Ebben a cikkben késő estig követheti a választás legfontosabb eseményeit. A részvételi statisztikákért, este pedig a folyamatosan frissülő eredményekért figyelje választási kisokosunkat is!
23:00 - De mi lesz a holtversennyel?!
Mint korábban megírtuk, a hármas számú egyéni körzetben a fideszes Stigelmaier Józsefné és a baloldali Molnár Ernő is 454 szavazatot kapott. A kialakult helyzetről dr. Mohos Gábor jegyzőt kérdeztük.
A jegyző elmondta: a 3. választókerülethez tartozó 5 szavazókörben eredményetelen a szavazás. A végeredménnyel szemben 3 napig lehet fellebbezni, amit a területi választási bizottság mérlegel. Amennyiben (az esetleges újraszámlálás után is) eredménytelen marad a szavazás ebben a szavazókerületben, időközi választást írnak ki. Addig a képviselő-testület létszáma csak 17 lesz, amely egyébként a jogerős döntést követő 15 napon belül ül össze.
Mohos Gábor egyébként azt is elmondta, hogy Veszprémben rendben zajlott a választás, rendkívüli esemény nem zavarta meg a szavazást.
21:40 - Twitteren gratulált a "régi-új polgármesternek" Navracsics Tibor
In #Veszprém we've got an old-new mayor. Gyula Porga (Fidesz-KDNP): 53,89%! Congratulations!
— Tibor Navracsics (@TiborNavracsics) October 12, 2014
21:05 - Így néz ki a képviselő-testület
Egyelőre.
- Porga Gyula polgármester (Fidesz-KDNP)
- Czaun János (Fidesz-KDNP)
- Takács László (Fidesz-KDNP)
- Némethné Károlyi Jolán (Fidesz-KDNP)
- dr. Strenner Zoltán (Fidesz-KDNP)
- Brányi Mária (Fidesz-KDNP)
- Tóth Györgyi (Fidesz-KDNP)
- Ovádi Péter (Fidesz-KDNP)
- Baumgartner Lajos (Fidesz-KDNP)
- Némedi Lajos (Fidesz-KDNP)
- Halmay György (Fidesz-KDNP)
- Hegedűs Barbara (Fidesz-KDNP)
- Csermák Zoltán (MSZP-DK-Együtt-PM-MLP-Lokálpatrióták)
- Hartmann Ferenc (MSZP-DK-Együtt-PM-MLP-Lokálpatrióták)
- Katanics Sándor (MSZP-DK-Együtt-PM-MLP-Lokálpatrióták)
- Forgóné Kelemen Judit (Jobbik)
- Gerstmár Ferenc (LMP).
Még egy hely szabad.
21:00 - Holtverseny a hármas körzetben
Olyan helyzet alakult ki a 3. számú választókörzetben, amire tényleg senki nem számított: az adatok 100 százalékos feldolgozottsága mellett darabra ugyanannyi szavazatot kapott Stigelmaier Józsefné a Fidesz-KDNP és Molnár Ernő a Demokraták Veszprémért összefogás jelöltje, mindkettejüknek 454 választópolgár szavazott bizalmat.
20:45 - Porga Gyula marad a polgármester
Az adatok 100 százalékos feldolgozottsága mellett Porga Gyula fölényesen megnyerte a polgármester-választást, abszolút többséget szerzett a szavazatok 53.89%-ával. További eredmények a választási kisokosban.
Katanics 31.78% | Gerstmár 4.67% | Horváth 2.35% | Porga 53.89% | Forgóné 7.31% |
20:33 - Minden eredményre odafigyelünk
Az MKB Veszprém 30-29-re megverte a Montpellier csapatát. A feldolgozottság itt 100%-os.
19:45 - Minden rendben az NVI szerint
Este 7 órakor valamennyi szavazókörben befejeződött a szavazás, lényegében rendben folyt a voksolás - jelentette be Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnapi, a Nemzeti Választási Központban tartott sajtótájékoztatóján. Mint mondta, 10 351 helyi önkormányzati szavazókörben és 3189 nemzetiségi szavazókörben folyt a voksolás reggel 6 órától. Elmondta: lényegében rendben folyt a választás, néhány esetben kaptak rosszullétről jelentést, és sok esetben előfordult, hogy a mozgóurnával érkező bizottsági tagok nem találták otthon a választópolgárokat. (mti)
19:35 - Hét órakor véget ért a szavazás
A szavazókör lezárását követően megkezdődik a szavazatok összeszámlálása Veszprém 1. szavazókörében Babják László bizottsági elnök vezetésével. Itt adhatta le voksát 173 lakcím nélküli, Veszprémbe bejelentkezett állampolgár is, közülük csak 1 jelent meg.
18:45 - Nem mindenhol ment olyan zökkenőmentesen a választás, mint itt Veszprémben
Erősen ittas választópolgárt kellett a rendőrséggel kivezettetni vasárnap délután Ercsi 6-os számú szavazóköréből, miután többszöri felszólításra sem volt hajlandó távozni - közölte a Fejér megyei város helyi választási irodája a valasztas.hu-n. A tájékoztatás szerint a választópolgár kommunikációra alkalmatlan volt, a névjegyzéket két helyen próbálta meg firkálással aláírni, szavazókörben lévő választópolgárokat zaklatott és hangoskodott. A szavazást nem kellett felfüggeszteni. (mti)
A szavazóhelyiségben egy erősen illuminált állapotban lévő szavazópolgár az egyik urnát fölszakította a boríték behelyezésekor - jelentette a szavazatszámlálási bizottság a Heves megyei Tenkről. A bizottság tagjai az urnát azonnal lezárták, félretették. A szavazatokat a szavazás végén a többivel együtt meg fogják számolni. (index)
18:20 - Fél hatkor a szavazásra jogosultak 31,79 százaléka jelent meg az urnáknál Veszprémben. Továbbra is a Botevben szavazók a legaktívabbak, a 14. szavazókörben 43.91% dobta be borítékját. Már csak fél óra van hátra, aki szeretne beleszólni a döntésbe, de még nem tette, az induljon el minél előbb!
17:15 - Szavazójogot kapott születésnapjára
Molnár Zsófia kedden ünnepelte 18. születésnapját, és a mai önkormányzati választáson először élt választási jogával. Véleménye szerint nagyon fontos, hogy a fiatalok is beleszóljanak a jövőjük alakításába.
17:10 - Navracsics Tibor a Fidesz-KDNP sikerében bízik
Dr. Navracsics Tibor, Veszprém megye 1. számú választókerületének országgyűlési képviselője is leadta szavazatát a mai önkormányzati választáson. Dr. Navracsics Tibor elmondta, hogy az önkormányzati választásokkal fejeződik be a magyar politika teljes megújulása, hiszen áprilisban az országgyűlési képviselőkről dönthettünk, májusban az Európai Parlament képviselőiről szavaztunk, most pedig a helyi közösségek képviselőtestületéről és polgármesteréről döntünk. Dr. Navracsics Tibor abban bízik, hogy az előző választásokhoz hasonlóan helyi szinten is a Fidesz-KDNP jelöltjei fognak jól szerepelni. Az elmúlt időszak jól bizonyítja, hogy jó kezekben vannak a városok és a települések a Fidesz-KDNP polgármesterei és képviselői kezében, akik okosan gazdálkodtak a választópolgárok bizalmával. A politikus szerint az elmúlt négy évben jelentősen fejlődött Veszprém, a város polgármesterének, Porga Gyulának köszönhetően, akinek van jövőképe, képes megszerezni a fejlesztésekhez szükséges forrásokat és meg tudja szervezni azt az erőt, amely előreviszi Veszprémet a fejlődés útján.
16:55 - Példaértékű kampányról beszélt Katanics Sándor
Katanics Sándor, a Demokraták Veszprémért baloldali összefogás polgármesterjelöltje is letette a voksát a mai önkormányzati választásokon. A polgármesterjelölt elmondta, hogy előreláthatólag ezúttal is azok lesznek többen, akik nem akarnak véleményt nyilvánítani, ami csalódás minden politikus és a helyi média számára, hiszen ha a Demokraták Veszprémért képviselőjelöltjei jobban ki tudták volna használni a helyi médiát, többen vettek volna részt a választáson. Ennek ellenére Katanics Sándor szerint a baloldali összefogás által folytatott kampány példaértékűen sikerült.
16:25 - Házhoz megy a nemzeti szalagos doboz
Az önkormányzati választásokat megelőzőn péntek 12 óráig, illetve a választás napján a kijelölt szavazókörben 15 óráig lehetett mozgóurnát igényelni. A 76 éves Ender Istvánné megromlott egészségi állapota miatt kérte a szavazatszámláló bizottságot, hogy otthonában szavazhasson. A 3. szavazókörből Nagyné Erika és Kósa Lászlóné bizottsági tagok keresték fel az idős asszonyt. Összesen több mint 120-an éltek ezzel a lehetősséggel Veszprémben.
16:20 - 197-en szavaznak először
197 olyan fiatal él Veszprémben, akik a májusi európai választás óta tölötték be a 18. életévüket, így ma szavazhatnak először. Ők ilyen kártyát kapnak emlékbe.
16:05 - Fennakadás nélkül zajlik a választás
Fennakadás nélkül folyik a szavazás a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzatok tagjainak választásán - mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke vasárnap az MTI-nek.
Reggel 6 óra óta tart a 10 351 szavazókörben a polgármesterek, helyi képviselő-testületi, valamint megyei közgyűlési képviselők választása, a 241 ezer nemzetiségiként regisztrált választópolgár pedig a 3189 kijelölt szavazókörben adhatja le voksát. Pálffy Ilona elmondta, hogy mindössze néhány rosszullétről, fülkében hagyott szavazólapról, áramszünetről érkezett bejelentés. (mti)
15:50 - Délután háromkor 23,88% volt a részvételi arány Veszprémben
Továbbra is a Botev vezeti a részvételi versenyt, az itt működő 20. választókörben a jogosultak 33.51 százaléka jelent meg délután háromig. A 19. és 14. választókörökben, amelyek szintén a Botevben találhatók, egyaránt 32,96 százalék szavazott.
14:20 - Tilos busszal vinni a választókat a szavazóhelyiséghez
A választópolgár más ember segítségét igénybe veheti ugyan a szavazókörbe való eljutáshoz a vasárnapi önkormányzati és nemzetiségi választáson, de a szavazókat nem lehet szervezetten, busszal a szavazóhelyiséghez vinni. A választási eljárási törvény szerint a választópolgár a mozgóurna igényléséhez és a szavazóhelyiségbe való eljutáshoz más ember segítségét jogosult igénybe venni, ám ugyanezekre vonatkozó nyilvános felhívás nem tehető közzé, és a szavazóhelyiséghez történő autóbuszos szállítás sem megengedett.
A választási eljárásról szóló törvény indokolása szerint "D" vagy "D1" kategóriájú vezetői engedélyhez kötött járművel (amelyben a vezető ülését is beleértve kilencnél több ülőhely van) személyszállítás nem végezhető. (mti)
13:40 - Félidőben feleannyi szavazat jött össze, mint négy éve
Vagyis időarányosan arra következtethetünk, hogy a 2010-eshez hasonló, 35-40 százalék közötti részvétel jön össze urnazárásig, most 19,2 százaléknál tartunk. Továbbra is a Botev a legaktívabb helyszín, a város 3 legaktívabb szavazóköre itt működik. A 19-esben 27,74%, a 14-esben 27,49%, a 20-asban pedig 27,43% járult az urnához délután egyig.
12:40 - Mindig van a közelben egy rendőr
A rendőrség közterületi szolgálatát a választás napján úgy kell megszervezni, hogy a szavazóhelyiséget érintő segítségkérés esetén az első járőr 15 percen belül megérkezzen a helyszínre. A választással összefüggő rendőri feladatokról szóló ORFK-utasításban az olvasható: a rendőrkapitányságok vezetőinek gondoskodniuk kell arról, hogy a szavazás napján, valamint az azt megelőző és követő napon biztosított legyen a szavazóhelyiségek környékén a rendszeres rendőri jelenlét. (mti)
12:25 - A megszokott csapattal dolgozna Porga Gyula
Porga Gyula - az elmúlt ciklusban Veszprém polgármestere - is leadta szavazatát az önkormányzati választáson vasárnap. A városvezető bízik abban, hogy nemcsak a polgármesteri tisztséget sikerül idén is elnyerniük Veszprémben, hanem mind a tizenkét választókerületben a Fidesz-KDNP képviselői kerülnek ki győztesen a végső küzdelemből. Az elmúlt négy év munkája azt bizonyítja, hogy egy egységes, jól működő csapattal lehet eredményesen vezetni a várost. Porga Gyula hozzátette, hogy reményei szerint az elmúlt négy év sikerei motiválják majd a veszprémieket, amikor meghozzák a döntést.
11:50 - Tizedre pontosan annyian szavaztak tizenegyig, mint négy éve
Legalábbis Veszprémben, ahol a legfrissebb adatok szerint eddig a választásra jogosultak 13,17 százaléka, 6278 fő adta le voksát. Választói aktivitásban a Botevben működő szavazókörök megelőzték az egész reggel vezető Dózsa iskolát: a legaktívabb 14. szavazókörben 20,11%, míg a második legaktívabb, szintén a Botevben működő 20. szavazókörben 19,15% jelent meg tizenegyig.
10:26 - Tilos a szavazólapot fotózni
Bármennyire is a szelfi évét írjuk, nem ajánlott "pózolj szavazólappal" típusú fotókat lőni magunkról. Erre a Nemzeti Választási Bizottság is felhívta a figyelmünket.
Az NVB szerint sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét, valamint a választás titkosságát és a választáson való önkéntes részvételt, ha a választópolgár a szavazólapot sajátjaként kezeli, a szavazóhelyiségből kiviszi vagy a borítékba helyezés előtt felvételt készít róla. Ez azt is jelenti, hogy a választópolgár szelfit sem készíthet magáról a szavazófülkében. (mti)
10:20 - Nagy Piroska nem pártszínekben képviselne
Nagy Piroska, a Humán Kör listavezetője is letette a voksát a Báthory István Általános Iskolában. A képviselőjelölt nem listás helyre számít, véleménye szerint két mandátumot szerezhet a Humán Kör. Ezzel kinyílna az a lehetőség, hogy ne csak a pártok képviseljék a lokális érdekeket. Nagy Piroska hozzátette, hogy mindvégig pozitív kampány folytattak. A részvételi arányokat illetően a képviselőjelölt elmondta, hogy ez a harmadik választás idén Magyarországon, ebből kifolyólag alacsonyabb részvételi adatokra számít.
9:45 - Folytatná a munkát Gerstmár Ferenc
Gertsmár Ferenc, az LMP veszprémi polgármesterjelöltje is leadta a szavazatát a Deák Ferenc Általános Iskolában délelőtt fél tízkor. A Lehet Más a Politika jelöltje arra számít, hogy a pártja tovább folytathatja azt az ökopolitikai tevékenységet a városban, amit az elmúlt években elkezdetett. Gerstmár Ferenc szerint korábbi munkája bizonyítja, hogy lehet kritikus szemlélettel, konstruktívan politizálni. A polgármesterjelölt reméli, hogy a várakozásoknál többen vesznek részt a mai önkormányzati választásokon.
9:35 - Megérkeztek a kilenc órás részvételi adatok
Veszprém 5,07 százaléknál tart, eddig 2 415-en szavaztak a városban. Továbbra is Dózsaváros a legaktívabb, a Dózsa iskolában található 26. szavazókörben 8.66%, ugyanitt a 27. szavazókörben 8.59% az arány.
9:15 - Betörtek a szavazóhelyiségbe a GyMS megyei Potyondon
Potyondon az éjszaka feltörték a szavazókör épületének ajtaját, de nem vittek el semmit, még nem voltak ott a szavazólapok sem. Kocsis Tünde, a Győr-Moson-Sopron megyei főkapitányság szóvivője elmondta: a polgármesteri hivatal külső ajtaján a rendőrök nem találták feszegetés, rongálás nyomát. A voksolásra kijelölt hely előtere le volt ugyan zárva pecsétes szalaggal, de a kulcs nem volt ráfordítva, az üres urnát rejtő szoba ajtajában pedig ott volt a kulcs. (mti)
9:05 - A független polgármesterjelölt szavazott elsőként
Leadta szavazatát Horváth Lajos független polgármester jelölt reggel háromnegyed nyolckor a Kossuth Lajos Általános Iskolában. Horváth Lajos szerint nagyon fontos, hogy a választópolgárok elmenjenek szavazni, ennek ellenére nem számít magas részvételi arányra.
8:17 - Egyelőre a Dózsa vezet
A 7 órás részvételi adatok alapján Veszprémben a választásra jogosultak 0,68 százaléka adta már le voksát. A legaktívabb szavazókör a 26. számú volt, ami a Dózsa iskolában működik, itt a jogosult 958 főből tizenöten szavaztak az első órában, ami 1,57% részévteli arányt jelent a szavazókörre vonatkozóan.
8:02 - Vigye magával papírjait!
Kizárólag személyesen és - a korábban átjelentkezésüket kérők kivételével - a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazókörben lehet szavazni. A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe. Az önkormányzati választáson nemcsak a magyar állampolgárok, hanem a letelepedettek, bevándoroltak, menekültek, valamint az Európai Unió többi tagállamának állampolgárai is szavazhatnak. A szavazatszámláló bizottság előtt a választópolgárnak igazolnia kell személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját (korábbi elnevezés szerint személyi számát).
A nem magyar állampolgárságú választópolgárok esetében a személyazonosság igazolására alkalmas (a magyar hatóságok által kiállított érvényes okmányok mellett) az EU más tagállama által kiállított személyi igazolvány illetve útlevél is. Az okmányoknak természetesen érvényeseknek kell lenniük. A magyar állampolgárok bármilyen típusú személyi igazolvánnyal igazolhatja a személyazonosságát: a kártyaformátumúval és a régi típusú, könyvecske formájú személyi igazolvánnyal egyaránt. Ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcím igazolására is szükség van a szavazáshoz: vagy lakcímkártyára, vagy a lakcímbejelentésről szóló átvételi elismervényre. A bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és a lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. (mti)
7:50 - Elütötték az Együtt alcsúti jelöltjét
Szombat este nyolc órakor baleset történt a 8106-os úton, Alcsútdoboz határában: a 16-os kilométerszelvényben elgázolt egy férfit egy autó. A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese késő este az Indexnek telefonon megerősítette azt a hírt, hogy a baleset sérültje a kórházban elhunyt. Elsőként a 444.hu írta meg, hogy Váradi Andrást, az alcsútdobozi juhászt ütötték el, az Együtt-PM polgármesterjelöltjét. Váradi éppen plakátokat ragasztott egy egysávos járási út mentén, amikor elgázolták. Az osztrák rendszámú autóban egy osztrák-magyar kettős állampolgár ült, aki megállt segítséget nyújtani.
A Nemzeti Választási Iroda elnökének délutáni közlése szerint tizenegy nyilvántartásba vett jelölt halt meg az önkormányzati választás előtt. Váradi András a tizenkettedik. Egyházasgerge egyik, független polgármester-jelöltje, P. Nándor péntek este gyilkosság áldozata lett . A rendőrség a testvérét gyanúsítja azzal, hogy egy szóváltás után leszúrta. (Index)
6:00 - Megkezdődik a szavazás.
A szavazás megkezdése előtt valamennyi urnát az első választó jelenlétében zárják le a szavazatszámláló bizottságok a vasárnapi önkormányzati és nemzetiségi voksoláson, a 13 540 szavazókörben. A szavazatszámláló bizottság előbb ellenőrzi a szavazni érkező első választópolgár személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját, valamint azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben. Az első szavazó nem lehet a szavazatszámláló bizottság tagja vagy a jegyzőkönyvvezető.
A bizottság és az elsőként szavazó választópolgár együtt megvizsgálja, hogy a szavazóhelyiségben használt urnák és a mozgóurna üresek-e. Ezután a szavazatszámláló bizottság lezárja az urnákat, a nemzeti színű urnazáró szalagot megköti, az urnákra címkéket ragaszt, amelyeket lebélyegez. A lezárásnak úgy kell megtörténnie, hogy az urnából - annak szétszedése nélkül - ne lehessen szavazólapot kivenni vagy az urnába (az erre szolgáló nyíláson kívül máshol) szavazólapot betenni. Tekintettel arra, hogy a szavazóhelyiségben használt urnák a szavazás folyamán végig a bizottság látóterében vannak, a korábbi voksolásokkal ellentétben nem kell ellenőrző lapot elhelyezni bennük. Mozgóurnás szavazás során azonban az urna lezárása után kitöltik az ellenőrző lapot, amelyet a bizottság valamennyi tagja, valamint az elsőként szavazó választópolgár is aláír, majd a mozgóurnába dobják.
Még a szavazás megkezdése előtt a szavazatszámláló bizottság feladatai közé tartozik a választási iratok, nyomtatványok elhelyezése. Ebben az időszakban, tehát a szavazás 6 órai megkezdéséig a bizottság és a választási iroda tagjain kívül senki sem tartózkodhat a szavazóhelyiségben, kivéve a sajtót és a nemzetközi megfigyelőket. (mti)