Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Választások után: mit hoz a „varsói gyors”?

2015. október 29. 18:11
A 2015-ös lengyel választásokra reflektálva rendezett közéleti fórumot a Veszprémi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat csütörtök délután a Hangvillában, ahol szakértők bevonásával igyekeztek választ keresni arra, milyen befolyással lehetnek az eredmények Magyarországra.

Porga Gyula polgármester köszöntőjében elmondta: a lengyel közélet alakulása nemcsak a lengyelek számára bír jelentőséggel, de ismerve az elhíresült „varsói gyors” fogalmát, a hazai történésekre is kihathatnak. Ezért, és a szoros magyar-lengyel kapcsolat miatt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, mi történik Közép-Európa legnagyobb államában.

Porga GyulaPorga Gyula

Mint ismeretes, az október 25-ei választásokon Jaroslaw Kaczynski pártja, a Jog és Igazságosság Párt (PIS) elsöprő fölénnyel győzött a Polgári Platform (PO) felett, a parlamentből pedig teljesen kiszorult a baloldal – a PIS-en és a PO-n kívül csak a Kukiz’ 15, a Nowoczesna és a Lengyel Néppárt került be.

Az események ilyen fordulatát sokan egyenesen politikai földrengésnek titulálják, Lagzi Gábor, a Pannon Egyetem adjunktusa szerint viszont a cunami kifejezés sokkal inkább ideillő: évtizedek óta nem volt rá példa, hogy egypárti kormány alakult.

Lagzi GáborLagzi Gábor

Mitrovits Miklós történész – aki Varsóból követte végig a választásokat – ugyanakkor úgy gondolja, ennél kicsit árnyaltabb a kép. Mindig is voltak eltűnőben lévő pártok és újonnan felbukkanók is: a lengyel pártstruktúrában nincs olyan állandóság, mint Magyarországon. Volt, hogy a kormányzó párt a következő választások alkalmával már be sem jutott a parlamentbe – nálunk ez teljességgel elképzelhetetlen – hangoztatta véleményét.

Mitrovits MiklósMitrovits Miklós

Valójában a PIS győzelme sem annyira meglepő, mint amennyire elsőnek tűnik. Május óta nőtt a párt népszerűsége, azóta sejteni lehetett az események alakulását. Ahogy a PO veresége is látható volt részben: a vezetői válság, a korrupciós ügyek és az ideológiai válság jelentősen gyengítette a párt erejét, a Palikottal kötött szövetséggel pedig gyakorlatilag önmagukat lehetetlenítették el.

Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete szerint ez bizonyos szempontból rossz, hiszen annak a 12%-nak, akik a baloldalra szavaztak, így nincs semmiféle képviselete a parlamentben. Öröm az ürömben viszont, hogy sok nyugdíjas távozik így, akik friss, fiatal arcoknak adhatják át a helyüket.

Roman KowalskiRoman Kowalski

Mitrovits Miklós hozzátette, az, hogy most kiesett a baloldal, egyáltalán nem jelenti azt, hogy négy év múlva ne képviseltethetné magát újra a szejmben. A májusban alakult, és a mostani választásokon 3,3%-ot elért Együtt Lehet Más a Politika például jó eséllyel pályázhat a parlamenti pozícióra.

Nem teljesen igaz az a kijelentés sem, hogy túlságosan jobbra tolódott volna a lengyel politika, hiszen kis mértékben konzervatívok és liberálisok megtalálhatók a szejmben. Érdemes egyébként azt is tudni, hogy Lengyelországban más jelentéssel bírnak a jobboldal-baloldal kifejezések, mint nálunk: ők inkább gazdasági értelemben használják őket. Sokkal erősebb a vállalkozói rendszerük is, kevesebb beleszólást várnak el az államtól, kisebb adóterheket, és a hazai jobboldalt inkább szocialistának tartják. Mitrovits Miklós ezért úgy véli, nem húzható egyértelműen egyenlőségjel a két ország politikája közé: vannak hasonlóságok, de különbségek is, és még bármi történhet a jövőben.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
Elhunyt Latorczai János gyászhír Elhunyt Latorczai János 2024. december 16. 12:50 Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Hegedűs Barbara Hegedűs Barbara: Nem ijedünk meg a feladattól! Október elején mindenfajta politikai pletyka nélkül érkezett a hír, hogy az Országgyűlés Fidesz-frakciója Veszprém alpolgármesterét, Hegedűs Barbarát kéri fel Dömötör Csaba megüresedő listás helyének betöltésére. Azóta eltelt több mint két hónap, a veszprémi politikus pedig számos alkalommal és különböző témákkal szerepelt már az országos médiában. Hogy hogyan lett egyik pillanatról a másikra alpolgármesterből országgyűlési képviselő, ki döntött erről valójában és milyen feladatokkal bízták meg, ezekről is kérdeztük Hegedűs Barbarát, aki beavatott abba is, milyen folyosói beszélgetések zajlanak egy NATO bizottság szünetében az ukrajnai háborúról. 2024. december 12. 22:57 Megbukott a francia kormány közélet Megbukott a francia kormány Az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség és a Marine Le Pen neve által fémjelzett Nemzeti Tömörülés által kezdeményezett bizalmatlansági indítvány 331 szavazatot kapott az 577 fős alsóházban. A kormány megbuktatásához legalább 288 szavazatra volt szükség. 2024. december 5. 8:34 Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban időközi önkormányzati választás Még mindig nem tudni, hogy hány név lesz majd a szavazólapon a Dózsavárosban Január 19-én a Dózsavárosban, Csererdőn és Jutaspusztán új önkormányzati képviselőt választanak. Eddig két jelölt jutott el addig, hogy összegyűjtötte és le is adta az induláshoz szükséges ajánlásokat, kettő másik pedig már felvette az ajánlóíveket. Kérdőjelek viszont még mindig vannak, hogy pontosan hány név is szerepel majd a szavazólapokon. 2024. december 5. 9:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.