A lényeg röviden
- Bajnai: a kormány álljon ki Ukrajna függetlensége mellett
- Kocsis: hazudik az Összefogás, amikor tétlenséggel vádolja a kormányt
- A külügyi bizottság összehívását kezdeményezte az LMP
- Külügyminisztérium: Magyarország elkötelezett Ukrajna területi egysége és szuverenitása mellett
Az orosz csapatok Ukrajnából való kivonását, az Ukrajnában élő kisebbségek jogainak védelmét, valamint a magyar kormány Ukrajna melletti kiállását is kérte az Oroszország budapesti nagykövetsége előtt tartott vasárnapi flashmobon az Együtt-PM vezetője.
A beszédéhez megafont használó Bajnai Gordon azt mondta, Ukrajna nehéz helyzetben van, és ilyenkor elkél a szolidaritás. Hozzátette, az ország az elmúlt hetekben saját demokráciájáért és saját korrupt elitje ellen küzdött, most pedig külső agresszióval néz szembe, mert az ország "területét idegen csapatok tapodják". Kijelentette: Oroszország megsérti egy európai ország területi függetlenségét, miközben szembemegy nemzetközi szervezetekben vállalt kötelezettségeivel.
Az Együtt-PM vezetője az orosz kormánytól azt követelte, hogy csapatait haladéktalanul vonja vissza Ukrajna területéről és Oroszország valós érdekeit a nemzetközi szervezeteken, az ENSZ-en vagy az EBESZ-en keresztül érvényesítse. A volt miniszterelnök az ukrán parlamenttől és kormánytól ugyanakkor azt kérte, hogy fokozottan figyeljenek a kisebbségek jogaira. A magyar kabinethez azzal fordult, hogy kezdjen egyeztetéseket az itthoni ellenzékkel, illetve civil szervezetekkel. Egyúttal arra is felszólította a magyar kormányt, hogy haladéktalanul álljon ki Ukrajna függetlensége, területi egysége és az ott élő magyar kisebbség mellett.
"Orosz-ukrán háború, sõt talán nem túlzás azt állítani, hogy újabb hidegháború is fenyeget, a magyar miniszterelnök pedig sehol. Hallgat. Lehet, úgy érzi, hogy lekötelezettje lett Putyinnak és a paksi üzlet miatt nem szólalhat meg?" – tette fel a kérdést Mesterházy Attila.
Az LMP az Országgyűlés külügyi bizottságának azonnali összehívását és az Információs Hivatal képviselőjének meghallgatását kezdeményezi az ukrán helyzet miatt - közölte Ertsey Katalin, a bizottság alelnöke vasárnap az MTI-vel. Az LMP-frakció tagja közleményében azt írta: már a jövő hét elején a kormány válaszait várják az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, "a magyar álláspont ugyanis pontosan annyira láthatatlan, amennyire Vlagyimir Putyin szeretné".
Ertsey Katalin hozzátette: az LMP választ vár arra, hogy a magyar kormány mit tesz azért, hogy a fegyveres konfliktus minél előbb elfojtható legyen a magyarok által is lakott Ukrajnában. Azt is tudni szeretnék, mi a magyar kormány álláspontja "az orosz agresszióval, az emberi jogok nyilvánvaló megsértésével kapcsolatban", valamint, hogy a hatóságok felkészültek-e a konfliktus esetleges súlyosbodásának következményeire.
"A Gyurcsány-koalíció tagjairól már többször kiderült, hogy össze-vissza beszélnek és hazudoznak, de most az is világossá vált, hogy tájékozatlanok" – írja a párt weboldalán megosztott közleményében a Fidesz szóvivője, Kocsis Máté.
Ugyanis alig három nappal ezelőtt, csütörtökön délelőtt, Orbán Viktor miniszterelnök megbízásából Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár részletes tájékoztatást adott az ukrán helyzettel kapcsolatban, a Nemzetbiztonsági bizottság valamennyi tagja részére.
Az ülésen részt vett az ORFK vezetője, az Alkotmányvédelmi Hivatal és az Információs Hivatal főigazgatói, valamint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat első embere is. A közel másfél órás értekezleten átfogó, részletekbe menő beszámolót adtak az Ukrajnában kialakult helyzetről, a megtett intézkedésekről, a várható fejleményekről. A bizottság tagjai meggyőződhettek róla, hogy Magyarország biztonságban van, a rendvédelmi szervek teljes körűen felkészültek, folyamatosan figyelik és értékelik az eseményeket. Beszámolójukból az is kiderült, hogy szükség esetén hazánk képes lesz segítséget nyújtani a bajba jutott embereknek.
Az ülést a Nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke, Molnár Zsolt vezette. A Gyurcsány-koalíció vezetői legalább őt megkérdezhették volna, mielőtt megint össze-vissza beszélnek. A másik lehetőség szerint pontosan tudják, hogy történt tájékoztatás, csak megint hazudnak és megpróbálják az ukrán helyzetet is saját politikai céljaikra felhasználni a kampányban. Aggodalomra ez a viselkedés adhat legfőképpen okot.
A Külügyminisztérium közleménye szerint felhívással fordulnak az ukrajnai válságban érintett valamennyi félhez, sürgetve, hogy tartózkodjanak az olyan provokatív lépésektől, amelyek a feszültség növekedéséhez és erőszak alkalmazásához vezethetnek. A Külügyminisztérium ezek közé sorolja az Ukrajna területén élő etnikai és nyelvi kisebbségek - hangsúlyosan a Magyarország számára kiemelten fontos kárpátaljai magyar közösség - biztonságérzetét és jogbiztonságát veszélyeztető döntéseket.
A magyar kormány mind a kétoldalú, mind pedig a nemzetközi egyeztetéseken, így az Európai Unió és a NATO illetékes fórumain a továbbiakban is hangot ad ezen aggályainak - olvasható a kommünikében.
A tárca, megerősítve a korábbi nyilatkozataiban foglaltakat, mély aggodalmának ad hangot az ukrajnai helyzet eszkalálódásával összefüggésben. Ismételten hangsúlyozzák, hogy Magyarország elkötelezett a szomszédos Ukrajna területi egysége és szuverenitása mellett, és a nemzetközi kötelezettségek, így az ENSZ alapokmánya figyelmen kívül hagyásaként értékelik az ország területi épségének megsértését.