A kormánypárt az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében Korózs Lajos szocialista politikus napközben tartott sajtótájékoztatójára reagált így. Az MSZP elnökségi tagja azt mondta, a rendszerváltás óta nem volt annyi szegény ember Magyarországon, mint ma.
Tavaly a magyar lakosság csaknem fele élt olyan háztartásban, ahol a szegénység és társadalmi kirekesztettség valamilyen formája jelen volt - derült ki a Társadalomkutatási Intézet Zrt. (Tárki) felméréséből, amelyet hétfőn tett közzé honlapján.
A kutatás adatai szerint 2012-ben a magyarok 17 százaléka volt "jövedelemszegény", 19 százaléka "munkaszegény", 37 százalékuk pedig súlyosan nélkülöző anyagi körülmények között élt. Tavaly a magyarok 47 százaléka élt olyan háztartásban, ahol a szegénység és társadalmi kirekesztettség legalább egyik, 8 százaléka pedig ahol mindhárom formája jelen volt.
A szegénység elterjedtségének szokásos módja a szegénységi ráta mérése. A szegénység határának az átlagjövedelem 60 százaléka alatti jövedelmet tekintik. A Tárki kutatása szerint 2012-ben ez alatt a határ alatt élt a magyarok 17 százaléka, ami a legmagasabb a rendszerváltás óta.
A kormánypárt erre válaszolva azt írta, hogy a szocialisták kormányzásuk alatt megduplázták a munkanélküliséget, a munkavállalókat magas adókkal sújtották, a gáz árát háromszorosára emelték, "a családokat devizahitelbe taszították", a fizetéseket és a nyugdíjakat csökkentették, munka helyett pedig egész országrészeknek segélyt kínáltak.
A jelenlegi kabinet ezzel szemben kiutat kínál: segély helyett munkát nyújt immár mintegy négymillió magyarnak, csökkentette és tovább csökkenti a rezsit és a családok adóját, béremelési programokat indított, növeli a minimálbért, a reálbéreket és a nyugdíjakat - fejtette ki a Fidesz, hozzátéve: a rászoruló családok gyermekeit az óvodától az munkavállalásig ösztöndíjprogramokkal, ingyenes tankönyvvel, étkeztetéssel segíti a kormány.