A beszélgetés kis párthoz mérhető létszámú közönség előtt zajlott, és hangulatában is visszafogottabb volt, mint amit az ellenzéki pártok sajtónak és nyilvánosságnak szánt rendezvényein az elmúlt hetekben-hónapokban megszokhattunk. Az LMP politikusai – Szél Bernadett mellett a párt veszprémi egyéni képviselőjelöltje, Gerstmár Ferenc is jelen volt – bár időnként kemény kritikát fogalmaztak meg a kormánnyal (és az ellenzékével) szemben, leginkább a saját, mintegy kilencven oldalas programjuk bemutatására törekedtek.
A mai politikai helyzettel kapcsolatban Gerstmár Ferenc kifejtette: a vörös és narancs színek a háttérben meghúzódó érdekeket, a zöldek pedig a közösséget szolgálják ki. Az LMP az a politikai erő, amely megváltoztathatja a rendszerváltás óta kialakult helyzetet, helyrehozhatja, ami elromlott.
„Ha megkérdezik, mivel foglalkozom, azt mondom: képviselő vagyok; nem azt, hogy politikus” – Szél Bernadett
Szél Bernadett szerint az elromlott dolgok megjavításában első helyen áll a munkahelyteremtés. Erre a megújulóenergia-szektor alkalmas lenne, 2020-ig 50-60 ezer új munkahelyet lehetne csak a zöld energia fejlesztésével közvetlenül teremteni, és nagyjából ugyanennyit közvetetten. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy az Orbán-Putyin paktum más irányba viszi az országot. Szél szerint az atom veszélyes, és éppen a szigorodó biztonsági előírások miatt egyre drágább is lesz, míg a megújuló energiaforrások egyre elérhetőbbé, olcsóbbá válnak a technikai megoldások fejlődése miatt.
Elsősorban válságálló munkahelyekre van szükség – tette hozzá Gerstmár Ferenc – Magyarországnak el kell kerülnie, hogy pusztán összeszerelő-országgá váljon, ehhez pedig a kis- és közepes vállalkozásokat kell támogatni. Energia-hatékonysági programokat kell kidolgozni, erősíteni kell a helyi pénzt, segíteni kell a lakások energia-hatékonyságát növelő felújításokat, ugyanis ilyenben nagyon kevés ingatlan esett át. Szükség lenne az önkormányzati bérlakások számának radikális emelésére is, érdekeltté kell tenni az ingatlan-tulajdonosokat, és támogatni kell a rászorulókat, hogy képesek legyenek fizetni a bérleti díjat.
„Az LMP programjának központjában a helyi közösségek állnak” – Gerstmár Ferenc
Gerstmár sajnálatosnak tartja, hogy a köznevelési intézmények állami fenntartásba kerültek. Úgy gondolja, hogy azokat vissza kell adni az önkormányzatoknak, amelyek méltán büszkék voltak magas színvonalú oktatási intézményeikre. Vigyázni kell a Pannon Egyetemre is, az ugyanis olyan értéke városunknak, ami a munkahely-teremtésben és megőrzésben, a fiatalok itt tartásában is fontos szerepet játszik.
Szél Bernadett a nők helyzetének javítását jelölte ki célként önmaga számára. Úgy véli, hogy szégyenletes helyen állunk ezen a téren. A zöld párt éppen ezért 1/3-os női kvóta felállítását javasolta a parlamenti pártok számára, és ők ehhez tartják is magukat. Hozzátette: hosszabb távon a természetes arányok parlamenti leképzését tartaná megfelelőnek.
Azonban nem csak a képviselőnők érdekeiben szeretne dolgozni: a munkaerőpiacon a nők ma hátrányban vannak a férfiakkal szemben. Amellett, hogy kevesebbet keresnek, döntési helyzetbe kényszerülnek család és karrier között, holott megfelelő támogatási rendszerrel lehetővé válna a fiatal anyák mielőbbi visszatérése a munkaerő-piacra.
„A múlt vörös, a jelen narancssárga, a jövő zöld” – Gerstmár Ferenc
Gerstmár Ferenc szerint Veszprém egyik nagy problémája az autóforgalom túlterheltsége. A belváros körforgalmasítása helyett inkább a belső körgyűrűt kellene befejezni a Jutasi és a Pápai út között, ezzel érdemben lehetne csökkenteni a belváros forgalmát. A téma többször elő is került az évek során. A szükséges forrás megteremtéséhez az MSZP kormányzása idején fideszes képviselők tettek javaslatot az állami költségvetés módosítására, a Fidesz kormányzása idején, pedig szocialista képviselők nyújtottak be hasonló javaslatot. Mindkét esetben sikertelenül.
A Zelenák Adrián által moderált beszélgetés végén a párt társelnöke és veszprémi jelöltje válaszolt a felmerülő kérdésekre is.
Mit üzennének a bizonytalan választóknak? SzélBernadett azt, hogy tudatos döntést hozzanak: ovlassák el a pártok programjait – már amelyiknél találnak ilyesmit –, gondolják végig, mérlegeljenek. Úgy látja, hogy az LMP rendelkezik azzal az innovatív erővel, ami kiszabadíthatja az országot az oligarchák karmai közül.
Gerstmár Ferenc hozzátette: ő azt szeretné, ha nem csak négyévente lenne beleszólásunk a politikába, ha gyakrabban megkérdeznék az emberek véleményét, több népszavazást tartanának.
Az adórendszerrel kapcsolatos kérdésre válaszolva Szél kifejtette: háromkulcsos (12, 24 és 36 százalék), átlátható és kiszmítható adórendszert terveznek, ami elsősorban a kisebb keresetűek boldogulását segítené.
Az utolsó, az Európai Unió jövőjét firtató kérdésre felelve Széll Bernadett kijelentette: Unióra szükség van, de kétségtelenül reformokra szorul, hogy csökkenjen mind a későn csatlakozott országok lemaradása, mind Európa világpiaci hátránya.