Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Stabil gazdaság, stabil költségvetés

2015. január 5. 11:41
Adósság nélküli költségvetést készíthetett elő Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata 2015-re. Az ebben rejlő lehetőségekről, Veszprém jövőjéről beszélgettünk Porga Gyula polgármesterrel.

– Óriási döntési szabadságot jelent ez számunkra. Veszprém gazdasága stabil, jól látható, hogy kilábaltunk a válság okozta nehéz időszakból. Folyamatos létszámbővítés jellemzi az itt működő cégeket, ezzel párhuzamosan pedig kezd feszítővé válni a munkaerőhiány. Ennek orvoslására részben a lakáspiac bővítésében kell gondolkodnunk, illetve a helyközi közlekedés felülbírálása is szükséges, hogy senkit ne akadályozzon a városba jutásba. Azokat a városüzemeltetési feladatokat, amik az önkormányzathoz tartoznak, maximálisan kiszolgáljuk, az intézmények (elsősorban az iskolák) területén is többet tudunk teljesíteni, mint ami más városokban tapasztalható. Stabil gazdaság, stabil költségvetés jellemez minket. 

Porga GyulaPorga Gyula

– Melyek lesznek a hangsúlyos területek a város életében idén?

– A január 1-jén induló hét éves uniós fejlesztési ciklus minél jobb kihasználása a legfőbb feladatunk. Elkészült az Integrált Településfejlesztési Stratégia, amiben megfogalmaztuk, milyen jövőt szánunk a városnak. A projektek részletezését követőn idén a tervezési és ütemezési feladatok várnak ránk. Ezen a területen a látványos és intenzív munka a jövő év második felében várható. 2015-ben saját fejlesztések is zajlanak majd, az utcafórum sorozaton elhangzott észrevételek közül kiemelt figyelmet fordítunk az utak állapotának javítására. Arra tettem ígéretet, hogy a gépjárműadóból befolyó 200 millió forintot teljes egészében erre fordítjuk, ami a korábban megszokott közel kétszerese lesz. Bízom benne, hogy látványos eredményt érünk el.
Ezzel párhuzamosan 2015-ben is számos fejlesztés folytatódik majd Veszprémben, mint például a Városi Művelődési Központ (volt HEMO) épületének felújítása, a Ringató óvoda teljes megújítása, illetve a belváros rehabilitáció újabb állomása, ami a belső udvarokat, a Hangvilla előtti teret, illetve a zeneiskola és környezetének megszépülését hozza magával, valamint a Vár Áruház homlokzatának megújítását. 

– Az éves költségvetés egyik legbizonytalanabb pontja az ingatlanértékesítésből befolyó összegek.

– A költségvetés egészét nézve a 16 milliárd forintos főösszeghez képest ez a tétel 400 millió forint. Kiszámíthatatlan az ingatlanpiac, ezért fontos, hogy később a kiadásokat a valós adatokhoz tudjuk módosítani. Az ingatlan értékesítésből származó bevételeket egyébként nem működésre fordítjuk, ezt ki kell emelnem. Nem éljük fel a város vagyonát, a befolyt összeget fejlesztésre, vagy ingatlan vásárlásra fordítjuk. Az a célunk, hogy a nem megfelelően kihasznált ingatlanok új funkciókat kapjanak, szükség esetén a piac találjon rá megoldást. 

– Több településen azt az utat követik, hogy a kulturális intézményeket összevonják. Veszprém követi ezt a példát?

– Nem tervezünk szerkezeti változást ezen a területen, az elmúlt években végrehajtottuk a szükséges módosításokat, pontosítottuk a művelődési központ szerepét, illetve új intézményként létrejött a Hangvilla, tovább új gazdasági szereplőként megalakult a Veszprémi Programiroda. Tavaly elfogadtuk a város kulturális stratégiáját, abban sem szerepel integráció, azonban leírtuk, hogy egy-egy intézménynek, gazdasági társaságnak mi a feladata. 

– Több változás jellemezte a Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. munkásságát 2014-ben, az év elején új vezérigazgatót is kineveztek. Hogyan látta az ő munkájukat, mit vár tőlük 2015-ben?

– A megszokott profizmusra számítok a szolgáltató részéről. Azt látom, hogy beváltotta a hozzá fűzött reményeket az igazgatóváltás, magas színvonalú szolgáltatást biztosítanak. Azonban jelentős változásra számíthatunk az önkormányzati tulajdonban lévő szolgáltatási cégek életében, hiszen a törvényi szabályozás egyre nagyobb szerepet kap. A közszolgáltatások díjmeghatározása például nem helyi kompetencia, ezért új utakat kell találni ezeknek a cégeknek, hiszen gyakorlatilag non profitként üzemelnek. A városüzemeltetés kiegészül stratégiai és gazdaságfejlesztési feladatokkal, illetve a közszolgáltatások területén piaci szereplőként kell jelen lenniük. 

– Fontos dátum lesz február 22-e Veszprémben és a 24 környező településen. A politikai szereplők egy része a kétharmad ledöntését látja az időközi választásban, gyakorlatilag elfeledkezve a helyiek érdekeiről. Egyes vélemények szerint pedig dr. Navracsics Tibor elárulta a veszprémieket, amikor elvállalta a brüsszeli megbízatást.

Jelenleg sokkal magasabb szinten védi a városi érdekeket, mint korábban, európai biztosként is rendszeresen jelen van Veszprémben. Az az érdekünk, hogy erős maradjon a térség érdekképviselete a parlamentben, polgármesterként is az a legfontosabb számomra, hogy a hátrahagyott erős örökség jó kezekbe kerüljön.
Veszprém egy olyan politikai kultúrával dicsekedhet, amire minden párt büszke lehet és kiegyensúlyozott kampányokat eredményezett a múltban. Félek attól, hogy most ez felborul, mert nem a helyi ügyek kerülnek előtérbe, hanem a kétharmad. Nem szeretném, ha országos politikai csatatérré változna Veszprém és térsége, hiszen ez a mi otthonunk. 
A következő hetekben azért dolgozom, hogy az a jelölt nyerjen, aki a választókerület érdekeit tartja szem előtt. Némedi Lajos jól ismeri az itt élők problémáit, tudja mire van szükségünk, kormánypárti képviselőként minden lehetőséget megragadna, hogy a céljait elérje. Erőssége a nagy munkabírás, a szorgalom és az alaposság, erre van szükségünk.

 

Cseh Zoltán
Domján Attila

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.