A közigazgatási és igazságügyi miniszter beszédet is intézett az iskola diákjaihoz, melyben kifejtette: az elmúlt 20-25 évben elfeledkeztünk a közigazgatásról, az államról; szükséges rosszként tekintettünk rá. Pedig ha nincs közigazgatás, nincs biztonság sem; nem tudhatjuk biztonságban szeretteinket, önmagunkat és értékeinket.
Négy éve a Közigazgatási- és Igazságügyi Minisztérium létrehozásával az volt a céljuk, hogy ne csak szolgálják a polgárokat, de divattá is tegyék a közigazgatási pályát – hangsúlyozta a miniszter.
„Mindenki azt harsogja, hogy a piacon lehet igazán érvényesülni, ha kell, mások kárára. A közigazgatás világában azonban ez nem így van: mindenki a másikért dolgozik, és mindenki számára az egész nemzet jóléte a cél.”
Az elmúlt négy évben új közigazgatási rendszer épült fel, új jogszabályok léptek életbe, újraalakítottuk az állam, az ügyintézés és az állami karrier jelentését. Éppen ezért nagy öröm, hogy a szülővárosomban egy középiskola nevében és működésében is megjeleníti a közigazgatást – jelentette ki Navracsics Tibor.
„Új ösvényt kitaposni sosem könnyű, de legalább kalandos.”
Márfi Gyula katolikus érsek egészen más síkon kezdte meg ünnepi beszédét. Ha most francia közjogi méltóságok között állnánk itt – mondta –, megkérdeznék, hogy mit keres itt egy püspök? Franciaországban sokan skizofrén helyzetbe kényszerülnek: ha a polgármester magánemberként belép egy templomba, keresztet vethet, de amikor polgármesterként egy küldöttséget kísér, nem teheti meg, mert a laikus államot képviseli. Márfi szerint nem lehet meghasonulni, a hitet és az állampolgárságot sem lehet felfüggeszteni addig, amíg az egyikkel vagy másikkal foglalkozunk.
Az érsek hozzátette: személy szerint ő sem szeretne egyházi államban élni, meg kell tartani a különbségeket és a határokat. Sem az egybeolvadás, sem a teljes különválasztás nem járható út. Szerencsére Magyarországon szoros együttműködés alakult ki az államigazgatás, az önkormányzatok és az egyházak között. Ahol erősebb az egyház, ott empatikusabbak a pedagógusok, szorgalmasabbak a diákok, figyelmesebbek a hivatalnokok és udvariasabbak az ügyfelek.
Beszéde után az érsek megszentelte az iskolazászlót, amire Kórusz Fruzsina 11. osztályos tanuló, az iskola diákönkormányzatának elnöke helyezte fel az első szalagot.
„A falak ereje nem a kőben vagyon, hanem a védők lelkében” – Gárdonyi Géza.
Ifj. Szathmáry Árpád igazgató kijelentette: 5 éve költözött új helyére az iskola, és azóta bebizonyosodott, hogy Gárdonyinak igaza volt. A Veszprémi Közgazdasági- és Közigazgatási Szakközépiskola országosan is elismert intézmény; 2011-ben az ország húsz legerősebb középiskolája között szerepelt, a megyében pedig a középfokú iskolák versenyében a hatodik helyen áll. Diákjai nagy arányban tanulnak tovább, és az elhelyezkedésre azért is jó az esélyük, mert Veszprém nem ipari, hanem pénzügyi és közigazgatási centrum.