján a biztos szavazók és pártválasztók körében a Fidesz a szavazatok 43-52 százalékára számíthat, míg az MSZP 20-26 százalékos, az Együtt-PM pedig 5-8 százalékos eredményt érne el egy feltételezett most vasárnapi választáson. A Nézőpont Intézet munkatársa a Jobbikra nem tért ki, ugyanakkor megjegyezte, az LMP-ről jelenleg csak ők feltételezik, hogy képes lesz bejutni a parlamentbe.

Molnár Csaba az ellenzéki egyeztetésekre kitérve elmondta, felméréseik szerint míg az MSZP szimpatizánsai különbözőképpen ítélik meg az Együtt-PM-mel történt megállapodást, addig a Bajnai Gordon vezette szervezet szavazóinak több mint a fele optimistán értékeli a történteket. Hozzátette, hogy a szocialisták táborának csak 40 százaléka lenne hajlandó átszavazni az Együtt-PM bármely jelöltjére, ugyanez az arány fordítva sokkal magasabb, 72 százalékos.   

Bernáth Anikó, a Tárki kutatója egy áprilisi adatfelvétellel végzett, az átlagosnál mélyebb összefüggéseket kereső kutatást ismertetett, amelyben a pártot választani nem tudók vagy nem akarók beállítottságát vizsgálták. Emlékeztetett, hogy 2002 és 2010 között a pártot meg nem nevezők körében jelentős jobbratolódás volt tapasztalható, ezzel szemben az elmúlt három évben az figyelhető meg, hogy a jobboldaliak aránya lényegében nem változott, a baloldali identitásúak száma nőtt. Bernáth Anikó szólt arról is, hogy 2010 óta jelentősen csökkent a magukat szélsőjobboldalinak vallók aránya is.   

Hann Endre, a Medián vezetője felszólalásában a szerdán nyilvánosságra került mandátumbecslésüket idézte fel, ennek alapján a Fidesz ismét kétharmados többséget szerezne. Az elemző közös szakmájuk elleni megengedhetetlen és méltatlan támadásnak minősítette, hogy Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója egy szerdai "kampánygyűlésen" baloldali körökből származó felvetésnek nevezte a hasonló jóslatokat. Hann Endre emlékeztetett, a Nézőpont Intézet korábban szintén kétharmados támogatottságot mért a Fidesznek.

Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutatási igazgatója arról a nyolc százalékot kitevő rétegről beszélt, amely nem mondja meg a közvélemény-kutatóknak, melyik pártra szavazna. Kiemelte, hogy ez a kör az átlagosnál kevesebbre értékeli a kormány munkáját, és az ellenzékkel nem elégedettebb a többségnél. A rejtőzködők 55 százaléka mégis kormányváltást akar, és mindössze nyolc százalékuk tartaná helyén a jelenlegi kabinetet - fejtette ki. Hozzátette, hogy míg összességében Orbán Viktor a legnépszerűbb politikus, a szóban forgó csoport körében Mesterházyi Attila vezet, és Bajnai Gordon követi. Závecz Tibor megjegyezte, a rejtőzködök fontos szavazói kört jelentenek, de most úgy látszik, nem lesz döntő befolyásuk a választások végkimenetelére.  

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője a választások esélyeit latolgatva arra hívta fel a figyelmet, hogy a jobboldal - az előző tizenöt évhez hasonlóan - várhatóan most is számíthat legalább két és fél millió szavazóra, vagyis a baloldalnak legalább ennyi támogatóra lenne szüksége, ha nyerni akar. Az elemző szerint a kormánypárt elsősorban stabil, alulról építkező bázisára számíthat, de a választási részvétel növekedése kedvezőtlen lehet neki, a bizonytalanok ugyanis 2002-höz hasonlóan ezúttal is könnyen nagy arányban szavazhatnak ellenük.

vehir.hu
további cikkek
Elfogadták az alaptörvény tizenötödik módosítását közélet Elfogadták az alaptörvény tizenötödik módosítását Elfogadta Magyarország Alaptörvényének tizenötödik módosítását az Országgyűlés hétfőn. 2025. április 14. 21:54 A Tisza párt ellen tüntettek politika A Tisza párt ellen tüntettek Szeretnénk nemet mondani arra a politikára, amelynek egyértelmű és kimondott célja, hogy ártson Magyarországnak, nem a magyar kormánynak, hanem a magyar embereknek - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten szombaton a Tisza párt EP-képviselője, Kollár Kinga legutóbbi kijelentései okán szervezett tüntetésen. 2025. április 12. 20:03 Hamarosan elmondhatják a véleményüket a magyarok Ukrajna EU-csatlakozásáról politika Hamarosan elmondhatják a véleményüket a magyarok Ukrajna EU-csatlakozásáról A küszöbén állunk annak a véleménynyilvánító szavazásnak, amit a magyar kormány indít azért, hogy kiderüljön, a magyarok hogyan vélekednek Ukrajna esetleges Európai Unióhoz való csatlakozásáról. Korábban ugyanilyen formában kérték ki a migránsbetelepítéssel kapcsolatban is az emberek véleményét, ahol, ahogy Vargha Tamás, honvédelmi miniszterhelyettes fogalmazott Veszprémben pénteken délután, Magyarország nem először a brüsszeli irányvonallal szemben ment, mégis utólag kiderült, hogy akkor is a magyaroknak volt igaza. 2025. április 12. 12:54 Miért van szüksége Magyarország miniszterelnökének biztonsági kíséretre? közélet Miért van szüksége Magyarország miniszterelnökének biztonsági kíséretre? Amikor a miniszterelnök megjelenik egy nyilvános eseményen, sokan felteszik a kérdést: miért veszi őt körül ennyi testőr, rendőr, civil ruhás biztonsági szakember? Miért nem lehet csak úgy odalépni hozzá, kezet fogni vele, mint ahogy azt esetleg egy ellenzéki politikussal megtehetjük? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk, ugyanis ez nem egy személyes kiváltság, sokkal inkább állami felelősség. 2025. április 10. 16:38

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.