- Előzmények: Orosz kém lehet a Jobbikban
Kovács Béláról, a Jobbik EP-képviselőjéről, a párt EP-választási listájának 3. helyezettjéről eddig is sejtették, hogy a magyar helyett inkább az orosz érdekeket képviseli harcosan Brüsszelben - írta blogján csütörtökön Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnöke.
Kifejtette: Kovács Béla, akit uniós körökben egyszerű "orosz és Gazprom-lobbistaként kezelnek, olyan nyíltan mutatja életútjával azt az orosz elköteleződést, ami a Jobbik mögött - jól-rosszul rejtegetve -, de szintén ott van, hogy az már sírnivaló".
Délelőtt a Demokratikus Koalíció és a Lehet Más a Politika is kérte a nemzetbiztonsági bizottság összehívását.
Vadai Ágnes, a DK parlamenti képviselője elmondta, írásbeli kérdéssel fordul Pintér Sándorhoz azt tudakolva, hogy az Alkotmányi Hivatal vizsgálata mikor zajlott és abban milyen magyar és nemzetközi szervek vettek részt. Vadai arra is választ vár, hogy pontosan milyen bűncselekménnyel vádolják a Jobbik EP-képviselőjét, továbbá az ügy miatt a kormány felülvizsgálja-e orosz külpolitikáját, a paksi atomerőmű bővítését. A DK az ügy tisztázása érdekében az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezte - ismertette a képviselő.
Szél Bernadett (LMP) közleményében azt írta, a lehető leggyorsabban tisztázni kell, hogy Kovács Béla bejutása esetén „milyen érdeket fog képviselni az Európai Parlamentben”. A nemzetbiztonsági bizottság tagja hangsúlyozza: pártjuk tartja magát ahhoz az alapelvhez, hogy folyamatban lévő ügyeket a vizsgálat lezárásáig nem ítélnek meg. Azt viszont kötelességüknek nevezi, hogy kezdeményezzék az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását. Egy héttel az EP-választások előtt Magyarországnak tisztán kell látnia, hogy egy bejutásra esélyes képviselőjelölt Brüsszelben a magyar vagy az orosz érdekeket kívánja-e képviselni - fogalmazott. Az LMP megítélése szerint a Jobbik EP-listájának harmadik helyén szereplő politikus már akkor alkalmatlanná vált arra, hogy képviselje Magyarországot az Európai Parlamentben, mikor „az orosz érdekeknek megfelelően üdvözölte a botrányos körülmények között megtartott krími népszavazást” – írta Szél Bernadett.