Több olvasónk is kérdőre vont minket a kommentelési szabályzatunk változása - vagyis az előzetes moderáció bevezetése - miatt. Az egyértelműség kedvéért megpróbáljuk röviden összefoglalni, miért történt mindez.
Az Alkotmánybíróság szerdán határozatot fogadott el az internetes kommenteléssel kapcsolatban. A kérdés egy konkrét ügy kapcsán került a testület elé. Anélkül, hogy mélyen a részletekbe merülnénk, a következő történt: egy portálon megjelent Y olvasó kommentje Z-ről, amit Z sértőnek talált. Z ezt jelezte a portálnak, akik az ilyenkor megszokott módon azonnal törölték is az érintett kommentárt. Z azonban nem elégedett meg ennyivel, beperelte a portált. Az ügy első, majd másodfok után a Kúria, majd az Alkotmánybíróság elé került.
Az AB pedig kimondta, hogy az internetes médiumok akkor is felelősek az oldalukon megjelenő tartalmakért, ha azokról esetlegesen nem is tudtak, vagy amint tudomást szereztek róla, eltávolították.
A jogsértő közleményekért való felelősség - és adott esetben a helytállási kötelezettség - független a moderálástól: egyedül a jogsértő közlés tényén alapszik.
Kicsit olyan a helyzet, mintha a közúti szabálytalanságokért nem az autó vezetője/tulajdonosa, hanem a gyártó kapná a büntetést, mert ilyen veszélyes eszközt adott az emberek kezébe.
Mi megpróbáljuk az arany középutat választani, hogy a hozzászólási lehetőség is megmaradjon, de nekünk se kelljen bíróságra rohangálni, valahányszor XY a mi cikkünk alatt küldi el a búbánatba a tömbbé fagyott csirkehúst vasárnap reggelente motoros fűrésszel felszeletelő szomszédot.