Néhány hónappal ezelőtt még szinte kilátástalannak tűnt a borjúfókák beszerzése, mivel az előző év őszén egy vírusfertőzés miatt Észak-Németországban több, mint ezer fóka pusztult el. A Veszprémi Állatkert nemzetközi jó hírnevének, a külföldi viszonylatban is kiemelkedően jó megítélésű új fóka tartó – és bemutató hely kialakításának köszönhetően, hosszas egyeztetés után sikerült rátalálni az állatkertbe érkező első állatokra. Németországból egy hím és egy nőstény, név szerint Robi és Lili, Dél-Franciaországból pedig egy fiatal hím, Pierre csobbanhat az új veszprémi fókamedencébe. Még folynak az egyeztetések egy belga állatkerttel, ahonnan még egy nőstény érkezhetne az új kifutóba.
Mivel a fókák tartása és bemutatása igen összetett feladat, ezért két veszprémi állatgondozó, Marokházi Katalin és Lódi Róbert az elmúlt hetekben több fókatartó helyen járt szakmai továbbképzés céljából, sőt személyesen is megismerkedhettek a Németországból érkező fókákkal. A borjúfókák a természetben ragadozónak számítanak, ám állatkertekben nemcsak megszokják az ember közelségét, hanem ragaszkodnak is gondozóikhoz. Így Robi és Lili könnyen megbarátkozott a veszprémi állatkertészekkel.
A borjúfókák nagyon érzékenyek a vízminőségre és takarmányra. Speciális étrendjük nagy részét különböző halak teszik ki, így már meg is érkezett az első makréla, tintahal és heringszállítmány Veszprémbe. Medencéjük próbaüzeme is befejeződik a napokban, így már valóban csak a fókák hiányoznak a medencéből.
Az Állatkert tervei szerint április közepétől lesznek látogathatóak a fókák.