A Költségvetési Tanácsnak (KT) nincsenek alapvető ellenvetései a költségvetési törvényjavaslat hitelességére és végrehajthatóságára nézve - jelentette ki Kovács Árpád, a KT elnöke szerdán az Országgyűlésben. A bemutatott makrogazdasági pályát illetően arra a következtetésre jutottak, hogy a tervezés alapjául vett célok, ezen belül a 2,5 százalékos növekedés a kedvező külső és belső feltételek fennmaradása esetén elérhetőek. A tanács véleményében megfogalmazta: a költségvetés főbb adó- és járulékbevételei döntő többségükben reálisak.
A Fidesz szerint a jövő évi költségvetésnek köszönhetően több pénz marad a dolgozó családoknál. Rogán Antal frakcióvezető, a kormánypárt vezérszónoka a 2015-ös költségvetési törvényjavaslat általános vitájában szerdán az Országgyűlésben azt mondta, a jövő évi büdzsé támogatja a családalapítás előtt álló ifjú házasokat, és továbbra is kiemelten támogatja a gyermeket nevelő családokat. A költségvetés munkához juttatja azokat az embereket, akik dolgozni szeretnének. Jövőre is marad a rezsicsökkentés és a gyermekek után járó adókedvezmények. A kormánypárti politikus elmondta: át fogják tekinteni a segélyezés rendszerét, mert "véget kell vetni a segélyekkel való visszaélés időszakának Magyarországon".
Egy elszegényedő társadalom büdzséjének tartják a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot a szocialisták. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője, a párt vezérszónoka az előterjesztés szerdai parlamenti vitájában azt mondta: a kormány az ország harmadát még szegényebbé teszi, végletesen ketté akarja szakítani a társadalmat. Az ellenzéki politikus szerint a változatlanul 16 százalékos személyi jövedelemadó csak a magasabb jövedelműeknek kedvez, Európa legnagyobb, 27 százalékos áfája pedig szintén leginkább az alacsony jövedelműeket sújtja.
A Párbeszéd Magyarországért szerint a költségvetés 2015-ben a válság és a leszakadás évét hozza. Szabó Tímea, a PM társelnöke szerint a kormány kasztrendszert alakít ki, miközben azt üzeni több mint hárommillió embernek, hogy rájuk már nincs szükség. Az Együtt szerint a jövő évi költségvetés alapvetően a magyar családok lecsúszásáról szól. A költségvetés megkurtítja az oktatási kiadásokat, ront az egészségügy helyzetén és a közmunka sem ad kitörési lehetőséget - közölte Szelényi Zsuzsanna független képviselő.
A Jobbik szerint a 2015-ös egy gyarmati országban lévő, abban tartott ország költségvetése, ahol nő az adóteher, csökken az oktatásra szánt pénz és az otthonteremtési lehetőségek sem változnak.
Az LMP értékelése szerint jövőre folytatódik a társadalom kettészakadása, a 2015-ös költségvetés bebetonozza az eddigi megszorításokat. Schmuck Erzsébet azt mondta: az idei költségvetés éppen olyan, amilyen az elmúlt négy év volt: "az országot szétszakító neoliberális gazdaságpolitika és az újfeudalizmus-építés kusza keveréke". Szerinte a kormány jövőképe valójában úgy fest, hogy Magyarország egy alacsonyan képzett munkaerővel dolgozó összeszerelő ország legyen, ahol egy szűk réteg dőzsöl, széles tömegek nélkülöznek, a társadalmi mobilitás egyetlen útja a már ma is ijesztő mérteket öltő kivándorlás.
A KDNP vezérszónoka jól megtervezett, reális lábakon álló javaslatként jellemezte a 2015-ös költségvetési előterjesztést. Hargitai János szerint a javaslat jól illeszkedik abba a költségvetési gondolkodásba, amit a kormány 2010 óta képvisel. Értéknek nevezte, hogy a költségvetés őrzi a családi adókedvezmények rendszerét, ösztönzi a gyermekvállalást.