A fűtési szezon végeztével sem tűnnek el teljesen azok a veszélyek, melyek a szén-monoxidhoz köthetőek. Míg télen a nyílt égésterű gázkazán, addig nyáron a meleg vizet előállító, átfolyós rendszerű, illetve a kombi gázkészülékek válhatnak veszélyforrássá. A szén-monoxid-mérgezés legtöbbször a tüzelő-, fűtő-, és egyéb berendezések (páraelszívó, kandalló) helytelen használatára, a karbantartás és ellenőrzés hiányára, vagy a helyiségek nem megfelelő szellőztetésére vezethető vissza.
A meleg vizet előállító, nyílt égésterű gázkészülékek működés közben az adott helyiség levegőjét használják, és ha nem kapnak utánpótlást, a tökéletlen égés következtében szén- monoxid keletkezik. A vízmelegítőkön kívül további veszélyt jelenthetnek a konyhai páraelszívók, a mellékhelyiségek elszívói vagy akár a szárítós mosógépek is, hiszen ezek a nagy teljesítményük miatt képesek megfordítani kéményben az áramlási irányt, melynek következtében a szén-monoxid visszaáramlik az adott helyiségbe. A veszélyt csak fokozzák a hermetikusan záródó, szellőző nélküli műanyag nyílászárók, hiszen ezek megakadályozzák a lakás természetes szellőzését, a gáz távozását.
A lerakódott koromtól és vakolattól, illetve egyéb idegen tárgyaktól a füstelvezető keresztmetszete lecsökken, és az égéstermék visszaáramlik a helyiségbe, ahol a szén-monoxid-szint megnövekszik.
Miután a szén-monoxid könnyebb a levegőnél, ezért felemelkedik, és a mennyezettől tölti meg a helyiséget, ezért a szén-monoxid-érzékelőt minél magasabbra, a mennyezett alatt legalább 150 mm-rel kell elhelyezni.
Ha a baj mégis megtörtént, jó tudni, hogy a mérgezés tünetei jelentkezhetnek hirtelen vagy fokozatosan is. E tünetek a következők lehetnek: szédülés, nehéz légzés, fejfájás, émelygés, hányinger, gyengeség, súlyos esetben ájulás. Ha ezek közül valamelyiket, vagy egyszerre több tünetet tapasztal, szénmonoxid-mérgezésre gyanakodhat, ezért azonnal menjen friss levegőre és hívjon orvost! Amennyiben szén-monoxidot észlel, nyissa ki az összes ablakot és ajtót, hogy a gáz kiszellőzhessen, és azonnal kapcsolja ki a fűtőberendezést vagy vízmelegítőt.
Hagyja el az épületet, és addig ne is menjen vissza, amíg fennáll a mérges gáz kritikus koncentrációjának veszélye! Azonnal kérjen orvosi segítséget, és addig ne használja újra a tüzelő-/fűtő-berendezést, amíg a szükséges engedélyekkel rendelkező szakember át nem vizsgálta azt és meg nem javította a hibákat!
Baj esetén azonnal hívják a Katasztrófavédelem Műveletirányító Ügyeletét, a 105-ös telefonszámon!