„A legfrissebb adatok szerint ma Magyarországon minden második beteg olyan kórházba kerül, ahol a gyógyítás minimális feltételei sem adottak. A kórházi orvosok és szakdolgozók száma szintén a kritikus alá csökkent, a magyar kórházak 70%-ában nincs elegendő orvos és szakdolgozó”- mondta Ábrahám Júlia, az LMP egészségügyi szakszóvivője kedd délután a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház épülete előtt tartott sajtótájékoztatón.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt nyilatkozta, hogy a kormányzatnak van szándéka az egészségüggyel, de lehetőségei nincsenek a feltételrendszer javítására. Ábrahám Júlia szerint az LMP ennek ellentéteként azt állítja, hogy valójában lenne lehetőség, csak a szándék hiányzik a kormány részéről, hisz fontosabbnak tartják a pazarló beruházásokat és a Fidesz-közeli vállalkozók meggazdagítását az egészségügynél.
Ábrahám Júlia elmondta, hogy a költségvetés csupán a GDP 3,9%-át fordítja egészségügyre, míg a visegrádi országokban ez a szám 5-6% körül van. A szakszóvivő szerint örvendetes a kormány számos uniós forrásból finanszírozott kórházi beruházása, ám abba kell hagynia a szakmát megosztó látszategyeztetéseket és halogatásokat.
Javaslatuk szerint azonnali 100 milliárdos átcsoportosításra lenne szükség az egészségügy számára, hogy ne romoljon tovább az ellátás színvonala.
Gerstmár Ferenc veszprémi önkormányzati képviselő elmondta, hogy néhány helyen fontos fejlesztések valósultak meg uniós forrásból az országban, ám ezekhez dolgozók is kellenek. „Ma 50 szakdolgozót és 25 orvost vennének fel a veszprémi kórházba. Ez a szükséges, és nem az optimális szám”- utalt az LMP-s képviselő Rácz Jenő kórházigazgató egy korábbi nyilatkozatára.
Gerstmár kiemelte, hogy információjuk szerint a veszprémi kórház vezetése engedélyezte orvosai számára, hogy egy hónapban két hetet dolgozzanak itthon, egy hetet pedig Angliában. Ha ez valóban így van, az állandó utazgatás nagy leterheltséget jelenthet, hisz nem egy helyre koncentrálnak az orvosok- mondta.
A politikus pozitív kórházi intézkedésnek nevezte meg az úgynevezett „hűségdíjat”, vagyis azt, hogy aki vállalja, hogy 1 évig biztosan a Csolnoky kórházban dolgozik, plusz pénzt kap. Az elmúlt hónapok Veszprémben történt egészségügyi botrányaival kapcsolatban elmondta: a vezetők különös felelőssége, hogy megnyugtatóan rendezzék a konfliktusokat.