A pályázatot 2007-ben írta ki az KDRFT gazdasági társaságok,
önkormányzatok, non profit szervezetek, kis- és közepes vállalkozások, melyek
azt tűzték ki célul, hogy a maguk területén lévő turisztikai fejlesztést
komplex módon újabb és újabb beruházásokkal teszik még vonzóbbá látogatóik
számára.
Alapfeltétel volt viszont, hogy a pályázatnak nem csak egy, hanem minimum három terület fejlesztésére kellett irányulnia. A túljelentkezés sokszoros volt: a 31 pályázatból mindössze ötöt tudtak nyertesnek nyilvánítani. A nyeretleneknek egyébként – tette hozzá Pál Béla – megvolt a lehetőségük arra, hogy megtekintsék elutasító bírálatukat, vagy fellebbezzenek, s bár az eljárás kinyújtja a nyertesek nevének közzétételét, tisztességes a módszer.
Veszprém megyében a somlói Kreinbacher Birtok Kft. és a megyeszékhelyi állatkert nyert.
„A mi állatkertünk: közös értékünk, közös élményünk” projektre 216 millió forintot biztosított a KDRFT. A többelemű fejlesztés a csimpánzvilág, az Afrika-ház, a kölyök-dzsungel, egy oktatóközpont és egy tanösvény fejlesztését, illetve létrehozását célozza meg.
Az indoklásban többek közt az is szerepelt, hogy az alapítástól napjainkig 10-14 millió látogatója volt a vadasparknak, tekintélye nemzetközi. Az előbbi szám 2007-ben meghaladta a 240 ezret. A versenypozícióban maradás azonban azt igényli – folytatta Pál Béla –, hogy egyre versenyképesebb produkciók valósulhassanak meg.
A csimpánzház az új kifutóban már szépen épül, s 610 négyzetméteres nagyságával, óriási kifutóival a Gulya-domb egyik meghatározó látványossága lesz. A tervek szerint folyamatosan érkeznek majd az állatok, amelyeknek tudományos megfigyelésére is egyedi lehetőséget biztosítanak az építők. Így akár nemzetközi etológiai kutatásokban is részt lehet majd venni.
Az Afrika-ház szintén a Gulya-dombon épül, s mostoha időjárási körülmények közepette is látogatható lesz. Itt láthat majd először zsiráfokat is a veszprémi látogató.
Népszerű lesz a 300 négyzetméteres kölyök-dzsungel, mely az őserdők hangulatát tükrözi majd. Ide költöznek a régóta hiányzó hüllők és kétéltűek is, valamint a madárház lakói.
Az állatkert népszerű figurája volt Böbe majom, „akinek” emlékére egy tanoda (oktatóközpont) nyílik a kibővített madárház helyén. Ez lehet bázisa a kedvelt zoo táboroknak is.
A meglévő tanösvény bővítésével a Bakony régi mesterségeit (mészégetés, faszénégetés, gyantatermelés, fazsindely-készítés stb.) ismerheti meg a látogató.
Török László igazgató szerint ennél szép karácsonyi ajándékot nem is nagyon lehetett volna kapni. Hozzátette, hogy emögött valamennyi elődjének munkája ott van éppúgy, mint azoké, akik fél évszázaddal ezelőtt szabadidejüket feláldozva építették az állatkertet. S az érdem a sok-sok millió hűséges látogatóé is.
A fenntartó önkormányzat nevében Józan György városfejlesztési és városüzemeltetési csoportvezető elmondta, hogy a megítélt támogatás jó helyre került, s a projekt öregbíteni fogja az állatkert, a város, de a régió hírnevét is.
Az összesen 420 milliós beruházás már elindult, s a
gulya-dombi fejlesztések tavaszra be is fejeződnek, az Afrika-ház pedig
2010-ben nyitja kapuit.