Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy mit tudhat meg egy átlagos választópolgár az Európai Parlamenti választásokon induló pártok programjairól, Európa felfogásáról. Azokat az eszközöket használtuk, amit minden átlagos választópolgár. Újságcikkeket olvastunk, párthonlapokat böngésztünk, hogy megtaláljuk a válaszokat.
Bajban van a Jobbik?
Az országgyűlési választások adataihoz képest a Tárki és a Nézőpont legfrissebb felmérései szerint az elmúlt másfél hónapban öt százalékot vesztett a támogatottságából a radikális jobboldali párt. Az elmúlt napok eseményei vélhetően nem javítottak a helyzeten, bár a kém-ügy kirobbanása óta még nem tettek közzé újabb közvélemény-kutatást.
Egy rövid kutakodás után a Jobbik honlapjáról letölthető a párt 48 oldalas választási programja, amely 11 pontban fogalmazza meg az általuk képviselt Európa felfogást. A programban hangsúlyos szerepet kap hazánk és az EU viszonyának felülvizsgálata. Morvai Krisztina, a Jobbik EP listájának vezetője korábban úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió és Magyarország viszonyát illetően a Jobbik népszavazást tartana, melynek során nem pusztán azt a kérdést vetnék fel, hogy hazánk tagja maradjon-e az Uniónak, hanem azt is, hogy amennyiben tagok maradunk azt milyen formában tegyük. Ezzel szemben Balczó Zoltán, a párt EP képviselőjelöltje kedden egy veszprémi sajtótájékoztatón azt mondta, hogy pártja aktuális programjában az Európai Unióból való kilépés nem szerepel. Ön érti? Én nem.
Balczó Zoltán hozzátette, hogy Jobbikhoz hasonló euroszkeptikus pártok megerősödésével megvalósulhat a "Nemzetek Európája", amely szintén az európai államok együttműködésére épít, csak sokkal kisebb mértékben kívánja lényeges kérdésekben a teljes döntési jogosultságot Brüsszelnek átadni.
A párt EP-programjában kiemeli a kivándorlás visszaszorítását, a fiatalok hazacsábítását. A Jobbik szerint a fiatalok is szívesebben vállalnának munkát Magyarországon, ha lennének megfelelő értékteremtő munkahelyek, ezért kulcsfontosságú számukra, hogy az ipar és a mezőgazdaság talpra álljon.
A programból az is kiderül, hogy a Jobbik a helyi gazdaság fellendülését elsősorban a keleti piac felé nyitástól várja. Vona Gábor, a párt elnöke hétfőn este egy televízió interjúban arról beszélt, hogy szorosabbra kellene fűzni Magyarország és Oroszország kapcsolatát. Véleménye szerint hazánknak nem az a dolga, hogy Oroszországgal konfrontálódjon, hanem hogy megtalálja azt a partneri viszonyt, amely hazánknak politikailag és gazdaságilag is a leghasznosabb. A Jobbik elnöke hozzátette, hogy Magyarország kelet és nyugat határán van, ezáltal meg kell próbálni a nagyhatalmak mentén egyensúlyozni, ha nem akarunk úgy járni, mint Ukrajna.
A Nézőpont Intézet legfrissebb felméréséből kiderül, hogy a jelenlegi potenciális szavazatarányok alapján a Fidesz 11, az MSZP és a Jobbik 3-3, az Együtt-PM és az LMP 2-2 EP-mandátumra számíthatna a 21-ből vasárnap.