A lényeg röviden:
- Oberfrank Pál marad a Petőfi Színház igazgatója
- Gyerekes-bérletet vezetnek be a helyi járatokon január elsejétől.
- Elfogadták az Integrált Településfejlesztési Stratégia végleges változatát
Napired előtt
- Gerstmár Ferenc (LMP) azt kérdezte a polgármestertől, hogy erősödtek-e a kis- és középvállalkozások az elmúlt négy évben? Ha igen, milyen mutatókkal lehet ezt igazolni? A polgármester írásban ígért választ.
- Katanics Sándor (DK) két kérdést is feltett. Egyfelől a Pannon Várszínház ügyével kapcsolatban kérdezte, milyen módon tudná támogatni az önkormányzat az intézményt? Második kérdésében a képviselő a Dózsavárosban élő Rózsika néni sorsáról érdeklődött. Rózsika néni háza rossz állapotban van, veszélybe került a lakhatása, rajta is segíteni kell, ahogy minden egyes veszprémi lakos sorsa fontos.
- Nagy Piroska (független) szerint kár, hogy nem teremtődött közös politikai alap a legfontosabb kérdésekben. Az lenne az ideális, ha a döntések konszenzussal születnének meg. A képviselő Szent István fiához intézett intelmeit ajánlotta képviselőtársai figyelmébe. A frakcióvezetőknek, politikai csoportok képviselőinek "titkos üzenetet" adott át kis dobozkákban.
Napirend
Sürgősségi indítványként hagyták jóvá Veszprém Megye Területfejlesztési Programját.
Hartmann Ferenc (MSZP) örömmel vette tudomásul, hogy hangsúlyosan szerepel a koncepcióban a 82-es út fejlesztése, amelynek Gyulafirátótot és Kádártát elkerülő szakaszára már 2009. óta kész vannak a tervek. Szerencsés lenne mielőtt elkészíteni ezt a 4 kilométeres szakaszt a 8-as főúti csatlakozásig.
Czaun János (Fidesz-KDNP) felhívta a figyelmet arra, hogy a 82-es út tervezett nyomvonala természetvédelmi területeken halad át, emiatt húzódott el az engedélyezés. A képviselő szerint ez az ügy már sínen van.
Katanics Sándor emlékeztetett, hogy Mesterházy Attila írásbeli kérdést tett fel a parlamentben az elkerülővel kapcsolatban, amire azt a választ kapta, hogy a következő két évben várhatóan nem kezdődnek meg a munkálatok.
Brányi Mária (Fidesz-KDNP) szerint a város környezetét érintő fejlesztések jó úton haladnak, inkább az a szomorú, hogy az elmúlt évtizedekben nem tettek lépéseket ennek érdekében, csak az elmúlt négy évben gyorsultak fel a folyamatok.
Porga Gyula polgármester (Fidesz-KDNP) szerint az út megépüléséért a korábbi években parlamenti képviselőként Katanics Sándor maga is tehetett volna. A 82-es út nemcsak a város, de a gazdasági szereplők számára is kiemelten fontos, és nemcsak a Rátótot és Kádártát elkerülő szakasz, hanem az északabbi rész is.
Katanics Sándor felelevenítette azokat az eredményeket, amik az ő képviselősége alatt valósultak meg: a kádártai körforgalom, a kerékpárút, a rátóti forgalomlassító járdaszigetek. Úgy gondolja, hogy az elmúlt években állt meg a fejlődés.
Brányi Mária szerint azonban semmi nem állt meg, folyamatosan dolgoztak az engedélyeztetésen, a tervek felülvizsálatán.
Porga Gyula felhívta a figyelmet arra, hogy bár most egyetlen ügyről folyt a vita, a megyei fejlesztési terv számos hasonló jelentőségű elképzelést tartalmaz.
Brányi Mária alpolgármester kritizálta a tervet azért, mert az nem fogalmazza meg pontosan a Győr-Veszprém közötti közlekedési lehetőségek fejlesztését; úgy gondolja, hogy a 82-es út fejlesztését egyértelműen meg kell fogalmazni, nem csak egy mellékletbe elrejtett ajánlásként kell a tervben szerepeltetni.
Hartmann Ferenc szerint a megye minden szereplőjének fontos az M8 és a 82 fejlesztése. Úgy gondolja, hogy kompromisszumot kell keresni a megye és a város között, felül kell vizsgálni, hogy a város javaslatai beilleszthetők-e a megyei fejlesztési tervbe?
Porga Gyula egyetértését fejezte ki. "Nekünk az a fontos, hogy a fejlesztési szándék megjelenjen az anyagban, legyen nyoma." Arra kérte a megyei közgyűlést, hogy tárgyalják a város véleményét, és azt ajánlásként fogadják be.
Nagy Piroska szerint a városnak hozzá kell járulni a környék munkahely-teremtő és munkaerő-megtartó képességéhez. Úgy gondolja, hogy egy mellékletbe eldugott fejlesztési javaslattal nehezebb lesz lobbizni, ezért támogatja Brányi Mária harcias kiállását.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy a terv tartalmazza a 82. és a 8. utak fejlesztését, az önkormányzat csupán hangsúlyosabbá szeretné tenni. A jelenlegi helyzetben a legokosabb döntés mégis az a kompromisszum lenne, amit Hartmann Ferenc is javasolt.
Beszámolt az elmúlt évi működéséről a Veszprémi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság. A parancsnokság 37 település közigazgatási területén látja el feladatát, összesen 111 fő alkotja az állományt. Tavaly 247 tűzesthez és 372 műszaki mentéshez vonultak; utóbbi esetek terén a január volt a legaktívabb hónap 82 riasztással, míg a legtöbb tűzesethez augusztusban hívták a lánglovagokat, 38 alkalommal. Bár szép számmal történtek téves riasztások, szándékos félrevezetést csak egyet regisztráltak 2013-ban.
Némedi Lajos alpolgármester elmondta, hogy a Bakonyi Tájházban keletkezett tűzeset során ő maga is a helyszínen tartózkodott, és közvetlen közelről tapasztalhatta meg, milyen szakmai tudással, gyorsasággal, bátorsággal dolgoztak a veszprémi tűzoltók.
Porga Gyula örömét fejezte ki amiatt, hogy a Katasztrófavédelemnél lezajlott jelentős átalakulást a lakosság nem érzékelte, a tűzoltók változatlan színvonalon dolgoznak az életek és értékek megóvásáért.
Beszámoltak az önkormányzat első féléves gazdálkodásáról. Az önkormányzat és intézményei (hitel nélkül) 10.487.725.000 Ft bevételt realizáltak, mely a módosított előirányzatnak 54,4 %-a. Az önkormányzat és intézményei eközben 8.066.456.000 kiadást realizáltak (finanszírozási műveletek nélkül), mely a módosított előirányzat 42,7 %-a.
Félévkor az éves előirányzatoknak értelemszerűen 50% körül kellene teljesülnie, és a legtöbb területen ez így is alakult. Kiemelkedő értéket mutat a működési bevételek teljesítése, ez 90,5%-os, a magas arány a 2013. évről áthúzódó teljesítések (bérleti díj, ÁFA visszaigénylés) következménye. A működési célú átvett pénzeszközök alakulása 89,3%-os, ezen belül a TAO-s pénzek lehívása (Petőfi Színház) 75,3%-os.
Katanics Sándor emlékeztetett, hogy a költségvetésben 550 millió forint bevételt terveztek ingatlan értékesítéséből erre az évre, ebből pedig eddig alig 4% teljesült. A városban számos önkormányzati tulajdonban lévő elhanyagolt, romos állapotban lévő épület található, többek között a Deák Ferenc utcában található egykori lakóépület, amely annyira veszélyessé vált, hogy már bontani kell. A helyzetből okulnia kell az önkormányzatnak, nagyobb figyelmet kell fordítani erre.
Porga Gyula jelezte, hogy a félév óta hatvan százalékban teljesült az ingatlanértékesítésből tervezett bevétel.
Vikman László, a VKSZ stratégiai igazgatója a Deák utcai épülettel kapcsolatban elmondta, hogy a közüzemi szolgáltató a mai nap során leszedi az összes vakolatot a falakról. Maga a fal nem veszélyes, ezzel együtt is gyorsított eljárásban az épületről egy statikai véleményt kértek, ennek függvényében szükség esetén döntés születhet a teljes bontásról.
Év végén lejár az önkormányzat összkockázatú vagyonbiztosítása, felelősségbiztosítása, illetve gépjármű biztosítása. A következő évek biztosítási szerződésére közbeszerzést írnak ki, a biztosításokra 2015-ben és '16-ban évi tízmillió forintot szán az önkormányzat. Szintén közbeszerzést írnak ki a városháza takarítására is, erre éves szinten 10.200.000 Ft+ÁFA összeget terveznek elkölteni.
Változások történtek a fogorvosi körzetekben. A dr. Ritoók Judit fogorvos által ellátott iskolákban olyan létszámnövekedés történt, amely meghaladja az iskolafogászati ellátás kapacitásait, ezért a Cholnoky általános iskola tanulói létszámának felét dr. Kamarás Katalin, másik felét pedig dr. Kirkósa Katalin veszi át. Történt egy másik változás is a fogorvosi körzetekben: dr. Jávorszky Ágnes körzetét dr. Papp Zsuzsanna veszi át.
Elbírálták a Veszprémi Petőfi Színház igazgatói munkakörének betöltésére kiírt pályázatot. A benyújtás határidejére, 2014. augusztus 14-ig egy pályázat érkezett, amit az intézményt jelenleg is vezető Oberfrank Pál nyújtott be. A szakmai bizottság ülésén a jelenlévő 8 fő 6 igen, 2 nem szavazattal támogatta Oberfrank Pál pályázatát.
Gerstmár Ferenc gratulált a színház munkájához, az intézmény egyértelműen szerepel az ország színházi térképén. Ugyanakkor hiányolta az előterjesztésből az intézmény dolgozóinak, szakszervezeteinek állásfoglalását. Erre Katanics Sándor is kíváncsi volt. A DK képviselője az intézmény gazdálkodásával kapcsolatban is kérdést tett fel.
Oberfrank Pál, a Petőfi Színház igazgatója kijelentette: fontos, hogy elmélyült párbeszéd legyen a fenntartó és az intézmény között. Úgy gondolja, hogy a város kulturális koncepciójában nem kap kellő hangsúlyt a színház. Jelezte azt is, hogy az ország más, hasonló méretű társulatai kétszer-háromszor nagyobb költségvetéssel gazdálkodhat, példaként a fehérvári és békéscsabai intézményeket említette. "A színház a rendelkezésére álló pénzt elköltötte, minden bizonnyal az önkormányzat támogatására szorul majd". A színház egy szakma, művészet, itt nem mindegy, hogy azok, akik szolgálják ezt az ügyet, azok milyen lelkülettel állnak hozzá ehhez. A szakmai tudás mellett kell egy plusz, amitől ebből színház lesz. Azok számára, akik inkább élni akarnak valamiből, mint élni valamiért, azok számára nem szimpatikus ez a hozzáállás, a személyi változtatások, ezért fordulhatott elő, hogy a szakszervezet nem támogatta az igazgató pályázatát. A Petőfi Színház nemcsak a városé, a megyéé, a Petőfi Színház sorsa országos ügy.
Némedi Lajos alpolgármester szerint az új képviselőtestületnek vélhetően újra kell gondolnia a színház ügyét.
Brányi Mária alpolgármester szerint Oberfrank Pál olyan színházat varázsolt Veszprémbe, ami az egész országban jó hírünket viszi, kiválóan látja el az igazgatói feladatokat.
Gerstmár Ferenc szerint az igazgató kemény szavakat használt, úgy osztotta két csoportra kollégáit, hogy vannak, akik valamiért, és vannak, akik valamiből akarnak megélni – ez komoly belső feszültségről árulkodik. Kíváncsi, hogy lesz képes ezt vezetőként kezelni. Arra is rákérdezett, hogy a vendégművészek megbízása hogyan érinti a színház költségvetését, illetve a társulat tagjai megfelelő játékidőhöz jutnak-e?
Katanics Sándor felvetette, hogy a Pannon Várszínház nem kap önkormányzati támogatást, holott a létezése létszükséglet a Hangvilla fenntartásához. Éppen emiatt szükség lesz arra, hogy a színházak leüljenek, a város újragondolja a finanszírozását. Kijelentette: korábbi intézményvezetőként pontosan tudja, mennyire fontos az alkalmazottak, a szakszervezet véleménye, az ő együttműködésük nélkül nem lehet vezetni egy intézményt.
Nagy Piroska megnyugtatta a testületet: a színház gazdálkodása kiegyensúlyozottá válik, megfelelő az igazgatóváltás ideje alatt is. A színházban olyan teljesítményt találunk, amiért szeretünk veszprémiek lenni, szebbé teszi az életünket. Ahhoz, hogy Veszprém megőrizhesse állandó társulatát, ahhoz többet kell tennünk, és nem csak anyagi síkon. Arra kérte képviselőtársait, hogy látogassák a színház előadásait, és a teljesítmény alapján ítélkezzenek.
Forgóné Kelemen Judit (Jobbik) szerint az önkormányzatnak a Petőfi Színházról kell gondoskodnia, az, hogy a városban más színházak is működnek, az csak egy dolog. Megkérdezte az igazgatót: nem érzi-e úgy, hogy a város konkurenciát teremtett a Hangvilla létrejöttével?
Czaun János méltatta azt a vehemenciát, amit az igazgató a színházzal kapcsolatos megbeszéléseken tanusít.
Porga Gyula szerint a színház sokkal szenvedélyesebb intézmény, mint egy általános iskola vagy egy óvoda, teljesen normális, hogy konfliktusok vannak egy intézményen belül, ezek kezelhetők. "Ha az embernek színháza van, az olyan, mintha egy éhes oroszlán mászkálna a belvárosban" – idézte egy már elhunyt polgármester kollégáját Porga Gyula. Szerinte az, hogy Oberfrank Pál milyen fontos pozíciókat tölt be a magyar színházi életben, az számos pozitív hozadékkal jár. Nem tartja szerencsésnek ugyanakkor, hogy más városokkal összehasonlítgassuk a számokat, "lehet, hogy más területeken meg ők hivatkoznak ránk".
Oberfrank Pál szerint senkit nem érdekel, hogy kinek mi a meggyőződése, ki hova szavaz, csak szakmai kérdésekről érdemes beszélni. Országosan óriási értéke a színházunknak, hogy van szabóműhelye, raktárbázisa, ezt a műhelyt erősíteni kell. Fontos, hogy a látvány és hang megfelelő legyen, hogy művészi értéke legyen, élményt nyújtson. A vendégművészek meghívása azért fontos, mert ezeket a nagynevű művészeket egyébként leszerződtetni nem lennénk képesek. Más városokban ez azért működhet, mert "ott van a zsé". A színházak finanszírozása sikamlós kérdés, nehéz ügy az állami támogatások megítélése, mert "ha ide többet adok, azt valakitől el kell vennem".
Oberfrank szerint a Petőfi Színháznak is lenne helye a Hangvillában, sőt, akár a Programiroda feladatkörét is át tudná venni a színház. Az igazgató kijelentette: minden nap gondolkozik azon, hogyan lehetne megoldani Vándorfi Lászlóval a problémákat, mert nonszensz az a helyzet, ami Veszprémben kialakult. Egy megyei jogú városban egy színház elég.
Porga Gyula szerint a tanulság, hogy Veszprémben nem egy oroszlán sétál, hanem kettő.
Forgóné Kelemen Judit feltette a kérdést a polgármesternek: van-e lehetőség arra, hogy a Programiroda feladatait átadják a Petőfi Színháznak? Porga Gyula szerint nincs napirenden ilyen elképzelés.
Az igazgatót újabb öt évre, 2020. január 31. napjáig nevezték ki.
Két ügyben is érintett volt a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK). Egyfelől a Rosos-kúria felújításának elkészültekor a gyámhivatal is ide költözött, az általuk korábban használt Szabadság téri irodák pedig felszabadultak. Az önkormányzat hozzájárult ahhoz, hogy a KLIK Veszprémi Tankerülete költözhessen be a helyükre.
Megoldódtak a Jendrassik-Venesz iskola, a Március 15. úti sportcsarnok és az uszoda alkotta komplexum körül kialakult elszámolási bizonytalanságok is, a felek pontosan rögzítették, hogy ki mely közüzemi költségek megtérítéséért felel.
Védelmi erdőt telepítenének a gyulafirátóti Bosnyákárok utca mögé – a Honvédelmi Minisztérium képviselője ezáltal látja biztosítottnak a gyakorlótér használatából eredő hatások minél nagyobb mértékű csökkentését amellett, hogy az ide építtetőknek tudomásul kell venniük a lőtér működésének környezeti hatásait és ezzel összefüggésben nem élhetnek kártalanítási felvetéssel.
Módosították a zaj- és rezgésvédelem szabályairól szóló önkormányzati rendeletet. Eszerint lakóterületi övezetekben – közterületi rendezvény kivételével – sport, szórakoztató, szabadidős tevékenység nem végezhető munkanapon 21.00 óra és 7.00 óra között, munkaszüneti napon, vasárnap és ünnepnapon 22.00 óra és 9.00 között.
Forgóné Kelemen Judit tolmácsolta egy Veszprémvölgyben élő család kérését, miszerint az önkormányzat egyeztessen az ott élőkkel a Kolostorok és kertek rendezvénytérre szervezett programokról, illetve szabályozzák rendeletben, mikor és mennyi rendezvényt szervezhet az önkormányzat a területre.
Porga Gyula polgármester elmondta: találkozott az érintettekkel, és kezelték a problémát. Az igazi gond a zajjal azonban nem itt van, de ennek a szabályozása már a következő testület feladata lesz.
A képviselő-testület korábban döntött a „gyermekes-bérlet” bevezetéséről, ezúttal a részletekről hozott határozatot. Az előterjesztéssel külön anyagban foglalkoztunk. A részleteket ott olvashatják, itt csak a vitáról számolunk be.
A javaslatot márciusban benyújtó Gerstmár Ferenc megköszönte mindazok munkáját, akik a rendeletet előkészítették és megszövegezték. Úgy gondolja, hogy a Fidesz-KDNP a kampány miatt időzítette erre a közgyűlésre a téma tárgyalását, ennek ellenére – ezzel együtt is örül annak, hogy a kezdeményezése célt ért, és januártól megkönnyítheti a kisgyermekesek életét.
Stigelmaier Józsefné (Fidesz-KDNP) szerint a kormány volt az, aki levette a szocialista-liberális kormányok által az önkormányzatokra pakolt terhet, és így szabadult fel az a forrás, amit a kedvezmény bevezetésére fordíthatunk.
Forgóné Kelemen Judit szerint bebizonyosodott: ha akarunk, tudunk forrást találni a jó kezdeményezésekre.
Végleges formájában elfogadták az Integrált Településfejlesztési Stratégiát. Részleteket itt olvashatnak.
Nyilvántartás készül a Veszprémben található közterületi műalkotásokról. A feladat elvégzésére a Művészetek Házát, kortárs művészeti intézményünket kérték fel. A regiszter valamennyi, közterületen álló, ill. elhelyezett alkotást tartalmazni fogja, tehát nemcsak a városi tulajdonban lévőket. A tervek szerint még az ősz folyamán helytörténészek, szakemberek bevonásával „lektorálják”a listát, hogy az esetleges téves információkat, hibákat javítani lehessen, s ezt követően, 2014. végére egy pontos és teljes nyilvántartás kerül az önkormányzat birtokába.
A közgyűlés végeztével a 2010-2014. ciklus önkormányzati képviselői befejezték munkájukat. Porga Gyula polgármester mindenkinek megköszönte a közösségért végzett munkáját. Az elmúlt négy évben végzett munkát eredményesnek, sikeresnek értékelte, amire mindenki büszke lehet. Két képviselő biztosan nem lesz tagja a következő testülenek: Mihalovics Péter és Siklódi Levente, a polgármester nekik sok sikert kívánt az előttük álló kihívásokhoz. A legfontosabb, hogy az előttünk álló kampányidőszak tisztességes viszonyok között teljen el.
A polgármester apró ajándékkal lepte meg képviselőtársait.
Ez történt még:
- Zárt ülésen döntöttek a Cholnoky-emlékdíj adományozásáról.
- Másfél éves egyeztetési és előkészítési folyamat eredményeként több ponton módosították Veszprém Megyei Jogú Város Településrendezési Tervét a Veszprém-Csopak kerékpárút nyomvonalát, a Veszprém 01011/29, 30 és 88-91 hrsz-ú ingatlanok területét és a Gyulafirátót 01030/58-59 hrsz-ú ingatlanok területét érintően.
-
Kitolták a Henger utca fejlesztésének határidejét az engedélyezési eljárás elhúzódása miatt
-
Székhelyváltozás miatt módosították a Veszprémi Programiroda Kft. alapító okiratát
-
A Közgyűlés hozzájárult, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő Veszprém 069/229 hrsz-ú ingatlant a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. használatba vegye, azon a nyolcas főút Veszprém-Várpalota közötti szakasz burkolat megerősítéséhez szükséges kivitelezési munkálatokat elvégezze.
-
A szentkirályszabadjai repülőtér közepén egy kis terület külön helyrajzi számon szerepelt, ez korábban nem került az önkormányzat tulajdonába, most ezt is megigényelte a közgyűlés.