Az országjáró roadshow témája a munkahelyi egészség és biztonság, valamint a munkaügyi ellenőrzések fejlesztése, és azok megismertetése, melynek kilencedik állomása volt Veszprém.
Hazánkban több mint 4 millió munkavállaló és 3 millió munkáltató érintett azokban a kérdésekben, amiket a Nemzetgazdasági Minisztérium TÁMOP 2.4.8-12 kiemelt projektjének keretében megrendezett ingyenes tájékoztató előadáson ismertettek a résztvevőkkel. Kisanyik Tímea tevékenység koordinátor elmondta, a 2012-ben induló, és 2015 júniusában záruló fejlesztéssorozat 3,7 milliárd forintból valósul meg, mely öt tevékenységi ágazatra épül:
- Társadalmi kommunikáció és PR
- Munkavédelmi és munkaügyi szakterületi képzések
- Döntés- előkészítés-elemző kapacitás megerősítés, módszertani fejlesztés
- Jogsegélyszolgálatot nyújtó projektek szakmai koordinálása
- Ellenőrzési tevékenység és működési folyamatok technikai támogatása
"A már lezárult jogsegélyszolgálatot nyújtó projektek koordinálása során hat szervezet támogatásával minden 5000 ezer fő feletti, és 10000 fő alatti településen létrejöttek azok a Jogpont+ mini irodák, amelyek ingyenesen igénybe vehető jogi segítséget nyújtottak"- ismertette Kisanyik Tímea. Az IT fejlesztésről elhangzott, a tevékenység fejlesztés során minden megyében mobilműszerek, digitális távolságmérők, baleseti helyszínelő készletek és szkennerek kerültek átadásra.
Jákli Tibor, Veszprém Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály Munkavédelmi és Munkaügyi Ellenőrzési Osztályának osztályvezetője elmondta "Az ellenőrzési tapasztalatok szerint továbbra is jelentős mértékű szabálytalanság a "feketefoglalkoztatás", mely rövidtávon látszólag mind a munkavállalónak, mind a munkaadónak megéri, azonban hosszabb távon veszélyes, ha egészségbiztosítás és nyugellátás nélkül marad a munkavállaló. A gazdaságra nézve mindenképpen káros, mivel nem versenysemleges állapotot hoz létre, hiszen egyesek úgy érnek el jobb árakat, jobb piaci pozíciót, hogy nem fizetik be az adókat és járulékokat. Ugyanakkor káros a munkáltatónak is, hisz amennyiben a munkaügyi ellenőrzés feltárja a bejelentés nélküli foglalkoztatást, bizonyos esetekben a hatóság bírsággal sújtja, illetve kizárásra kerül a pályázati úton nyújtott költségvetési támogatásokból is."
Troják László, Veszprém Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály Munkavédelmi és Munkaügyi Ellenőrzési Osztályának főosztályvezetője előadásában kiemelte, hogy „A veszélyes munkaeszközök, a jelentős munkavállalói létszám miatt is különösen fontos a munkavédelmi előírások betartása, mert a foglalkozási eredetű megbetegedések és munkabalesetek megelőzése kifizetődik.”