Berényi József, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke ünnepi beszédében elmondta, hogy a határontúlról figyelve kevésszer akad olyan jól eltalált döntés, mint amikor a magyar Országgyűlés a trianoni békediktátum napját, a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította. Berényi József szerint túl kell lépni a fájdalmas emlékezésen, a siránkozáson és egyfajta pozitív értékkel kell megtölteni történelmünk egyik legfájóbb eseményét.
„Van egy nap, amikor közösen tudunk kiáltani, hogy összetartozunk, még akkor is ha mások ezt nem így akarták.“
A pártelnök szerint, akik Trianonban döntöttek nem gondolták, hogy még száz év múlva is létezni fog határontúli magyarság. Nem gondolták, hogy ilyen mélyek a gyökerek, a kultúra, az összetartozás, a nyelv szeretete és ahhoz való ragaszkodás. A trianoni békediktátum óta eltelt idő azt bizonyítja, hogy a határontúli magyarságnak továbbra is az a célja, hogy megmaradjon magyarként bárhol is él a világban. Kevés olyan nemzetrész van ma Európában, aki ennyire ragaszkodik a gyökereihez.
Berényi József szerint Szlovákia és Magyarország ma a két kormánynak köszönhetően aktív párbeszédet folytat és kezeli a gazdasági és szociális ügyeket, de a Felvidéken továbbra sincs meg az az intézményrendszer, amely a magyarság megmaradását és a magyarok lakta régiók fejlődését biztosítaná. Továbbra sincsen autunómia, ami lehetővé tenné a felvidéki magyarok teljes értékű kibontakozását.
A pártelnök szerint ha őszinte lenne a szlovákiai politika nyitása, akkor nem kellene vitát folytatni arról, hogy miért van szükség a magyar területi önkormányzatokra. Berényi József hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Összetartozás Napján fontos kimondani, hogy a határontúli magyarok kívánják, hogy Magyarország továbbra is segítse őket ebben a küzdelemben. Ezen a napon meg kell köszönni azt is, hogy Magyarország kormánya és az adófizetők hozzájárulnak ahhoz, hogy a határontúli iskolák és kultúrális intézmények fennmaradhassanak.
„Ez az a pillanat, amikor az ember azt érzi, hogy jó magyarnak lenni, hiszen nincsen egyedül Pozsonyban, a Vajdaságban vagy éppen Erdélyben, hanem együtt vagyunk. A szétdarabolás ellenére összeköt bennünket a szív, a lélek és a magyar nyelv.“
Az ünnepi beszédet követően a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait a Városháza terén felállított Országzászló előtt.
Az ünnepségen részt vett dr. Navracsics Tibor, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa, valamint Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere.