– Mióta foglalkozol a kutyákkal?
– Gyerekkorom óta szeretem a kutyákat, de rendőrként 2007-ben kezdtem velük foglalkozni. Első kutyámmal egy öthónapos általános rendőrkutya vezető tanfolyamot végeztem, három évvel később megörököltem egy robbanóanyag-kereső kutyát, Beót, akivel a mai napig együtt dolgozom.
– Mennyi kutya dolgozik a rendőrségen?
– Jelenleg nagyon kicsi a létszám és nincs lehetőség a kiöregedett állomány pótlására. A megyei kapitányságon most robbanóanyag-kereső, nyomkövető szagazonosító és egy kábítószer-kereső négylábú dolgozik.
– Melyek azok a kutyák, amelyek alkalmasak a rendőrségi munkára?
– Ahhoz, hogy egy kutyából rendőrkutya váljon, egy minősítő vizsgán kell átesnie, ahol különféle szituációkban kell helytállnia. Ezeken a vizsgákon az egészségügyi állapot és a keresőkedv felmérése mellett meg kell felelni egy őrző-védő és egy lövés teszten is. Egy jó tréninggel szinte minden kutyát fel lehet készíteni ezekre a vizsgákra, azonban a németjuhász a legelterjedtebb fajta.
Általában egy éves kortól kezdődhet el a kutyák kiképzése. Kategóriától függ, hogy meddig tart a képzés. Egy járőrkutya képzése három hónap, míg a robbanóanyag vagy kábítószer kereső négylábúé négy hónapig tart. A tanfolyam végén nem csak a kutyák, hanem vezetőik is vizsgát tesznek. Ezeket a vizsgákat aztán évente meg kell ismételni. Az eddigi tapasztalatok szerint nagyjából kilenc éves korban kell az ebet nyugdíjba küldeni.
– Mi lesz a sorsuk a szolgálat után?
– Ha a kutyavezető lemond a társáról, akkor visszakerül a kiképző központba, onnan pedig valamelyik menhelyre szállítják át. Az első kutyám, akivel öt évet szolgáltam, nagyon a szívemhez nőtt, de sajnos haza nem tudtam vinni. A leszerelése után megvásároltam és itt a rendőrségen belül kerestem neki gazdát.
– Milyen napi teendőitek vannak?
– A járőrkutyámmal szinte naponta járőröztünk. Amikor én mentem, ő jött velem. Egy robbanóanyag kereső kutyával egészen más helyzet. Ő ritkábban van bevetésen, de a kutya nem azért van, hogy csak akkor foglalkozzak vele, amikor dolgoznunk kell. Én etetem, takarítom és látom el mindennap. A rutin feladatok mellett hetente tréningezni kell őket, hogy a megszerzett tudásukat ne felejtsék el.