Vannak olyan értékeink, melyekért bárki az életét áldozná. Ezek legtöbbször személyes, családi értékek. Azonban voltak és vannak olyan emberek, akik bárhol és bármikor az életüket áldoznák és áldozták a közös értékeinkért, a hazáért, a szabadságért és a Szent Korona védelméért. A mai ünnepségen őrájuk emlékezünk. Ezekkel a szavakkal nyitotta meg dr. Horváth Zsolt országgyűlési képviselő az egykori koronaőrök tiszteletére rendezett megemlékezést szerdán délelőtt Veszprémben.
Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter ünnepi beszédében elmondta, hogy a legtöbb település rendelkezik a helyi közösség számára fontos eseményt megörökítő műemlékkel, szoborral, emléktáblával. Minden egyes helyi emlék egyben nemzeti emlék is, hiszen a nemzet történelme a helyi eseményekből áll össze. Itt mégis többről van szó, egy olyan emlékjelről, ami nem csak nekünk, veszprémieknek fontos. A nemzeti történelem egyik meghatározó, üzenetértékű része, hiszen a Szent Korona jelentőségéből adódóan minden esemény ami vele történik, országos jelentőségű.
A magyar történelem egyik vészjósló időszakában keresett menedéket Veszprémben a Szent Korona. Egy olyan korban, melynek történései évtizedekre meghatározták történelmünk alakulását és napjainkban lábadozunk belőle. A Szent Korona sorsa ebben a korszakban több volt, mint egyszerű történelmi események láncolata. Üzenet értékű volt. Azok az emberek akik, akkor mentették a Szent Koronát, egyben Magyarországot is mentették. Minden ország számára vannak olyan szimbolikus értékek vagy valóságos értéktárgyak, melyek a nemzeti önazonosság, a nemzeti lét és történelem tartóoszlopai. Számunkra ilyen érték a Szent Korona.
Az az eszme, az a gondolatkör, amit ehhez az emlékünkhöz kötöttünk, amely ezer éven keresztül Közép-Európa békés integrációjának egyik jelképe volt, mindig is több volt mint a nemzeti öntudat egyetlen darabja. Nemzetalkotó tényező volt, ha a nemzetet nem a szó etnikai értelmében vesszük. A magyar politikai elit különös felelőssége volt több évszázadon keresztül, hogy úgy valósítsa meg ezt a békés integrációt, hogy közben etnikai és nemzetiségi tudatot ne sértsen. Akkor, amikor 1944-ben itt Veszprémben a Szent Korona menedéket keresett, akkor a nemzettudat is menedéket keresett. Azok, akik menekítették a magyar történelem egyik legértékesebb emlékét, tudatában voltak annak, hogy azt az eszmét is menekítik, amely lehetővé tette több évszázadon keresztül, hogy a Közép európai nemzetek békében éljenek egymás mellett, azt az eszmét, amely az első világháború végén halálos sebet kapott. Dr. Navracsis Tibor abban bízik, hogy ahogy a Szent Korona visszatért Közép Európába, annak eszmeisége is visszatér majd.
Az ünnepi köszöntőt követően, a részt vevők elhelyezték az emlékezés virágait a Szent Korona emlékjel előtt. A megemlékezésen közreműködött a Magyar Légierő Zenekara.