- Mennyire elégedett az elmúlt négy évvel, sikerült-e megvalósítani azt, amit eltervezett?
- Összességében sikeresnek ítélem ezt az időszakot, és ezt számos tényadat is erősíti. A járások fejlettségi versenyében nyolc helyet sikerült javítanunk, a megyei jogú városok rangsorában Győr után Veszprém a legfejlettebb egy olyan kutatás eredménye szerint, amelyben 25-30 szempont alapján hasonlították össze a járásokat. Fontos adat, hogy többen költöznek be Veszprémbe, mint ahányan elmennek innen. Az uniós fejlesztési források lehívásában a nagyvárosok között az élmezőnybe tartozunk, a 2009-es válság óta 4000 új munkahely jött létre, a munkanélküliség tartósan 4 százalék alatt van. Ezek a tények azt bizonyítják, hogy Veszprém egy gazdaságilag és identitásában erős közösség. Azt is jó látni, hogy a veszprémiek nagy örömmel veszik birtokba az elmúlt években megvalósult fejlesztéseket, mint amilyen a megújult belváros, a Hangvilla, vagy az állatkertben zajló, soha nem látott mértékű projekt.
- Annak, aki itt él, minden bizonnyal van kialakult véleménye a városról. De mi a helyzet azokkal, akik nem veszprémiek; mit tapasztal, milyen a városunk megítélése külső szemmel?
- Ez egy nagyon szubjektív kérdés. Sok utcafórumon találkoztam olyan veszprémiekkel, akik elmondták, hogy büszkén mutatják meg a várost az ide látogató ismerőseiknek, és persze számos hasonló személyes tapasztalatom is van. Az általános vélemény az, hogy Veszprém egy tiszta, szépen fejlődő város, ahol mindig történik valami. És az is beszédes, hogy sokan költöznek ide, viszont kevesen vannak, akik elmennének.
A külső megítélésünkről árulkodnak azok az elismerések is, amelyeket az elmúlt években érdemelt ki a város: idősbarát, családbarát, kerékpáros-barát önkormányzat díjat kaptunk, és az Európai Klímasztár Szövetség is elismerte a törekvéseinket; legújabban pedig épp a napokban kaptunk egy dizájn-elismerést a város új arculatáért.
- Ha már szóba kerültek az utcafórumok: az ott elhangzott észrevételek, javaslatok mennyire tudnak beépülni a következő öt év programjába?
- Szeretnénk beépíteni ezeket. Az a tapasztalatunk, hogy az emberek leginkább azokat a kisebb beruházásokat igényelték, amelyek a közvetlen lakókörnyezetüket érintik. Ezek egy részét már az idén meg tudtuk valósítani: padokat helyeztünk ki, leaszfaltoztunk murvás parkolókat, és számos feladat maradt még a következő évre is. Jelentős tapasztalat volt, hogy az úthálózatunk nagyon rossz állapotban van, ezért dinamikusabb fejlesztést tervezünk a következő ciklusra. A korábbi években mintegy százmillió forintot költöttünk erre a célra, én azt szeretném, ha a jövőben a teljes gépjárműadó-bevételt, mintegy 200-250 millió forintot az úthálózat javítására fordíthatnánk.
Az Integrált Településfejlesztési Stratégia (ITS) is tartalmazza a városrészek komplex felújítását, ugyanúgy, ahogy a belváros rehabilitációját vagy a Smaragdváros programot. Fontos még a tömegközlekedés újragondolása, megfontolt újraszervezése, a városi élethez igazodó új menetrend kialakítása, és rendezni kell a vasúti- és a buszpályaudvar környezetét is.
- Az ellenzék kritikák gyakran rámutatnak az épületek állapotára, a közelmúltban a Stadiont, a régi mozit vagy a volt piarista gimnáziumot is említették sajtótájékoztatóikon az ön kihívói. Mit lehet kezdeni ezekkel az ingatlanokkal, van-e terv a helyzet rendezésére?
- Örömmel vettem észre, hogy az ellenzék is a mi programunkat népszerűsíti, hiszen az Integrált Településfejlesztés Stratégiában szerepel ezeknek az ingatlanoknak a megújítása. Önálló program a városi stadion tejes rekonstrukciója, ami egyszerre erősíti majd a szabadidő-, az utánpótlás- és az élsportot, hiszen sok egyesület működik itt. A másik a kulturális negyed program, hiszen régi seb a város testén a gyerekkórház, a régi mozi, az ének-zenei általános iskola épülete. Ezek felújítása is szerepel az ITS-ben. Az egykori piarista gimnázium épületét nem akarjuk értékesíteni, azt az önkormányzat és a Pannon Egyetem közösen fogja hasznosítani, oktatási célra.
- Az ön választási jelszavai a "lendület, siker, fejlődés". Hogy lehet ezt a hétköznapok nyelvére lefordítani?
- Azok az adatok, amiket az interjú elején említettem, egy nagyon törékeny állapotot mutatnak, akár a munkanélküliséget, akár a fejlettségi versenyben elfoglalt kiemelkedő helyünket vizsgáljuk. A többi város, járás is folyamatosan dolgozik, fontos, hogy megőrizzük a jó helyzetünket. Abban hiszek, hogy a mintegy 600 oldalas ITS garancia arra, hogy megtartsuk a kiemelkedő pozíciónkat, és úgy gondolom, arra is, hogy még sikeresebbek legyünk.