Önkéntes bárhol, bármikor lehet az ember: lehet munka mellett, hétvégenként, a közvetlen környezetünkben vagy távolabbi helyszíneken is munkát végezni. Számos olyan szervezet van Magyarországon, köztük a Katasztrófavédelem is, ahol szívesen fogadják a jelentkezőket.
Akár kutyákat képezünk ki eltűnt személyek romok alóli felkutatására, ételt osztunk a rászorulóknak, mérnök-műszaki tudásunkat hasznosítjuk veszélyhelyzetek elhárítására, búvárként vízből mentünk vagy netalán alpinistaként a mélyből mentünk bajbajutott embereket, a lényeg ugyanaz: tenni valamit, önként, olyanokkal, akik ugyanabban hisznek. A segítő szándék mellett rengeteg tapasztalatot lehet szerezni egy-egy ilyen munka során, hiszen olyan dolgokban is kipróbálhatjuk magunkat, amikre mindennapi munkánk során nem feltétlenül kerül sor.
Be kell látni, hogy bármennyire is jól működnek a rendszerek, az önkéntesek jelenléte a társadalomban pótolhatatlan.
A járásokra jellemző valós veszélyekre történő gyors reagálási képesség fokozása érdekében, a Járási Helyi Védelmi Bizottság elnökök támogatásával és közreműködésének köszönhetően Veszprém megyében 2013. év végére 10 járási mentőcsoport alakult. A mentőcsoport tagjai önkéntesen vállalják, hogy felelősséget viselnek a járás biztonságáért, valamint részt vesznek a hivatásos szervezetek munkája mellett a járás és a megye területén bekövetkező váratlan és súlyos veszélyhelyzetekben történő beavatkozásokban. A járási mentőcsoportok az azonnali reagálás érdekében, a beavatkozó hivatásos erők megerősítésére, katasztrófaveszély, veszélyhelyzeti szintet el nem érő esetekbenben, valamint különleges jogrend időszakában a polgári védelmi feladatok ellátásra jöttek létre. A megalakított mentőcsoportok területi polgári védelmi szervezetnek minősülnek, melyeknek tagjai önként jelentkező állampolgárok, valamint civil és gazdálkodó szervezetek. Eddig a 10 járási mentőszervezetben összesen 257 fő vállalt különböző önkéntes feladatot, mint például légi felderítés, vízből mentés, személykeresés, műszaki mentés, elsősegélynyújtás, pszicho szociális ellátás, földmunkagépes feladatok vagy éppen nehezen járható terepen történő szállítás biztosítása.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy sok szempontból csak gazdagodik az ember azzal, ha önkéntesként tevékenykedik akár rövidebb, akár hosszabb távon, mi ezért arra buzdítunk mindenkit, hogy ha megteheti, és van rá affinitása, gondolkodjon el az önkéntesség lehetőségén. Amennyiben szeretne járási mentőcsoport tagjaként önkéntes munkát vállalni, érdeklődjön és jelentkezzen a veszprem.mki@katved.gov.hu e-mail címen.