"Mára nemcsak az ország elnevezéséből törölték a köztársaságot, hanem megfosztották lényegétől is: attól, hogy a magyarok közösen intézhessék közös ügyeiket. (...) Mára csak emlék maradt a közös nemzeti alkotmány, az erős és független Alkotmánybíróság, az érdemi parlamentáris párbeszéd, ahogyan emlék csak a független igazságszolgáltatás, a szabad közmédia" - írta a baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltje, aki szerint Magyarország ma már csak Patyomkin-köztársaság.
Mesterházy Attila szerint az áprilisi parlamenti választáson ugyan a hatalmon lévő jobboldali pártok és az ellenzéki demokraták állnak szemben egymással, de az igazi választóvonal nem a jobb- és baloldali emberek között húzódik, mert ma valójában a köztársaság hívei és ellenségei között folyik küzdelem. "Márpedig mi, akik valljuk és védjük a köztársaság értékeit, többségben vagyunk" - közölte.
A Nemzetgyűlés 1946. február elsején hirdette ki a Magyarország államformájáról szóló 1946. évi I. törvénycikket. Február elsejét 2005-ben a kormány a köztársaság emléknapjává tette, és 2006 óta emlékeznek meg róla.