Mindezt Muraközy Péter szervező válaszolta kérdésünkre, amikor az ide utcazene összegzésére kértük.
– Idén sem voltak ingyenesen látogatható országosan ismert nagy zenekarok, ami valószínűleg távol tartotta azokat az embereket, akik csak emiatt jöttek volna a városba. Az előzetes felmerülő közösségoldalakon lévő hozzászólások alapján ez hatalmas problémaként jelentkezett a felhasználók részéről, a fesztivál alatt azonban úgy tűnt, ez mégse tartja vissza tömeges mértékben a látogatókat. Aki bent volt a fesztiválon, az jól érezte magát, a visszajelzések is jóval pozitívabbak voltak, mint a fesztivál előtti napokban várható volt.
– Minek köszönhető, hogy idén sem szerepeltek nagy nevek a fellépők listáján? Ez így lesz a jövőben is?
– Sokan arra fogják a nagy nevek hiányát, hogy nincs rá fedezet ami nem teljesen igaz. Ha korlátlan összeg állna rendelkezésre, valószínűleg akkor sem hoznánk már klasszikus értelemben vett világsztárokat a városba mint Gentleman vagy a Parov Stelar volt anno, inkább szeretnénk minél több kisszínpadot felállítani, és minél szebb és jobb körülményt biztosítani. Sajnos idén sem állt teljesen rendelkezésünkre a belváros, voltak lezárt helyszínek, ideális esetben minimum 10 programhelyszínnel szeretnénk működni a jövőben, beleértve a várat, de a színházkertbe is vinnénk élő zenét. Nem célunk, hogy visszalépjünk a korábbi években megszokott trendhez.
– Elfogadom, hogy sokak szerint hibás lépés lehetett korábbiakban nagy neveket hívni a rendezvényre, hiszen így elkényeztettük a látogatókat, de azóta fesztivál fesztivál hátán, és gyakorlatilag 100 kilométeres körzetben minden ismert név megnézhető, tehát a hiányérzet ha nem is feltétlen itt, de orvosolható. Ami pedig minket illet talán az idei látogatottság is bizonyította, hogy akkorát nem hibázhattunk. Elismerem, hogy akkor szükség volt rá, hogy a nagy nevek adják el a fesztivált, ide csábítsák az érdeklődőket, azt azonban nem értem mi ezzel a baj. Az elmúlt két évben már maga az utcazene brand dolgozik, ami egyébként egyre jobban cseng a nemzetközi utcazenész fesztiválok között, idehaza meg kimondottan pozitív példaként emlegetik mint ugródeszka, hiszen ne feledjük el, hogy sokakkal egyetemben a most annyira hiányolt Irie Maffia vagy Punnany itt kezdte a karrierjét a 2x2 es kisszínpadon mint "utcazenész" Meggyőződésem amúgy, hogy kártékony is lenne újra visszanyúlni, hiszen jelentősen nagyobb tömeget nem tudna kezelni a város.
– Rendre szinte az utolsó pillanatban kerül a nyilvánosság elé az adott év programja.
– A fesztivál viszonylag késői kommunikációjának egyetlen oka, hogy a rendezvény pályázatokból tartja fenn magát, gyakorlatilag május végéig nem tudjuk, mennyi pénz áll rendelkezésünkre. Az idén egyébként ez az összeg 23 millió forint volt. Előfordult már, hogy a végső számok ismerete nélkül álltunk neki leszervezni zenekarokat, a vége az lett, hogy vissza kellett mondani nagy nevű előadókat, vagy más esetben vállaltuk, hogy veszteséges legyen az adott év, ezt egyébként a mai napig görgetjük magunk előtt. A fesztivál jelenlegi helyzetében nem tehetjük meg, hogy már márciusban meghirdetjük a fellépőket és bízunk benne, hogy lesz rá megfelelő forrás.
– Minden évben felmerülő probléma a nagy mennyiségű szemét, ami főként az esti órákban válik látványossá az utcákon.
– A fesztivál helyszínének takarítását a Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. végzi a városi önkormányzat támogatásaként. Az első évben gyakorlatilag mi magunk takarítottunk a bulik után, söpörtük az utcákat, de hamar bebizonyosodott, hogy ez nem járható út. A VKSZ Zrt számos konténert helyezett ki a belvárosba, illetve ha kellett a fesztivál ideje alatt is stratégiát váltott, átcsoportosította az edényeket. Azt gondolom a munkájukra összességében nem lehet panasz, hiszen reggelre mindig tisztaság volt. Idén is leülünk majd a résztvevőkkel és értékeljük a történteket, nyilván ott is felmerül majd a kérdés, miként lehetne fenntartani a rendet az esti órákban is.
– Voltak olyan területek a városban, ahol az embernek az az érzése támadt a szagok miatt, mintha egy hatalmas illemhely közepén sétálna.
– Eredendően a korábbi évnél valamennyivel valóban kevesebb mobil wc-t rendeltünk, amit a kevesebb helyszín indokolta, azonban annak ellenére például, hogy a színházkertben nem volt programunk, oda is rakattunk. A másik oka hogy kevesebb volt a klasszikus Toi - Toi, hogy mi is rendeltünk 1 konténer wc-t az Óváros térre, és nyílt 3 állandó nyilvános wc is a belvárosban, amik fizetősek voltak ugyan, viszont kulturáltabb környezetet is biztosítottak. Azt gondoltuk, hogy az emberek szívesen áldoznak erre 100 forintot, de úgy tűnik, hogy nem, vagy nem kommunikáltuk megfelelően. Ezen a jövőben javítani kell.
A másik probléma az lehetett, hogy az idei fesztivál idején, ha lehet, a tavalyinál is több vendéglátóegység települt az utcákra különböző boltok elé és gyakorlatilag mindenki sört árult. Ez a közhiedelemmel szemben nem a mi bevételünket gyarapította, ami természetesen nem baj, viszont ha tetszik nekünk okoz problémát, hiszen az emberek könnyebben jutottak innivalóhoz, többet fogyasztottak, ez a megnövelt mennyiség viszont ki is ürült és nem mindenki találta, vagy kereste meg azokat a wc-ket, amik jelen voltak. Láttuk egyébként, hogy van olyan része a fesztiválnak, ahol nincs elegendő mellékhelyiség, ezért a második nap újabbakat hozattunk.
– Az idei rendezvény legnagyobb változása a színházkert “bezárása” volt. Miért vált szükségessé ez a lépés?
– A rendőrség kérésének eleget téve nem működött idén elektronikus színpad a színházkertben. Eleinte ellene voltam, hiszen korábban mi találtuk ki, hogy egy ilyen műfaj is legyen az utcazene mellett. Az eredeti koncepció sokáig jól működött, egy helyen tartózkodtak a műfaj kedvelői, később azonban a piacot kihasználva a fesztiváltól független helyek is megjelentek és zenét biztosítottak a belváros több pontján, a végén már nagyobb területen, mint az utcazenészek. Ezt a tendenciát szerette volna az intézkedés megszüntetni. A belvárosi szórakozóhelyeken így néhány száz fiatal tartózkodott, akiket könnyen kezelni lehetett az egyórás zárást követően. A színházkertben ekkor még több ezer vidékről érkező szokott táncolni, ezt a mennyiségű embert nem tudják felvenni a belvárosi szórakozóhelyek, ezért inkább a teljes programrész megszüntetése mellett döntöttünk.
– Fegyelmezettebbek voltak az idei fesztiválozók?
– Az utolsó este szólalkozott össze egy biztonsági őr és egy fiatal, ami orrtöréssel végződött, ez volt a legnagyobb atrocitás, a biztonsági szolgálat vizsgálja az ügyet. A rendőrség munkatársainak egy alkalommal kellett előállítani egy az utcán kötekedő embert. Összességében nyugodtabb volt a fesztivál.