Szauer István, a veszprémi tankerület igazgatója köszöntőjében kifejtette, nehéz év áll a pedagógusok mögött, egy nagy átalakítás közepénél tartanak, munkájukért köszönet jár. - A pedagógusok mindannyian példák a gyerekek előtt, hiteles emberekre van szükség ebben a mű világban - hangsúlyozta.
Ez a nap lehetőség megbecsülésünk és tiszteletünk kifejezésére - fogalmazott Porga Gyula. Veszprém polgármestere szerint a pedagógia egyik célja, hogy felkészítse a diákokat a változásra. Manapság a közvetítendő ismeretanyag is folyamatosan változik, akár csak az élet. A jó pedagógus ugyanakkor állandóságot képvisel a fejlődés közepette.
- A tanári munka nem ér véget a tanévvel és a munkaidő lejártával, gondolatban minden pedagógus elkíséri tanítványait az úton - fejtette ki. Hozzátette, Veszprémben a óvónők, tanítók, tanárok, nevelők évszázadok óta nagy megbecsülésnek örvendenek. A pedagógus akarva akaratlanul is mintává válik tanítványai szemében, ezért munkája végtelenül felelősségteljes. Veszprém a jövőben is építeni szeretne a pedagógusok munkájára, amely növeli városunk ismeretségét, nagyban hozzájárul az itt élők lehetőségeinek javításához.
A program folytatásaként az oktatásnevelés területén, vagy annak segítésében kiemelkedő érdemeket szerzett személyek munkájának elismeréseként Ranolder-díjat vehetett át Gacsal Márta, Arnhoffer Mihályné, dr. Szalainé Tóth Tünde és Schall Jánosné.
Gacsal Márta tanulmányait a veszprémi Dózsa György Általános Iskolában kezdte, 1975-ben a Lovassy László Gimnáziumban érettségizett. 1978-ban Győrben szerezte meg tanítói diplomáját. Pályafutását a Veszprémben, a Bem József Általános Iskolában kezdte, azóta is ennek jogutód intézményében, a Deák Ferenc Általános Iskolában tanít. Munkája során több száz kisiskolást vezetett be az írás és olvasás tudományába. Folyamatos számára a folyamatos önképzés, a szakmai megújulás. A nevelőtestület meghatározó tagja, 37 éve osztály tanító és osztályfőnök. Példamutató nevelő munkáját többször elismerték. Az anyanyelvi nevelés terén végzett kiemelkedő tehetséggondozó munkája bizonyítékaként tanítványai az elmúlt évtizedekben számtalan kiemelkedő országos és megyei eredményt értek el a különböző szaktárgyi versenyeken. Emellett ugyanilyen figyelmet fordít a tanulási nehézséggel küzdő gyermekek megsegítésére, felzárkóztatására is.
Arnhoffer Mihályné 1974-ben a Kállai Éva Gimnáziumban érettségizett, majd képesítés nélküli óvónőként dolgozott a veszprémi 13.sz. (Ringató) óvodában. 1977-ben szerzett óvónői oklevelet, 1982-től a veszprémi 18-as számú Erdei Óvodába hívták dolgozni. 2000. augusztus 1-től a Csillag Úti Körzeti Óvoda vezetésével bízták meg. 28 évig állt az élén. Vezetői munkájában elsődleges szerepet játszott ez idő alatt az intézménybe járó gyermekek érdekének maximális figyelembevétele, a „boldog gyermekkor” biztosítása. Az óvoda pedagógiai programjában megfogalmazott célok és feladatok ellátásához, igyekezett folyamatosan biztosítani a feltételeket. Nagy hangsúlyt fektetett a hagyomány megteremtésére és őrzésére, ezzel önálló arculatot biztosítva az intézménynek. Vezetőként figyelt a partnerek igényeire, elvárásaira, szem előtt tartotta a munkatársak szakmai fejlődését, az óvoda hírnevének ápolását. Számos fejlesztés valósulhatott meg az óvodákban a felkínálkozó forrásbővítési lehetőségek figyelembevételével.
Dr. Szalainé Tóth Tünde tanárnő 1983-ban végzett Szegeden a József Attila Tudomány Egyetem Természettudományi Karának biológia-kémia szakpárján. 1986 óta a Lovassy László Gimnázium tanára. Nagy szaktudású, munkájára mindig igényes, precíz pedagógus, a biológia-kémia munkaközösség vezetője. Szakmai tudása, gyerek és munkaszeretete, az intézményi alapértékekkel való azonosulása, részvétele a hagyományápolásban példamutató. Kiemelt szerepet tölt be a nevelési munkában. Ez kiterjed az egészségnevelés és környezeti nevelés, valamint az iskolatörténet területére is.
Schall Jánosné az óvónői pályán 40 évet töltött el elhivatott pedagógusként. A Szent Margit Római Katolikus Óvodában 1994 óta alapító tagként és intézményvezetőként dolgozik. A Keresztény szellemű nevelési program kidolgozásában, megvalósításában fontos szerepet vállalt. Munkáját felelősség érzettől áthatva példamutatóan végzi. Ennek bizonyítéka, hogy ma már az óvodába jelentkező gyerekek száma évről évre növekvő tendenciát mutat. Vezetőként a legmesszebb menőkig igyekszik megteremteni az intézmény működéséhez szükséges személyi, tárgyi feltételeket. Karitatív egyéniség, szívesen és alázattal segít másokon. A keresztény értékrend és gondolkodásmód meghatározó számára, amely nem csak a nevelésben, hanem a vezetés és az irányítás által is megvalósul.
A Laczkó Dezső Pedagógus Nyugdíjas Klub Borsi Lőrinc-emlékdíját Deák Tibor és Deák Tiborné vehette át.
Az esten közreműködött a Veszprém Bakony Táncegyüttes, valamint a Veszprémi Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanítványai.