Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

15 éve a gyerekek örömét szolgálják

2016. február 9. 17:31 // Forrás: Képek: kabocababszinhaz.hu
Szórakoztat, tanít, nevel, ámulatba ejt: egy jó mese ezt mind egyszerre tudja, a 15 éves jubileumát ünneplő Kabóca Bábszínházban pedig bőven akad belőlük.

1928-ban jelent meg Propp folklórkutató műve, A mese morfológiája, ami egyszer és mindenkorra leszögezte azt, amit valószínűleg ősidők óta tudtunk: hogy a mese nemcsak a szórakozást szolgálja, hanem az életre nevel, és megtanít a legfontosabb értékek tiszteletére. Azáltal pedig, hogy közben részben vagy egészben a fantáziánkra vagyunk utalva, további fejlődést érhetünk el. Ezért is nagyon fontos, hogy egy városnak legyen saját bábszínháza.

Veszprémben szerencsére ebben nincs hiány: a Kabóca Bábszínház 15 éve nyújt értékes kikapcsolódási lehetőséget a legapróbbaktól kezdve a kicsit már nagyobbaknak is. Hivatalosan, a Kabócák története ugyanis ennél egy kicsit korábbra nyúlik vissza.

Mielőtt megnyitotta volna kapuit a bábszínház, működött már egy bábstúdió a városban Sarkadi Nagy László és Végh Zsolt vezetésével. A Kabóca Bábstúdió 1992-től kezdve amatőr keretek között, de magas színvonalon kínált élvezetes kikapcsolódást a gyerekeknek és szüleiknek. A folyamatosan bővülő repertoár, az emelkedő nézőszám és a felkérések egyre inkább azt igazolták vissza, hogy új keretek szükségesek, így 2001-ben, sok áldozatos munkának és támogatásnak köszönhetően az ország 13. bábszínházaként létrejött a Kabóca Bábszínház.

Sarkadi igazgatása alatt a közönség láthatta szinte az összes klasszikus mesét bábkeretek közé átültetve. Igazi műhelymunka folyt a színházban, Sarkadi nemcsak vezette azt, de maga is írt és rendezett bábjátékokat, saját bábokat tervezett, az előadásokat pedig a városon túlra is kiterjesztette: a megye számos óvodájába és iskolájába eljutottak.

Munkájuknak köszönhetően a színház a város életének fontos szereplőjévé vált, és olyan, ma már hagyományosnak számító programokat honosítottak meg, mint az évente megrendezett Kabóciádé.

A 2005/2006-os évad aztán nagy változást hozott a színház életében: Sarkadi és Végh Pápára tették át székhelyüket, ahol megalapították a Pegazus Színházat, a Kabóca vezetését pedig Kovács Gáborján vette át. Az új igazgató a megszokott programok mellett új színt vitt a teátrum életébe: a darabok kiválasztásánál előszeretettel nyúlt kortárs írók, képzőművészek, zenészek munkáihoz, valamint a kisebb térhez alkalmazkodva könnyen utaztatható, bensőségesebb hangulatú, kamaraszerű darabokat tűzött műsorra. Bevezette a középiskolás bérletet, és ugyancsak ő álmodta meg a Kabóciádé kistestvérének számító Mesefesztivált.

Az újabb fontos mérföldkő 2008 tavaszához köthető, amikortól a színház teljes mértékben városi fenntartású intézménnyé vált, Kovács Gáborján pedig lemondott igazgatói posztjáról. Őt Csorba Judit megbízott igazgatónő követte, 2008. július 1-jével pedig Székely Andrea jelenlegi igazgatónő látja el a vezetői feladatokat.

Jogi változások ide vagy oda, mindez mit sem befolyásolta a Kabóca színvonalát. Az évek során egyre jobban fejlődött, amit a 84 bemutató és a közel 400 ezres nézőszám is bizonyít. A klasszikus és kortárs mesék feldolgozása mellett a közönség láthatta ez idő alatt belföldi és külföldi írók gyerekeknek szánt műveit, nemcsak a Hangvillában található színház falain belül, hanem óvodákban, iskolákban, kórházakban és még börtönökben is – hiszen a mese, a játék mindenkinek jár.

Rendszeres fellépői hazai és külföldi fesztiváloknak, ahonnan nem egyszer rangos díjakkal tértek haza, például a Színikritikusok díjával. 2009-ben a Kabóciádé Minősített Fesztivál díjat kapott, 2011-ben pedig Veszprém Megyei Príma Díjjal jutalmazták munkájukat.

S hogy mit hozhat még a jövő Székely Andrea igazgatónő szerint? „Szeretném, ha egyszer egy olyan önálló épülete lenne a bábszínháznak, aminek az atmoszférája azonnal magával ragadja a nézőket, ahova belépve rögvest azt tapasztalnák, hogy itt minden a gyerekről szól. Emellett jó lenne, ha a magyarországi bábművészetről, bábjátékról, művészeti és elméleti kérdésekről beszélve a Kabóca megkerülhetetlen pont lenne. Mindenekelőtt pedig kívánom, hogy előadásaink még több lelkes nézőt vonzzanak, amiért a magunk részéről továbbra is mindent meg fogunk tenni.”

Bertalan Melinda
további cikkek
A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. ma 12:42 A Mágnás Miska az emberi kapcsolatok jelentőségére is rávilágít színház A Mágnás Miska az emberi kapcsolatok jelentőségére is rávilágít A Veszprémi Petőfi Színház harmadik nagyszínházi produkciója a Mágnás Miska, melyet Oberfrank Pál, a teátrum igazgatója rendezett. Az előadást már bemutatták egyszer az idei Rátonyi Róbert Operettfesztiválon, ott hatalmas sikert aratott. 2024. december 13. 11:22 Veszprémbe érkezik a Kaddis – Az Emlékezők Imája című előadás kultúra Veszprémbe érkezik a Kaddis – Az Emlékezők Imája című előadás Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című műve alapján készült az a kivételes produkció, amelyet a Nobel-díjas író 95. születésnapján, november 9-én láthatott először a közönség a budapesti Kertész Imre Intézetben. A magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából létrejött, az irodalom és a zene rendhagyó összeolvadásával megalkotott, ingyenesen megtekinthető előadás egyszerre tiszteleg a haláltáborok áldozatainak emléke előtt és idézi fel a túlélők szenvedéseit. A megrendítő erejű előadás a budapesti bemutatót követően november végén országjáró körútra indult, aminek részeként most vasárnap a Veszprlmi Petőfi Színházban lesz megtekinthető. 2024. december 11. 12:55 Novák Péter: Közösségi ember vagyok, ha egyedül akarnék lenni, keleten meditálnék színház Novák Péter: Közösségi ember vagyok, ha egyedül akarnék lenni, keleten meditálnék Novák Péter színész, énekes, szövegíró, zeneszerző, műsorvezető, rendező; az egyszerűség kedvéért magát kultúrmunkásként definiálja. Pályája elején a Vándorfi László vezette Veszprémi Petőfi Színházban játszott, történetük most ismét összeér, hiszen Vándorfi országos turné keretén belül viszi színre a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című legendás előadást, melynek harmincévvel ezelőtti változatában is Novák Péter alakította Manuel karakterét. A turné állomásai Budapest, Győr, Szeged, Debrecen és Veszprém. 2024. december 3. 11:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.