Porga Gyula, Veszprém város polgármestere egy interjúban azt mondta, hogy „Kész Zoltán egyelőre a helyét keresi“. Valóban keresi a helyét?
Nekem az a véleményem, hogy Porga Gyula keresi a helyét. Nem tudja eldönteni, hogy a veszprémieket képviselje vagy a Fideszt.
A nyilvánosság előtt Ön is és Porga Gyula is sokszor hangoztatja, hogy közösen kellene dolgozni a városért. Ezzel szemben mégsem ez történik. Mi ennek az oka?
Március elején kezdeményeztem egy beszélgetést a polgármester úrral. Azóta várom a visszahívását. Írtam neki a nyugdíjasok edzőterme kapcsán is, és az együttműködését kértem. Arra is várom a választ. Azt gondolom, hogy az üzengetések helyett le kellene ülnünk egymással beszélgetni.
Mit gondol, hogyan tudna közösen dolgozni a városvezetéssel?
Ez egyszerű, meg kellene beszélnünk, hogy mik azok a kitörési pontok, amiben együttműködünk. Amíg ez nem történik meg, addig nemtudom, hogy hogyan tudunk közösen dolgozni.
Ön szerint mik ezek a kitörési pontok?
A 8-as főút Veszprémet elkerülő négysávosítása például. Fontos lenne az is, hogy az önkormányzat betartsa a választási ígéreteit. Porga Gyula felelőssége, hogy nem épül az elkerülő, vagy nem valósul meg az uszoda.
A baloldal támogatását élvezte a februári választáson. Milyen kapcsolatot ápol velük?
Én nem tudom, hogy mi a jobb meg a baloldal magyar kontextusban. Minden olyan emberrel tartom a kapcsolatot, aki hozzásegített ahhoz, hogy a veszprémi választást megnyerjük.
Kapott már olyan kritikát is, miszerint olyan feladatokkal foglalkozik, ami nem egy országgyűlési képviselő feladata.
Amíg egy város és a körzet lakói hozzám fordulnak a problémáikkal, mert úgy gondolják, hogy a helyi önkormányzat elfordul tőlük, addig minden olyan feladat az enyém, amivel megkeresnek és megbíznak. Egy országgyűlési képviselőnek az az egyik legfontosabb feladata, hogy megismerje a helyiek problémáit. Nagyjából kétezer választópolgárral találkoztam már. A februári kampány idején egy teljesen új modellt vezettünk be.
Mi ez az új modell pontosan?
Az új modell lényege, hogy folyamatosan kapcsolatot tartunk a választókkal.
Február óta milyen konkrét feladatokkal keresték meg a helyi választópolgárok?
A lakótelepen működő nyugdíjas klub sportolási lehetőségét sikerült visszadnom, megoldást találunk az ösküi buszmegálló problémájára, de segítséget nyújtottam a bándi és herendi útszakasz közötti közlekedési táblák problémájának megoldásában is.
Sokszor hangoztatja, hogy a kormány felőtlenül bánik a közpénzekkel. Ezzel szemben Ön havonta közel kétszázezer forint lakhatási támogatást vesz fel. Nem érzi ezt ellentmondásnak?
Van, ami törvényes és van, ami törvénytlelen.
Milyen törvénytelen dolgokra gondol?
Egy-egy képviselő háza gyorsan megnő, vagy nem tudjuk, hogy milyen módon szerez ingatlant. Ez szerintem törvénytelen.
Független képviselőként mit tud elérni a parlamentben?
A választók február 22-én arra szavaztak, hogy ellenzéki politikus kerüljön be a parlamentbe, aki kritikát fogalmaz meg a kormány intézkedéseivel szemben. Úgy érzem, hogy ez sikerül.
Megszavazta a Miniszterelnök Kabinetiroda felállításáról szóló törvényt. Mit szóltak ehhez a választói?
Véletlen szavaztam meg, hibáztam. Az elmúlt huszonöt évben rajtam kívül nem nagyon volt olyan politikus, aki bocsánatot kért volna, amikor hibázott. Ez szimpatikus volt a választóimnak.
Milyen lobbitevékenységet tud tenni a térségért?
Mivel ellenzéki politikus vagyok, nem lobbiznom kell, hanem a kormány munkáját kritizálni és azért dolgozni, hogy megvalósuljanak a megígért fejlesztések a választókerületben.
Mit érez a legnagyobb eredménynek, amit február óta sikerült elérnie?
A februári választás után sikerült lebontani a kétharmadot. Ez egy óriási eredmény, hiszen a Fidesz nem tud alkotmányt módosítani, sem kétharmados törvényeket elfogadni. Ennek köszönhető, hogy nem tudták ellopni a nemzeti parkok kezelésében lévő állami földeket, de említhetem a Matolcsy György vezette Nemzeti Bank körüli törvénymódosítási próbálkozást is, mely szintén káros lett volna.