Az enyhe tél, illetve a májusban nagy mennyiségben leesett csapadék következtében a vízzel borított területeken a csípőszúnyogok számára optimális tenyészőhelyek jöttek létre. Az árvízi szúnyogfajok a szokottnál is több petét raktak le, ezek a folyók és belvízi területek mentén vannak jelen, vagy már ki is keltek, vagyis extrém mértékű szúnyoginvázióra van idén nyáron kilátás. További kockázatot jelent, hogy a környező országokban megjelent az ázsiai tigrisszúnyog és számítani kell arra, hogy idehaza is felbukkannak. A kormány mindezek figyelembevételével döntött a szúnyoggyérítési feladatok átvállalása mellett.
A szükséges közbeszerzési eljárásokat a katasztrófavédelem lefolytatta, ennek végeztével a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központja a szegedi SZEMP Air Légiszolgáltató Kft., a békési Rovért Rovar-és Rágcsálóirtó Kft. és a budapesti Corax-Bioner Biotechnológiai Zrt. által alkotott konzorciummal kötött szúnyoggyérítésre szóló szerződést.
A cégeknek összesen 820 ezer hektáron kell gyéríteniük a vérszívókat. Szeptember harmincadikáig 450 ezer hektáron légi kémiai, 350 ezer hektáron földi kémiai, 10 ezer hektáron légi biológiai és ugyanekkora területen földi biológiai irtásra vállalkoznak a cégek, valamennyi helyen és módszerrel egy-hat alkalommal kell gyéríteniük. Az ütemtervet a katasztrófavédelem határozza meg.
Az idei szúnyoggyérítés összköltsége kicsivel meghaladja az 1 milliárd 499 millió forintot.
A szúnyoggyérítés több szakaszban történik. Veszprém megyében húsz településen, mintegy 2150 hektárnyi területen szerveznek légi szúnyoggyérítést, a feladat végrehajtására június 25 – 27. között kerül sor, az alábbiak szerint:
Június 25.
- Balatonfüred
- Tihany
- Aszófő
- Örvényes
Június 26.
- Kővágóörs
- Pálköve
- Balatonrendes
- Ábrahámhegy
- Badacsonytomaj
- Balatonudvari
- Balatonakali
- Zánka
- Balatonszepezd
- Révfülöp
Június 27.
- Badacsony
- Badacsonytördemic
- Szigliget
- Balatonederics
- Balatonvilágos
- Balatonkenese
- Balatonfűzfő