Az önkormányzatnak pontosan meg kellett határozni azokat a célokat, amelyeket a 2020-ig tartó időszakban el kíván érni, és azokat az eszközöket, amelyekkel e célokért tenni kíván. Az ITS elfogadását hosszas egyeztető folyamat előzte meg, amelybe a környező települések polgármestereit, a kulturális, gazdasági élet szereplőit, civil szervezeteket is bevontak. A folyamatról számos cikkben beszámoltunk, olvashatnak róla többek között ebben, ebben, ebben, ebben és ebben az írásunkban.
A több mint 250 oldalas dokumentum ismerteti a város jelenlegi helyzetét, felvázolja erőforrásait, erősségeit és gyengeségeit, és ezek alapján célokat határoz meg. Az ITS átfogó célja, hogy Veszprém élhető város maradjon, amely megfelelő lakáskörülményeket és közlekedést, a lakosság képzettségének megfelelő munkahelyeket, egészséges környezetet, szociális és közbiztonságot, az élet minden területén esélyegyenlőséget nyújt. Középtávon egy fiatalodó, aktív, környezettudatos, megújuló várost képzeltek el a stratégia megalkotói.
Ennek érdekében számos projektet kívánnak megvalósítani a következő bő hat évben. Multifunkcionális fejlesztés valósulna meg az Aranyos-völgyben, hulladékhasznosító mű jönne létre, az energiahatékonyságot és az akadálymentesítést szem előtt tartva újítanák fel a középületeket, naperőmű-rendszert alakítanának ki, elektromos töltőállomásokat helyeznének el a városban. Bővítenék a hulladékudvarok számát, hasznosítanák a biogázt és biomasszát. Intermodális csomópont jönne létre a vasútállomásnál, ami alapjaiban változtatná meg Veszprém tömegközlekedését. Tovább fejlesztenék a kerékpárút-hálózatot, korszerűsítenék a közvilágítást, megvalósulna a kulturális negyed rehabilitációja.
Ezekről a fejlesztésekről külön-külön is oldalakat lehetne írni – és abban bízunk, hogy a következő években ez így is lesz.
Az Integrált Településfejlesztési Stratégiát cikkünk megjelenésével egyidőben tárgyalja a képviselőtestület, az előterjesztés vitáját közgyűlési tudósításunkban közvetítjük.