Az irányelv végleges elfogadásának bejelentése kapcsán az illetékes bizottsági szóvivő elmondta: átlagosan nyolc hónappal élnek kevesebbet az európaiak a légszennyezettség miatt, de vannak olyan területei a kontinensnek, ahol az ott élők életét átlagosan 36 hónappal kurtítja meg a belélegzett levegő. A finompor szintjének növekedéséért leginkább a dízeljárművek, az ipari létesítmények és a kandallók, kályhák égéstermékei a felelősek. Különösen káros lehet az emberi szervezetre, mert annyira apró, hogy könnyedén belélegezhető, s a legkisebb a tüdőben az oxigénellátásáért felelős hörgőcskéket károsítja, rákot, asztmát, tüdőtágulást és hörghurutot okozva. Az EU tagállamaiban 350 ezer ember korai haláláért felelős évente.
A levegő minőségéről szóló hétfőn elfogadott irányelv egyetlen jogszabályban egyesít négy direktívát és egy tanácsi határozatot. Határértékeket és céldátumokat határoz meg a finom por koncentrációjának csökkentésére, amelynek a koncentrációját a PM10-ként ismert nagyobb részecskékkel együtt már szabályozták, és amely az emberi egészségre nézve a legveszélyesebb szennyezőanyagok közé tartozik.
Az Európa Tanács, a Bizottság és a Parlament képviselői 2007. november végén második olvasatban állapodtak meg a levegőtisztasági direktíva tervezetéről, mely – az eddigiektől eltérően – garantálná az emberi egészségre leginkább ártalmas, 2,5 mikrométernél (PM 2,5) kisebb átmérőjű részecskék, azaz a finompor koncentrációjának csökkentését.
A képviselők elfogadták a Tanács közös álláspontját a legnagyobb, PM 10-es méretű részecskék koncentrációjának maximumáról, amely szerint ezt az értéket 40 μg/m3-ra kell csökkenteni. A teljesítés pontos határidejére nem terjed ki a megegyezés, ám egyes változások már 2010-ben életbe léphetnek. Az EP képviselői elfogadták a Tanács azon közös álláspontját, amely szerint a PM 10-es méretű részecskék vonatkozásában az 50 μg/m3-as érték a maximum, s ezt évente legfeljebb 35 alkalommal lehet túllépni.
A jogszabály lehetőséget
teremt arra is, hogy azok a területek, agglomerációk, melyek – a szöveg
megfogalmazása szerint – a helyszínre jellemző terjedési jellegzetességek, a
kedvezőtlen időjárási viszonyok vagy az országhatárokon átterjedő jelleg miatt
nem tudják a PM 10-es célértékeket teljesíteni, három évig mentességet
élvezzenek ez alól. Ennek feltétele azonban, hogy az érintett tagállam
dokumentumokkal igazolja: nemzeti, regionális és helyi szinten minden szükséges
intézkedést meghozott a határérték betartása érdekében.
A szöveg kimondja azt is, hogy a
tagállamoknak a városokban és a 250 ezer főt meghaladó településeken
mintavételi pontokat, vidéken pedig 100 ezer m2-ként mérőállomásokat kell
felállítaniuk. A mikrorészecskék mellett ezek az állomások a kén-dioxid, a
nitrogén-dioxid, a nitrogén-oxid, az ólom, a benzol és a szénmonoxid
koncentrációját is mérnék.
A dolog anyagi oldalát nézve pusztán
az emberi egészségben a levegőszennyezés miatt bekövetkező károk értéke évente
427 és 790 milliárd euró közé tehető. Mindezeken felül természetesen súlyos
károkat okoz a szennyezett levegő a természeti környezetben is, amit pénzben
nem is lehet kifejezni.