- Elég csak körülnézünk az országban, a világban, akkor érezhetjük, hogy rengeteg nem normális dolog történik. Ha allegorikusan tekintünk erre, akkor ez a nagy egész lehet egy elmegyógyintézet, amelyben különböző erők működnek és a zártság nem véd meg mindtől - mondta Szilágyi Tibor, aki az előadásban Herbert Georg Beutler, más néven Newton, pácienst alakítja.
A Kossuth-és Jászai Mari-díjas, kiváló és érdemes művész nagyon örül annak, hogy együtt dolgozhat Dömölky Jánossal, akit fél évszázados pályafutásának legfontosabb filmes és televíziós rendezőjének tart. Számos közös munkájukra emlékezik vissza szívesen, a mostani veszprémi bemutatónak pedig az ad számukra érdekességet, hogy színpadon még soha dolgoztak együtt.
- Amikor az 1965-ben színpadra került a Vígszínházban ez a mű, Darvas Iván, Várkonyi Zoltán és Tomanek Nándor főszereplésével, Horvai István rendezésében, akkor az forradalmian hatott. Izgalmas, érdekes volt azon gondolkodni, hogy a titkosszolgálatoknak mennyire fontos szerep jutott a tudósok bekebelezésében és milyen hatást gyakorolt ez világra. Az idő előrehaladtával láthatjuk, hogy A fizikusok mondanivalója cseppet sem vesztett az aktualitásából, bízom abban, hogy Veszprémben is sikerül ezt megmutatnunk a nézőknek - hangsúlyozta Szilágyi Tibor.
- Izgalmas, legendás mű A fizikusok, kicsit krimi is, áthallásos gondolatvilággal. Már eleve az érdekes, hogy három ember másnak adja ki magát és ezzel gyakorlatilag egérfogóba kerülnek egy elmegyógyintézetben - mondta Kiss Jenő, aki Ernst Heinrich Ernesti, más néven Einstein, pácienst formálja meg a produkcióban.
A Jászai Mari-díjas színművész az 1960-as évek közepén a Veszprémi Petőfi Színházban kezdte a pályafutását. Akkor ösztöndíjasként szerepelt a teátrumban, majd hosszú évtizedek után 2011-ben tért vissza ide, a Figaro házassága című előadásban Antoniot játszotta. Jelenleg a kecskeméti színház tagja.
- Veszprémbe mindig szívesen jövök játszani, hiszen innen indult a pályám. Akkoriban motorbiciklivel érkeztem a városba, először a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című előadásban játszottam. Azóta eltelt sok-sok év, s azt megtanultam ezen a pályán, hogy előre nem jó beszélni egy szerepről, bemutatóról. A most készülő veszprémi előadásról ezért röviden annyit mondanék, erős darab, erős szereposztás, erős rendező, a többiről pedig a közönség dönt majd a bemutató után - foglalta össze gondolatait Kiss Jenő.
Johann-Wilhelm Möbius szerepében Oberfrank Pál látható a darabban. Ő így ajánlja az előadást a közönségnek: „…nagyon nagy a felelősségünk…ahogy múlik az idő…egyre súlyosabb…meg lehet-e felelni?...Szt. Pál azt mondja: minden felesleges szavunkkal el kell számolnunk...és hol vannak még a tetteink…a mulasztásaink…minél többet tudunk, annál nehezebb…van-e mód a menekülésre?...az elmegyógyintézetet néhol bezárják…lassan úgyis többen lennénk kinn, mint benn…szabadon csatangolunk…elszabadult a világ…kis szigeteinken talán még találunk menedéket…hogy végleg el ne kárhozzunk…”
Dr. Mathilde von Zanhd, ideggyógyász szerepében Palásthy Bea lép színpadra A fizikusok című darabban. Ő így ajánlja az előadást a közönségnek:
- 1965-ben rendezte színészgenerációk mestere: Horvai István a legendás előadást a Vígszínházban. A nagy hármas: Darvas- Tomanek- Várkonyi, a csodálatos Bulla Elma, Sulyok Mária, mind elmentek már. Pista bácsi is. "Közös ügyeinket csak együttesen oldhatjuk meg. A közös ügyek egyéni megoldására minden kísérlet hiábavaló"- írja Dürrenmatt. Közös ügyünk a leendő veszprémi előadás is, társaimmal és mesterünkkel: Dömölky Jánossal. Nézem a vígszínházi plakátot: megpróbálni méltónak lenni- ezt szeretném.
Az előadás főbb szerepeiben Palásthy Bea, Szilágyi Tibor, Kiss Jenő, Oberfrank Pál, Módri Györgyi, Kéri Kitty, Szeles József, Baranyi Péter, Terescsik Eszter, Dominek Anna, Kőrösi Csaba és Keresztes Gábor látható. A díszlet Dömölky Dániel, a jelmez Tolmár Kata munkája. A súgó Balázs Éva, az ügyelő Magyar Kinga, a rendezőasszisztens Péti Krisztina. A darabot Ungvári Tamás fordította. (Az előadás a Diogenes Verlag AG engedélyével, a Hofra Kft közvetítésével kerül színpadra.)