Úgy tudjuk, megkeresték a Londonban élő veszprémiek, akik nem örülnek a kormányzat bevándorló ellenes kampányának. Mit lehet erről tudni?
Már a megválasztásom előtt jó kapcsolatot ápoltam több külföldön élő veszprémivel, korábban már több dologban is segítettem nekik. Most azért kerestek meg, mert azt látják, hogy Magyarországon hangulatkeltés folyik a bevándorlással kapcsolatban, és ez rajtuk csapódik le. Szerintük a kormány egy magyarellenes retorikát folytat, mert az alapul szolgálhat az ottani bevándorlók, így a külföldön élő magyarok elleni hangulatkeltésre, és ezt én is így látom. Ezért elvállaltam, hogy petíciót indítok, amelyben nyílt levél aláírásával tiltakozunk a magyar kormány bevándorlásról zajló nemzeti konzultációja ellen, és annak visszavonására szólítjuk fel.
A bevándorlás jelenleg probléma Európa számára. Mit gondol Ön erről országgyűlési képviselőként?
Ez egy érdekes történet… A parlamentben eltöltött néhány hónap után már úgy látom, hogy ezt az európai problémát próbálja a kormány meglovagolni, és elterelni a figyelmet néhány kényes ügyről.
Milyen ügyekre gondol pontosan?
Beszélhetünk például a Quaestor ügyekről, ami egy normális országban alapjaiban rengetné meg a kormányzatot. Visszatérve a nemzeti konzultációra, úgy gondolom, hogy ez egy demagóg, populista játék, amit a kormány folytat, és teljesen mindegy, hogy mi lesz ennek a vége, mert azt mondanak róla, amit akarnak.
Pedig több, mint 600 ezren visszaküldték...
Olyan is elhangzott, hogy már 200 ezret feldolgoztak. Mivel nem ellenőrizheti senki a visszaküldött válaszokat, azt mond a kormány, amit akar. Miért nem hazudnak akkor 8 milliót?
A bevándorlás kérdése nem lehet nemzeti ügy, ez egy európai uniós ügy, amit nemzetközileg kell kezelni.
Probléma tehát Ön szerint az Európába való bevándorlás? Van olyan, aki beengedne mindenkit…
Ez nem probléma, hanem tény. Az, hogy ezt nemzeti határokon belül kell kezelni, szerintem ostobaság. A kvótarendszer sem feltétlenül működik. Úgy gondolom, hogy az út elején járunk, és Brüsszel felől is van egy fajta nyitottság, hogy ezt közösen kezeljük, és ezt a dialógust folytatnunk kell. Nemrég egy San Diegó-i konferencián egy német politikus azt vetette fel, hogy Németországban ahhoz, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer x év múlva fennmaradhasson, évente 250-300 ezer bevándorlóra van szükség, hiszen a társadalom elöregedik. Szerintem Magyarország számára a kivándorlás jelent gondot, az országon átvonuló menekülthullám még nem bevándorlás, senki nem akar itt maradni, az a baj, hogy már a magyarok sem.
Úgy tudom járt már Londonban, de mondhatnám Párizst vagy Amszterdamot is. Tudja-e, hogy itt vannak már olyan kerületek és gettók, ahol a muzulmán hátterű országokból érkező fiatalok sokkal előbbre tartják a sharíát, az iszlám jogrendszert, mint a nyugati demokráciát?(Forrás: itt és itt- a szerk.)
Szerintem nem szabad általánosítani. Pár éve például a fiam döbbent rá a hippinegyed szerű Camden Townban, hogy a zsidó, az arab, a kínai és az olasz békésen megfér egymás mellett. Megoldást kell találni arra, hogy mindenki megtalálja a boldogulását.
A legtöbb Európába érkező bevándorló nem európai kultúrkörben nevelkedett. A Hetek egy cikke szerint a hagyományosan vallásos Dél-Franciaországban ma több mecset működik, mint keresztény templom… Erről mi a véleménye?
Biztosan vannak belőle feszültségek, éltem egy darabig az USA-ban, ott teljesen jól működik az egymás mellett élés.
Ugyanezen cikk szerint Németország 2050-re muzulmán ország lehet. Be kell fogadni a bevándorlókat?
Visszatérhetnék a korábban mondott német példára. A jóléti társadalmak egy idő után eljutnak egy olyan szintre, ahol sokkal több nyugdíjas lesz, mint dolgozó ember. Ezzel Magyarország is szembesülni fog. Kérdés, hogy ki fog dolgozni egy idő elteltével?
Ausztrália is nemrég lezárta a határokat, úgy tűnik, elegük van a bevándorlókból...
Nem mondanám, hogy elegük van, hiszen őket máshogy kell kezelni, ők alapvetően egy bevándorlókból „épült” ország, tengeri határokkal. Az 1920-as években ott is volt egy idegengyűlöleti időszak, ami nem vezetett semmi jóra, majd visszatértek egy "kvázi" liberálisabb szemléletre. Ahogy változnak a kormányok, úgy változik a szemlélet ott is.
(Az interjú a magyar-szerb zöldhatáron felállítandó biztonsági kerítés megépítésének bejelentése előtt készült.)