– A társadalom szempontjából az a legjobb, ha egy bűncselekményt el sem követnek, nem keletkeznek érdeksérelmet, az ügy nem terheli a hatóságokat. Az utóbbi években előtérbe került a bűnmegelőzés a rendőrség életében, ami a bűnügyi szolgálattól függetlenül végzi munkáját, de a kezük alá dolgozik. A Veszprémi Rendőrkapitányságon négyen foglalkozunk ezzel.
– Hol van szükség bűnmegelőzésre?
– Kockázatelemzés alapján kiválasztottuk azokat a célterületeket, ahova fókuszálnunk kell, vagyis ahol a sértettek az átlagon felüli veszélynek vannak kitéve, kiszolgáltatottabbak: a fiatalok és az idősek. Ehhez társul még a baleset-megelőzés.
– Milyen módszerek állnak rendelkezésre a munkájuk hatékonysága érdekében?
Próbálunk olyan kampányokat elindítani, melyek kitűnnek a mindennapi bűnügyi hírek szürkeségéből. Nehéz elérni az emberek ingerküszöbét, ezért igyekszünk fogyaszthatóbbá, emberibbé tenni a kommunikációt. Ilyen például a Zebulon kampányunk, amely a kisgyerekek biztonságos közlekedését segíti elő.
A fiatalokat egyébként is könnyebb elérni, hiszen az iskolában bármikor felkereshetők, a DADA-program oktatása minden veszprémi általános iskolában megtörténik. Ez egyébként egy komplex, Amerikából átvett, de a magyar viszonyokra adaptált bűnmegelőzési program fiataloknak. Megtanítjuk, miként viselkedjenek idegenekkel, illetve azt is ismertetjük, mi a különbség a diákcsín és a bűncselekmény között.
– Mi a helyzet az idősebb korosztállyal?
– Őket nehezebb megszólítani. Csak egy kis részük jár például nyugdíjasklubokba, ahol a szükséges személyes találkozás megtörténhet, felhívhatjuk a figyelmüket az őket veszélyeztető bűncselekményekre, az ismert trükkös lopásokra. A tájékoztatás mellett figyelmeztető matricákat osztunk ki, amit mindig a szemük előtt tarthatnak, amikor egy idegen kopog be hozzájuk.
– Régi módszer, hogy az elkövető valamelyik szolgáltató képviselőjének adja ki magát, így jut be a házba, vagy csak egy pohár vizet kér. Vannak új módszerek is?
– Folyamatosan nyomon követjük a bűnügyeket és ha valamilyen módszer elszaporodik, arra reagálunk. Ilyen például az internetes csalás, aminek egyre több felnőtt, tanult ember válik áldozatává. Az apróhirdetési portálok elszaporodásával ezek száma is megnőtt. A legtöbb esetben számítástechnikai termékeket, illetve telefont kínálnak áron alul, amit a vevő előre kifizet, a hirdető pedig elérhetetlenné válik, vagy ha érkezik is csomag, annak tartalma nem egyezik meg a vásárolt termékkel. Ezen a területen komolyabb felhívásra van szükség, mert nem veszik komolyan az erről szóló híreket.
– Előfordul, hogy egy megszokott területen váltanak valami újra?
– Ilyen a fiatalkorúak droghasználatának megelőzése, az új programunk a szülőket célozza meg, akik egy megadott telefonszámon, e-mailen anonim fordulhatnak segítségért, de személyesen is felkereshetik a kapitányságot. Éves viszonylatban csekély számmal indul eljárás drogkereskedelem vagy fogyasztás miatt, de ennek ellenére fontos a megelőzés.
– Lehet mérni a bűnmegelőzés hatékonyságát?
– A tervezett, de el nem követett bűnügyeket nem tudjuk mérni, de a Veszprémi Rendőrkapitányság területén évente elkövetett bűncselekmények meredek csökkenése talán a mi munkánknak is köszönhető. Egy fontosabbá válik a bűnmegelőzés, a kollégás is elfogadják ezt a tényt - annak ellenére, hogy nehezen mérhető az eredménye. Viszont a kiemelt szerepét támasztja alá az is, hogy elkészült a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia, ami a későbbiekben támogatást adhat munkánkhoz, új programokat indíthatunk, hogy minél szélesebb körben érjük el az embereket.