Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Az unoka szereti a nagypapa meséit / – rabkórházban is dolgozott a kitüntetett –

2008. december 8. 19:17
Megpróbáltatások, sokszor szenvedések és megaláztatások, szakmai sikerek és elismerések kísérték dr. Héthelyi Tibor nyugalmazott osztályvezető-főorvos hat évtizedes pályáját, melyet a közelmúltban a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztjével tüntettek ki. A köztiszteletnek örvendő orvost családja körében kereste fel a Vehír.

Életrajzát szeretett szüleivel kezdi. Édesapja kúriai bíró volt, aki többek közt nyilas ügyekkel is foglalkozott, így aztán nem volt népszerű körükben. Így történhetett meg, hogy hatvanévesen (!) behívták katonának Kárpátaljára. Ő lett a hadsereg legöregebb főhadnagya. 1945-ben újból letartóztatták (háborús, majd népellenes bűnösség vádjával), megjárta az Andrássy út 60-at. Közben meg is betegedett. Több társával együtt a forint bevezetése napján kapott amnesztiát, de mindenétől, még nyugdíjától is megfosztották.

Eközben Héthelyi Tibor már egyetemista volt, tanulmányainak támogatásában bátyja (aki szintén orvos volt) vette ki oroszlánrészét. A diploma kézhezvétele után számos helyen próbált meg elhelyezkedni, ám családi múltja miatt ez nagyon nehézkesen ment. Végül az Irgalmasoknál kötött ki, ahol szívesen fogadták, hisz gyakorló éveit is ott töltötte. Az ellenállási mozgalomba egy barátja szervezte be.

Az újabb fordulat 1951-ben jött, amikor letartóztatták klerikális reakció és fegyveres szervezkedés bűntette miatt. Valóságos hadjárat indult ellene és társai ellen. Ez volt a nevezetes Grősz-per egyik „szatellit pere”.

Hosszú ideig nem tudta, hogy az ellenállás összekötője, Kálmán Szilviusz (csoportja és a politikai vezetés között) egy ÁVH-s „tégla” volt, aki mindenkiről folyamatosan küldte jelentéseit. A nevezetes Zavadszky-per negyedrendű vádlottjaként „megúszta” 14 év börtönnel, amiből hatot a „Gyűjtőben” töltött, majd Vácra került, ahonnan ’56-ban sikerült társaival együtt kitörnie.

A fővárosból az akkor már Veszprémben élő szüleihez indult, ám az utcai harcok miatt nem sikerült útra kelnie, így a váci kórházban kapott menedéket, ahol még segíteni is tudott. A svéd vöröskereszt időközben berendezett Nagymaroson egy szükségkórházat, s ennek vezetésére kapott rövidesen megbízást. Mikulás napjáig tudott maradni, amikor végre elindulhatott Veszprémbe bátyjával. Pár percen múlt az életük, de sikerült egy tűzharcot elkerülniük Budapest belvárosában.

A megyeszékhelyre a sokáig elhallgattatott néma nőtüntetés után érkezett. A megható esemény nagyon sokáig forgott közszájon Veszprémben.

A tüdőgondozóban kapott állást igen kedvező feltételekkel (az átlagnál magasabb bér, veszélyességi és sugárpótlék, szabadság, rövidebb munkaidő). Kellett is a pénz, hiszen a börtönből való szabadulása után egy szál ruhája, s egy pár letaposott cipője maradt…

A váci rabkórházban egyik rabtársa segítségével kitanulta a fogorvoslás, s itthon is meghonosította a tbc-sek számára (a fertőzésveszély miatt el kellett őket különíteni).

Érdekességként Héthelyi doktor elmondta, hogy a súlyos betegség statisztikáit meg kellett másítani, hiszen egy szocializmust építő országban nem lehetett tébécés beteg… Hozzátette, hogy a számokkal ma is csínján kell bánni az egészségügy e területén.

Negyed századot töltött el a tüdőgyógyászaton, majd Farkasgyepűn dolgozott ’87-es nyugdíjazásáig. Közben Dobán is helyettesített.

A most 84 éves orvos (aki a Veszprém Megyei Politikai Foglyok Szövetsége etikai bizottságának elnöke) nem vett részt a budapesti ceremónián, helyette a lánya vette át a díjat Sólyom László köztársasági elnöktől. Hangsúlyozta, hogy ha Gyurcsány Ferenc adta volna az elismerést, nem fogadta volna el.

Most felesége, két lánya és öt unokája szerető körében éli nyugdíjas éveit, s ha kérik, szívesen „mesél” történelmünk sötét napjairól. Unokája, Máté az egyik „nagy hallgatója”, aki szívesebben fogadja a papa történeteit, mint történelemkönyvek száraz tény(?)anyagát… 

Zatkalik András
további cikkek
Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében közélet Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra. ma 17:11 “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” közélet “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” Az Istent dicsőítő angyalok éneke hívott ma éjszaka bennünket össze és mi is szeretnénk csatlakozni az ő dicsérő énekükbe. Szeretnénk tanúi és részesei lenni Jézus Krisztus születésének, szeretnénk, hogyha ez az ünnep bennünk is megszületne, átalakítana és átformálna bennünket. -mondta el érsek atya köszöntőjében. ma 9:44 Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség közélet Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség A világnak a másikra figyelő, az életet építő "bibliai kedvességre" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől. Erről beszélt Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke karácsony alkalmából. ma 9:28 Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat közélet Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat, nem fegyverekkel szerzik és tartják meg, de a végső győzelem mégis az övé - mondta Szemerei János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke karácsony alkalmából. ma 9:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.