A képviselő emlékeztetett: a közgyűlés 2012 őszén döntött az intézményrendszer átalakításáról, ekkor hozták létre az Intézményi Szolgáltató Szervezetet és bővítették a VKSZ Zrt. feladatkörét. Az átalakítástól a városvezetés akkor több százmillió forintos megtakarítást remélt. Erről a megtakarításról érdeklődött az LMP képviselője.
Közgyűlési tudósításunkban így számoltunk be az interpellációról:
„Gerstmár Ferenc (LMP) interpellációban érdeklődött az intézményrendszer átalakításáról (az ISZSZ létrehozása és a VKSZ feladatainak változása). Pontosan mennyi megtakarítást eredményezett az átalakítás? Hol férhetők hozzá az erről szóló kimutatások? Beváltotta-e a hozzáfűzött reményeket az új modell? Porga Gyula polgármester (Fidesz-KDNP) emlékeztetett, hogy a struktúra olyan mértékű változáson ment át, ami lehetetlenné teszi az összehasonlítást a 2012. és 2013. évek között. Pontos számok nincsenek, ennek ellenére a polgármester több beszélgetést is folytatott az intézményvezetőkkel, ami során kiderült, hogy a jelenlegi rendszernek számos hiányossága van, ezeket orvosolandó az októberi közgyűlésen előterjesztést nyújtanak majd be.”
Keddi sajtótájékoztatóján Gerstmár megerősítette korábbi véleményét, miszerint az iskolák fenntartásának és működtetésének szétválasztása nem növeli a hatékonyságot. A képviselő emlékeztetett, hogy a fideszes városvezetés kétszer is elgáncsolta az LMP javaslatát a közoktatási kerekasztal létrehozására, ami párbeszédet nyithatott volna a közoktatás összes szereplője – a fenntartó, az üzemeltető, a pedagógusok és a szülők szervezetei – között, és ezáltal hozzájárulhatott volna a működési nehézségek megoldásához.