Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Gyurcsány: vannak jó és rossz keresztények

2014. március 21. 16:49
„Politikai pedofilnak” nevezte Orbán Viktor miniszterelnököt Gyurcsány Ferenc pénteki, veszprémi fórumán.

A Városi Művelődési Központ éttermében megrendezett fórum nem indult zökkenőmentesen: egy idős hölgy elesett, őt a mentők könnyebb sérülésekkel szállították kórházba. 

A DK elnökét ellentüntetők várták, akik transzparensekkel és kiabálással igyekeztek a pártelnök tudtára adni nemtetszésüket. 

A volt miniszterelnököt tüntetők fogadtákA volt miniszterelnököt tüntetők fogadták

A Demokratikus Koalíció elnöke a tőle megszokott vehemenciával kérte a helyi választókat, hogy támogassák Pál Bélát. Beszédében „politikai pedofilnak” nevezte Orbán Viktor miniszterelnököt. Érdekes, hogy ez a kifejezés a hasonló színekben tevékenykedő Katanics Sándornál egyszer már kiverte a biztosítékot.

A fórumon Pál Béla, a veszprémi választási körzet szocialista országgyűlési képviselőjelöltje melegítette be a nagyrészt nyugdíjasokból álló közönséget. A technikai hibák kiküszöbölése érdekében a mikrofon helyes használatát maga Gyurcsány Ferenc mutatta meg neki.


Az összefogás veszprémi képviselő-jelöltje elmondta: gondolkozott azon, hogy kihívja egy választási vitára dr. Navracsics Tibort, a Fidesz-KDNP jelöltjét, aki nagyon szívesen ad át olyan fejlesztéseket, amiket a korábbi kormány és önkormányzat kezdeményezett. A levelet aztán mégsem küldte el, mert látta a televízióban, hogy Orbán Viktor egyetlen szóban foglalta össze a pártja programját: folytatjuk!


„Nem szeretnénk, ha folytatnák a gyűlöletkeltést, a saját érdekeiket szolgáló törvényhozást, miközben az ország elszegényedik, tönkremegy az oktatás és az egészségügy” – jelentette ki Pál Béla, majd megköszönte a DK vezetőjének, hogy pártja támogatásával segíti az összefogás győzelmét a 106 egyéni körzet többségében.

Pál BélaPál Béla

„Sok ügy terheli az elmúlt négy évet, az Orbán-kormány világát” – kezdte egyórás monológját Gyurcsány Ferenc – „Az előttünk álló döntés alapvetően meghatározhatja a következő életszakaszunkat. 24 évvel a rendszerváltozás után most először vagyunk ott, hogy alapkérdéseket kell eldöntenie az országnak. A vitáink nem részletekről szólnak, régóta először súlyos történelmi dilemmával találkoztunk. Merre menjen az ország? Keletre, vagy nyugatra?”

„A magyarság ne adja fel azt az évezredes álmát, hogy nyugati ország legyen. A magyar jobboldal egy kukkot sem ért a magyar történelemből. A magyarok mindig nyugatra tartottak, csak azért álltak meg 955-ben, mert a német császár seregei megállították őket. Ha ez nem történik meg, ma talán már Lotharingiában lennénk. A mi ereinkben azoknak a magyaroknak a vére csörgedez, akik nyugatra tartottak. Majdnem mindenkinek van olyan ismerőse, rokona, aki elhagyta az országot. Merre indultak el? Nyugatra mentek!” 


„A miniszterelnök vak és süket, nem látja, hogy mi magyarok amerikai filmet nézünk, az olasz konyhát ismerjük, elmegyünk Münchenbe, Bécsbe, a salzburgi fesztiválra, és viszonylag kevesebben indulunk Baku felé, Moldáviába, vagy éppen Kijevbe.”


A DK elnöke később egy másik történelmi példával is előállt. 

„Mindkét világháborúba a konzervatív-keresztény jobboldali kormányok vezették az országot. Hadat üzentünk mindenkinek, akiknek csak lehetett, és közben elment egymillió magyar ember a semmibe, és egy tapodtat sem haladtunk előre. A baloldalnak el kell számolnia azzal, ami ezt követően történt, de a történelmi Magyar Királyság szétesése, és milliók halála nem a baloldal bűne, ezért ne vegyük magunkra a jobboldal nemzeti átkozódását!”

„Jó, hogy sokfajta gondolat van egyszerre, hogy időnként más irányba halad az ország. Vajon ha válaszúthoz kerülünk, előbb vagyunk magyarok, vagy előbb vagyunk demokraták? Demokráciában nem szervezünk szimpátiatüntetést a kormány mellett. Sem az ellenzéki képviselőjelöltek ellen ilyen lehetetlen, halvérű tüntetést (ha már idejöttek, legalább csinálhattak volna valamit!). Hozzám közelebb áll egy francia demokrata, mint egy magyar újnáci. Az első és legfontosabb az emberi méltóság tisztelete.”

Gyurcsány Ferenc az ablakon keresztül figyelte az ellene tüntetőketGyurcsány Ferenc az ablakon keresztül figyelte az ellene tüntetőket

Gyurcsány Ferenc elmondása szerint a kampány őt is lefárasztja, néha már azt sem tudja, hogy hol van. Szerencsére a NapiFeri okostelefon alkalmazás segít neki utolérnie magát. „Péntek van? Veszprémben vagyok? Most olvasom a NapiFeriben, hogy itt vagyok maguknál!”

„Én nem vagyok hívő ember, de tudom, hogy sokan hisznek valamiféle Istenben. Ezt tisztelni kell, becsülni, és nem szabad megkérdőjelezni. De a keresztény tanítás mégiscsak a megbocsátásról szól. Aki azt állítja, hogy a szegénység bűn, az nem keresztény, az embertelen!”


„Ezért aztán maradjunk azon az alapálláson, hogy vannak jó és rossz keresztények. Mi maradjunk normálisak, humanisták, akik tudják, hogy nem csak magunkért tartozunk felelősséggel!”


„Nem ismerek olyan országot, ami anélkül lenne sikeres, hogy szabad lenne. Minden ilyen történelmi kísérlet megbukott, ezért Magyarországnak csak azt tudjuk ajánlani, hogy merje vállalni a szabadság terhét. Rabságból nem ered emelkedő élet. Magyarország Mohács óta nem volt szabad és független, nem tudjuk, hogyan kell szbadnak lenni, amióta azok vagyunk, tele vagyunk gonddal és bajjal. Ennek tudható be, hogy a  felmérések szerint a magyarok többsége szívesebben élne a Kádár-korban.” 

Az MSZP volt miniszterelnöke szerint éppen ezért az a baloldal feladata, hogy megteremtse a jólétet a demokratikus keretek között. Gyurcsány Ferenc kitért az oktatás kérdésére is. Ígéretet tett arra, hogy a Mesterházy-kormány első intézkedései között új közoktatási törvényt fogadnak majd el. 


„Ahány gyerek, annyiféle nevelésre van szükség, ehhez képest most egyféle tankönyv van, és központilag irányított iskolák. A miniszterelnök ne legyen már pályaválasztási tanácsadó, ne molesztálja a gyerekeinket, aki a gyerekeinket politikailag molesztálja, az politikai pedofil. Magyarország miniszterelnöke politikai pedofil.”


A szociális területen gesztust kell tenni a legrosszabbul élők felé, a rokkant-nyugdíjak felülvizsgálatát pedig újra kell indítani, hogy akit méltánytalanul megfosztottak a juttatásától, az elnyerhesse, ami neki jár. Gyurcsány szerint nem lesz egyszerű dolga a leendő kormánynak, hiszen Magyarországban ma még az állampolgárai sem bíznak. Kevesebb lakás épül ma, mint 1944-ben, amikor a Wermacht itt masírozott. Az emberek viszik ki a pénzüket Ausztriába. A külföldi befektetők is elmaradoznak. A bizalom helyreállítása nem fog az egyik napról a másikra működni. 

„Nem akarjuk, hogy a magyar jobboldal ne érezze jól magát a saját hazájában. Van vitánk a jobboldallal, de abban nincs vita, hogy ez az ő hazájuk is, és bárki kormányoz is, az felelős az egéészért. Ezért békét kell hoznia a következő kormánynak, amit majd Mesterházy Attila fog vezetni.”

A közel egy órás fórum végén Gyurcsány Ferenc dedikálta szakácskönyvét. 

Csepely Máté
Schöngrundtner Tamás
Cseh Zoltán
további cikkek
Elhunyt Latorczai János gyászhír Elhunyt Latorczai János 2024. december 16. 12:50 Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Hegedűs Barbara Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Október elején mindenfajta politikai pletyka nélkül érkezett a hír, hogy az Országgyűlés Fidesz-frakciója Veszprém alpolgármesterét, Hegedűs Barbarát kéri fel Dömötör Csaba megüresedő listás helyének betöltésére. Azóta eltelt több mint két hónap, a veszprémi politikus pedig számos alkalommal és különböző témákkal szerepelt már az országos médiában. Hogy hogyan lett egyik pillanatról a másikra alpolgármesterből országgyűlési képviselő, ki döntött erről valójában és milyen feladatokkal bízták meg, ezekről is kérdeztük Hegedűs Barbarát, aki beavatott abba is, milyen folyosói beszélgetések zajlanak egy NATO bizottság szünetében az ukrajnai háborúról. 2024. december 12. 22:57 Megbukott a francia kormány közélet Megbukott a francia kormány Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség. 2024. december 5. 8:34 Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban időközi önkormányzati választás Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban Január 19-én a Dózsavárosban, Csererdőn és Jutaspusztán új önkormányzati képviselőt választanak. Eddig két jelölt jutott el addig, hogy összegyűjtötte és le is adta az induláshoz szükséges ajánlásokat, kettő másik pedig már felvette az ajánlóíveket. Kérdőjelek viszont még mindig vannak, hogy pontosan hány név is szerepel majd a szavazólapokon. 2024. december 5. 9:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.