Október hetedikén nyolcvannyolc embert kellett kimenekíteni ideiglenesen Veszprémben, egy Haszkovó utcai tízemeletes épületből, gázszivárgás miatt. A bejelentés alapján, a hetedik emeleten, a lépcsőházban éreztek gázszagot. A helyszínre összesen két gépjárműfecskendővel, egy gépezetes tolólétrával vonultak a veszprémi tűzoltók, valamint a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat is riasztva lett. A Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Területi Tűzmegelőzési Bizottság az esettel kapcsolatban felhívja a figyelmet, hogy az ehhez hasonló esetek elkerülhetőek egy kis odafigyeléssel.
A fent említett káreset helyszínén, a felderítés során a tűzoltók, illetve a gázszolgáltató szakemberei megállapították, hogy az érintett lakásban a gáztűzhely bekötő vezetékénél szivárgott gáz. A gázvezeték kiszakaszolását követően, gázérzékelő műszerrel az épületben lévő összes lakást átvizsgálták. További három ingatlanban volt tapasztalható kismértékű szivárgás, ugyancsak a gáztűzhelyek bevezetőcsövénél.
A Haszkovó utcai eset jól mutatja, hogy nem csak fűtőberendezések, illetve vízmelegítők okozhatnak problémát. Felhívjuk a figyelmet, hogy gáztűzhelyeket elhelyezni és működtetni csak úgy lehet, hogy a szellőztetés biztosított legyen, hiszen a gáz elégetéséhez szükséges oxigént az adott helyiségből vonja el, és az égéstermék is a lakásba távozik. A gázszivárgások megelőzése miatt fontos, hogy a gáztűzhelyek üzembe helyezését szakember végezze el, továbbá a legfontosabb a rendszer folyamatos karbantartása, rendszeres ellenőrzése.
A fűtési szezon kezdetével megszaporodnak a gázszivárgással vagy szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatos jelzések. A köznyelvben „csendes gyilkosnak” nevezett szén-monoxid veszélyessége abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, szervezetre gyakorolt hatásai könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel. Ez a gáz az otthonokban leggyakrabban előforduló toxikus gáz, amely meggátolja a véráramban az oxigén szállítását.
Fontos szabály, hogy csak és kizárólag kifogástalan állapotú, karbantartott tüzelő- és fűtőberendezést, kályhát, tűzhelyet csatlakoztassunk a füstelvezetőhöz, hiszen ezek használata közben nem csak füst áramolhat ki a réseken, hanem a hézagokon akár szikra is kipattanhat. Az emberek korszerű, jobban záródó nyílászárókat választanak, azonban ne felejtkezzünk el arról, hogy ezek a veszélyt is fokozzák, főleg ahol a nyílt égésterű berendezések (bojler, kéményes konvektor, kazán) a lakásból veszik el az égéshez szükséges oxigént, így az ilyen eszközök működése során is figyelni kell a szellőztetésre, illetve célszerű szellőző- berendezést alkalmazni.
A kéményt évenként ellenőriztetni kell, valamint legalább négyévenként sort kell keríteni a műszaki felülvizsgálatára. A biztonságos fűtéshez időnként a gázkazánokat is át kell vizsgáltatni.
Ha a baj mégis megtörtént, jó tudni, hogy a mérgezés tünetei jelentkezhetnek hirtelen vagy fokozatosan is. E tünetek a következők lehetnek: szédülés, nehéz légzés, fejfájás, émelygés, hányinger, gyengeség, súlyos esetben ájulás. Ha ezek közül valamelyiket, vagy egyszerre több tünetet tapasztal, szénmonoxid-mérgezésre gyanakodhat, ezért azonnal menjen friss levegőre és hívjon orvost! Amennyiben szén-monoxidot észlel, nyissa ki az összes ablakot és ajtót, hogy a gáz kiszellőzhessen, és azonnal kapcsolja ki a tüzelő-berendezést, ha lehetséges! Hagyja el az épületet, és addig ne is menjen vissza, amíg fennáll a mérges gáz kritikus koncentrációjának veszélye! Azonnal kérjen orvosi segítséget, és addig ne használja újra a tüzelő-/fűtő-berendezést, amíg a szükséges engedélyekkel rendelkező szakember át nem vizsgálta azt és meg nem javította a hibákat!
Baj esetén azonnal hívják a Katasztrófavédelem Műveletirányító Ügyeletét, a 105-ös telefonszámon!