A propán-bután „A”, azaz fokozattan tűz- és robbanásveszélyes osztályba sorolandó, ami azt jelenti, hogy az anyag heves égése, robbanása hőhatásra bekövetkezik. Egy 25 kilogramm töltettömegű palackban lévő gáz a természetben körülbelül a kétszázharmincszorosára tágul. A gáz alsó robbanási határértékértéke 1,5%, ami azt jelenti, hogy 100 liter levegőhöz 1,5 liter gáz elég ahhoz, hogy robbanásveszélyes koncentrációt idézzünk elő. Egy átlagos palackban a gáz nyomása és tágulása a hőmérséklet függvénye. Figyeljünk arra, hogy csak hivatalos forgalmazótól vásároljunk gázpalackot, melyek a szabályok szerint, megfelelően vannak töltve.
Ahhoz, hogy a gázpalackokkal történő balesetek, tűzesetek, robbanások elkerülhetőek legyenek, néhány alapszabályt be kell tartani, melyet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmaz.
Oda kell figyelni arra, hogy gázpalackot a talajszintnél mélyebb helyiségben (pl.: pincében, kútban, garázsban stb.), illetve tetőtérben tárolni nem szabad. A talajszintnél mélyebben lévő helyiségekben, mélyedésekben – miután a gáz a levegőnél nehezebb – a szivárgó gáz összegyűlik, felhalmozódik, mellyel fokozott robbanásveszélyt idéz elő. Lakóházak tetőterében pedig azért nem lehet PB gázpalackot tárolni és használni, mert a nyári időszakban a hőmérséklet és ezzel a palackban uralkodó nyomás megnövekedik.
Tilos PB gázpalackot használni és tárolni, olyan földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő. Ez tipikusan a házgyári panel szerkezetű, több emeletes lakóépületekre vonatkozik. Tilos továbbá az egynél több szintes épületekben, nehezen megközelíthető, a közlekedést és a mentést akadályozó, korlátozó helyeken, valamint lépcsőkön, lépcsőházakban, folyosókon, és azok közvetlen környezetében is.
Kérjük a lakosságot, hogy biztonságuk érdekében a fenti szabályokat minden körülmények között tartsák be, hiszen a szabályok megszegése, a PB gázpalackok nem megfelelő tárolása és használata életeket veszélyeztethet.