A Lehet Más a Politika álláspontja az, hogy az Orbán-kormány nem viselkedett felelős magyar kormányként sem az elmúlt években, sem a mostani, bizonytalan időszakban. A terrorizmus mára közelibbé és fenyegetőbbé vált.
Schiffer András, az LMP társelnök-frakcióvezetője nem érti, miért tartja szükségesnek a Fidesz az alaptörvény módosítását, ha nem tudja bemutatni, hogy mik is azok a hazánkat érintő fenyegetések, illetve konkrét gyakorlati problémák és hiányosságok, amelyek a szélesebb körű alkotmányos felhatalmazást indokolnák.
Az LMP úgy véli, Orbánék nem azért módosítanák a hatályos magyar jogrendet, mert az nem nyújt kellő védelmet, hanem azért, hogy a miniszterek sokkal nagyobb hatáskörhöz jussanak.
Abban valószínűleg mindenki egyetért, hogy a jogszabályokat, intézményeket és hatóságokat alkalmassá kell tenni arra, hogy védelmet nyújtsanak az állampolgároknak. A kormány azonban nem megoldással állt elő, csupán egy kommunikációs kampánnyal, ami az emberek félelmével játszik.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke hangsúlyozta:
Az ellenzéket támadva egyetlen terrorcselekményt sem lehet megakadályozni, a kompromisszumképtelen követelések pedig egyetlen magyar család biztonságát sem fogják növelni.
Az LMP a megoldásra tesz javaslatot. Az ellenzék már 2015 januárjában – a Charlie Hebdo szerkesztőségét ért merényletet követően – is tett előterjesztést a Büntető Törvénykönyv kiegészítésére, a kormány azonban akkor elutasította a módosításokat. Az LMP ezúttal bízik abban, hogy a kormány nem dobja félre az előremutató és hatékony javaslatot csak azért, mert az ellenzéki oldalról érkezett.
A terroristák módszerei megváltoztak, és ehhez Magyarországnak is alkalmazkodnia kell.
Az LMP konkrét javaslatai (a teljesség igénye nélkül):
- Új rendkívüli időszak bevezetése nélkül, a meglévő különleges jogrendi formák szabályainak kiegészítésével a kormány saját hatáskörben legfeljebb 72 órán át vezethessen be rendkívüli intézkedéseket a terrortámadás elhárítására.
- Az LMP támogatja a Magyar Honvédség közreműködését a terrorveszély elhárításában, ha ahhoz a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok alkalmazása nem elegendő.
- A rendkívüli jogrend nem korlátozhatja a média működését, ellenben kiszélesítheti egyes közszolgálati médiumok kötelezettségeit – például közérdekű közlemények kötelező közzétételével.
- A terrorista csoport szervezése váljon önálló elkövetési magtartássá (tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés terhe mellett).
- A lehető leggyorsabban kezelni kell a rendőrségi állomány egyre súlyosabb létszámhiányát. Az LMP szerint legalább 3000 rendőr felvételére van szükség. Az ehhez szükséges 10 milliárd forint a közmédia finanszírozásának csökkentésével teremthető elő.
- Méltányos fizetést kell biztosítani a rendvédelmi dolgozóknak. Ehhez első lépésként az szükséges, hogy legalább a szolgálati törvény elfogadása előtt ígért béremelést ténylegesen megkapják.