Augusztus végéig kell megválasztaniuk a helyi képviselő-testületeknek a helyi választási bizottsági tagokat, a fővárosi, megyei közgyűléseknek pedig a területi választási bizottsági tagokat. A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán négyfajta választási bizottság működik: a szavazatszámláló bizottság, a helyi választási bizottság, a területi választási bizottság, valamint a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
Az NVB-t tavaly szeptemberben választotta meg az Országgyűlés, a szavazatszámláló bizottságokat pedig az országgyűlési voksolás előtt kellett megválasztaniuk a képviselő-testületeknek. Mivel azonban sem az országgyűlési, sem az európai parlamenti (EP-) választáson nem működtek a helyi, illetve területi választási bizottságok, ezeket most, az őszi önkormányzati választás előtt kell megválasztaniuk a képviselő-testületeknek, illetve közgyűléseknek.
A választási eljárásról szóló törvény szerint a bizottságokat a voksolás előtti 42. napig kell megválasztani, azaz az október 12-i voksolás esetében augusztus 31-én 16 óráig.
A helyi választási bizottság feladata többek között a polgármester-, az egyéni listás, illetve az egyéni választókerületi jelöltek, kompenzációs listák nyilvántartásba vétele, a települési szavazólap jóváhagyása, de a helyi választási bizottságnak kell elbírálnia a polgármester- és képviselő-választással kapcsolatos kifogásokat, és megállapítania a polgármester- és képviselő-választás eredményét is. A helyi választási bizottságoknak három-három tagjuk és legalább két-két póttagjuk van, de azokon a településeken, ahol csak egy szavazókör van, a helyi választási bizottság legalább öt tagból áll.
A Helyi Választási Bizottság most megválasztott tagjai: dr. Borbás Gábor, dr. Kovács Gergely, dr. Poharánszki István; póttagjai: dr. Herpai Gábor és dr. Sebestyén Attila.